„Eurovaistinės“ farmacininkė Elvyra Ramaškienė pastebi, kad pneumokokas – arba kitaip plaučių uždegimas dažnam gyventojui siejasi su peršalimu ir antibiotiniu gydymu. Vis dėl to pneumokoko bakterija gali būti randama ir visiškai sveikų žmonių nosiaryklėje, o atsparumas antibiotikams – vis dažnesnis.

Ką svarbu žinoti apie pneumokoką?

Pneumokoką sukelia bakterijos, kurios plinta oro lašeliniu būdu, todėl netgi sveikas žmogus gali ją perduoti kitiems paprasčiausiai kosint, čiaudint ar kalbant.

„Tenka girdėti, kad peršalimas gali tapti plaučių uždegimu. Visgi reikėtų pabrėžti, kad ne pats peršalimas sukelia šią ligą, bet būtent nosiaryklėje suaktyvėjusios pneumokoko bakterijos, kurios nusilpus mūsų organizmui lengviau patenka į plaučius ir sukelia jų uždegimą. Todėl plaučių uždegimo atvejų padaugėja būtent peršalimo sezonų metu, taip pat tam įtakos gali turėti patiriamas didelis stresas, pervargimas ar negydomos viršutinių takų infekcijos“, – apie ligos eigą pasakoja vaistininkė.

Elvyra Ramaškienė

Sveikas žmogus gali turėti pneumokoko bakteriją ir ja užkrėsti kitus, o pavojingiausia ši liga yra rizikos grupėms priklausantiems žmonėms:

„Panašiai kaip ir kitos užkrečiamos ligos, taip ir pneumokokas pavojingiausias vyresniems nei 65 metai žmonėms, vaikams iki 5 metų, taip pat sergantiems lėtinėmis kvėpavimo takų, kepenų ir širdies kraujagyslių ligomis bei cukriniu diabetu“, – pasakoja E. Ramaškienė.

Kaip atpažinti, kad jums plaučių uždegimas?

Viena iš priežasčių, kodėl plaučių uždegimas gali baigtis tragiškai – uždelstas ligos gydymas. Vaistininkė sako, kad vis dar sunkiai atpažįstame pneumokoką ir maišome jį su kitomis peršalimo ligomis:

„Simptomai tikrai panašūs į peršalimą ar COVID-19 virusą t. y. nuovargis, šaltkrėtis, staigus karščiavimas, kosulys, dusulys. Viena iš pagrindinių indikacijų galėtų būti krūtinės ar net nugaros skausmas, apetito netekimas, tachipnėja ir tachikardija“.

Pneumokokinė infekcija

Vaistininkė priduria, kad pneumokoko bakterija gali sukelti ne tik plaučių uždegimą, bet ir meningitą, anginą, endokarditą, vidurinės ausies uždegimą.

Naujausios vakcinos – saugo nuo daugiau bakterijų

Kaip apsisaugoti nuo koronaviruso ir gripo jau žino kone visi, tuo tarpu apie pneumokoko infekcijas kalbama kur kas rečiau, pastebi vaistininkė.

„Apsisaugojimo nuo pneumokoko būdai daugumai žinomi tokie kaip dažnas rankų plovimas, aktyvi fizinė veikla, visavertė mityba, imuniteto stiprinimas ir žalingų įpročių atsisakymas. Visgi pneumokokines infekcijas gali sukelti daugiau nei 90 bakterijų, todėl svarbu suprasti, kad pastarieji apsisaugojimo būdai ne visada gali suveikti“, – pasakoja E. Ramaškienė.

Vaistininkė pasakoja, kad tik retas žino, jog lėtinių kvėpavimo takų ligų, tarp jų ir plaučių uždegimo, geriausiai padės išvengti skiepai. Anot jos, nuo liepos 1 d. vaistinėse praplėtus skiepų asortimentą, vaistininkai turi galimybę su žmonėmis pasikalbėti apie pneumokoko infekcijas, jų grėsmes ir apsisaugojimo priemones, tarp kurių – moderniausia vakcina rinkoje, apsauganti netgi nuo 20 dažniausių pneumokoko bakterijų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją