Norint surinkti gausų serbentų derlių, svarbu pasirinkti ne tik sėkmingą veislę, bet ir tinkamus kaimynus. Kaimynystė su kokiais augalais serbentus veikia blogai.
agrastai
32 straipsnių
Agrastas (lot. Ribes uva-crispa, angl. Gooseberry, vok. Stachelbeere) – agrastinių (Grossulariaceae) šeimos daugiametis uogakrūmis. Lietuvoje auginama iš paprastojo agrasto rūšies kilusios kultūrinės veislės. Stiebai ir ūgliai dygliuoti arba be dyglių. Lapai 3–5 skiaučių. Vaisius – uoga su koteliu, apvalus arba pailgas, plikas arba plaukuotas; geltonas, žalias, raudonas, purpurinis. Neprinokusios uogos vartojamos konditerijoje, apnokusios – konservavimui, uogienėms, prinokusios – desertui, marmeladui, vynui, valgomos žalios. Ilgam laikymui uogos šaldomos ir sublimuojamos, konservuojamos cukrumi.
Agrastų uogienė – puikus būdas sunaudoti šių vaisių derlių. Šiai pikantiško skonio suteiks imbieras. Agrastų uogienė laikysis visą žiemą.
Kai gausiai užderi serbentai ir agrastai, bet nesinori virti uogienių, verta juos užšaldyti – taip ne tik pasirūpinsime vitaminų doze žiemai, bet ir sutaupysime bei išsaugosime derlių. Šaldytas uogas galima naudoti glotnučiams, gardinti jomis varškę, jogurtus, blynelius. Gydytoja dietologė dr. Edita...
Agrastai yra puikus antioksidantų, įskaitant vitaminą C, nedidelį kiekį vitamino E ir polifenolių, šaltinis. Agrastuose gausu flavonolių, kurie siejami su širdies sveikata ir gali turėti insultą mažinantį, su vėžiu kovojantį ir antivirusinį poveikį. Taip pat antocianinai. Šie junginiai - tai spalvot...
Šviežio derliaus agrastai jau puikuojasi parduotuvių lentynose. Šios gėrybės – nuo seno lietuvių vertinamos, tačiau pastaruoju metu kiek primirštos. O veltui. Šios sodo gėrybės ne tik skanios, bet ir ypatingai vertingos sveikatai.
Agrastams patinka saulė, juos reikia sodinti atviroje, saulėtoje vietoje, apsaugotoje nuo stiprių vėjų.
Paskutinėmis kovo dienomis ir balandžio pradžioje į Pietų Lietuvos turgavietes suvažiuoja vis daugiau vaismedžių sodinukų pardavėjų, tačiau dzūkai neskuba išlaidauti – paklausia kainos, pasidairo ir užsimena, kad Lenkijoje medeliai kainuoja pigiau.
Prie namų baltai pražydusios hortenzijos ir įvairiaspalviai kardeliai praneša – ruduo tik per žingsnį.
Agrastus ir serbentus reikia nuolat maitinti, gerinti dirvą aplink jų šaknis. Kaip teisingai juos tręšti rudenį, kad naująjį sezoną akį ir gomurį džiugintų didelės, skanios uogos?
Jei nuskynę uogas pamirštate pasirūpinti vaiskrūmiais, kitais metais gausaus derliaus nesitikėkite (1)
Daugelis sodininkų mano, kad surinkus derlių galima atsipūsti ir vaiskrūmius pamiršti iki pavasario. Iš tikrųjų taip pasielgę patys pailsėsite, bet kitų metų derliui pakenksite. Tad pagalvokite, ar norite palikti vaiskrūmius augti savaime, ar pasirūpinsite, kad jie pradėtų ruoštis kitų metų žydėjimu...
Klausimas. Kuo naudingi agrastai? Kiek jų patartina per dieną suvalgyti, kad nebūtų pakenkta sveikatai? Roma.
Kone kiekviename sklype auga avietės, agrastai ir serbentai. Sodininkams šie vaiskrūmiai patinka dėl to, kad jie nereikalauja ypatingos priežiūros: tereikia kartą per metus apgenėti šakas ir patręšti, ir kiekvieną vasarą-rudenį galima sulaukti padoraus derliaus.
Kartais atrodo, kad tas rūgštokas uogas mėgsta tik senos močiutės, kurios įsivaizduoja, kad juos mėgsta vaikai. Bet šiems agrastus skabyti labiausiai patinka per kaimyno tvorą. Jei darželyje dar liko nenurinktų krūmų, pabandykite agrastus marinuoti – tai bus tikras skonio džiaugsmas.
Kartais atrodo, kad tas rūgštokas uogas mėgsta tik senos močiutės, kurios įsivaizduoja, kad juos mėgsta vaikai. Bet šiems agrastus skabyti labiausiai patinka per kaimyno tvorą. Jei darželyje dar liko nenurinktų krūmų, pabandykite agrastus marinuoti – tai bus tikras skonio džiaugsmas.
Kaune vykstanti žemės ūkio paroda „Ką pasėsi... 2018“ ne tik vienas didžiausių žemės ūkiui skirtų renginių. Tai ir savotiška sezono pradžia.
Iš agrastų galima virti ne tik saldžias uogienes ar juos naudoti pyragams kepti. Tai labai universalios, o svarbiausia – sveikatai itin naudingos uogos. Šį kartą siūlome pabandyti agrastus marinuoti arba pasigaminti iš jų pagardus, kurie puikiai tinka prie žuvies ar mėsos patiekalų.
Agrastai šiuo metu truputėlį nustumti į užribį tokių uogų kaip šilauogės, aktinidijos ir kitų, tačiau tai augalas, kurį tikrai verta auginti.
Ar žinojote, kad Lietuvoje galima rasti maždaug 30 agrastų rūšių? Ar žinojote, kad šios uogos labai naudingos sveikatai? Agrastai nėra labai populiari uoga, tačiau, pasirodo, jie turi daugybę vitaminų ir naudingų medžiagų.