Astrofizikus nustebino asteroidas 33 Polyhymnia – jame slypi egzotiška medžiaga, kuri net neįtraukta į periodinę lentelę? (2)
Asteroidas 33 Polyhymnia yra toks tankus, kad, fizikų teigimu, jame gali būti mokslui dar neregėtų elementų.
10 straipsnių
Atomas (gr. άτομος 'nedalus') – mažiausia elektriškai neutrali cheminio elemento dalelė, turinti jo chemines savybes. Atomo dydis yra apie 0,1 nanometro. Viename kubiniame metre telpa apie 1030 atomų.
Asteroidas 33 Polyhymnia yra toks tankus, kad, fizikų teigimu, jame gali būti mokslui dar neregėtų elementų.
Be prisiminimų, kuriuos galėjo sukelti „Netflix“ serialas „Bręstantis blogis“, daugelis mūsų tikriausiai ramiai užmiršo, ką sužinojome per chemijos pamokas mokykloje.
Pasinaudodami medžiaga, kurią dėl ypač plonų sudedamųjų sluoksnių galima laikyti dvimate, mokslininkai galėjo ne tik užfiksuoti tam tikrą kiekį platinos atomų, bet ir stebėti jų kelionę medžiagos paviršiumi veikiant skirtingo stiprumo slėgiui.
Tai kol kas didžiausios raiškos atomų atvaizdas, pagerinęs 2018 metais pasiektą rekordą.
Tikriausiai esate girdėję, kad tomo skilimas sukelia didžiulį energijos išlydį, kurį galima panaudoti taikiai arba kaip griaunančią jėgą. Tačiau juk viskas aplink mus susideda iš atomų. Kas jei vieną perpjausite, tarkim, smulkindami daržoves sriubai?
Briuselyje stovintis „Atomiumas“ – 165 milijardus kartų padidinta geležies molekulė. Ši neįprasta konstrukcija jau beveik 60 metų yra vienas ryškiausių Belgijos sostinės statinių. Pastatytas kaip taikaus atominės galios panaudojimo simbolis, Atomiuimas ir šiandien traukia minias lankytojų.
Gyvybės kilmė yra viena didžiausių mokslo dar neatskleistų paslapčių. Hipotezė, kad visatoje knibždėte knibžda gyvybė, net technologiškai išsivysčiusios civilizacijos, remiasi nepatvirtinta prielaida.
Šylant orams dažnas susiduria su nemalonia problema - ką bepaliesi, visur trenkia elektra. Įsielektrina ne tik plaukai ar rūbai, tačiau nestipria srove „apdovanoja“ ir aplink esantys daiktai. Vilniaus Gedimino technikos universiteto Fizikos katedros vedėjas prof. Artūras Jukna paaiškino, kad tai lem...
Išradingai manipuliuodami atomais, Lietuvos fizikai tikisi sukurti diagnostikos priemones, kurios nustatys ligą iš burnos kvapo ir naujos kartos optinio ryšio lazerius internetui, kurie sutaupys milijonus.
Atomų elgesio tyrinėtojai Lietuvoje padeda pasaulio mokslininkams suvaldyti termobranduolinę reakciją ir suprasti galaktikų evoliuciją. Apie sudėtingų cheminių elementų elgesį ekstremaliomis sąlygomis išgirsite laidoje “Mokslo ekspresas”.