2024-uosius rinka pradėjo optimistinėmis nuotaikomis: tiek rinkos dalyviai, tiek paskolų turintys gyventojai ir verslai nekantrauja, kada gi pasaulio centriniai bankai pirmą kartą sumažins bazinę palūkanų normą. Tačiau kol Europoje klausiama „kada“, JAV pradedama klausti „ar“. Kokią riziką atsargi J...
bazinė palūkanų norma
30 straipsnių
Lietuva ir Latvija pirmosios euro zonoje viršijo būsto paskolų palūkanų 5 proc. kartelę. Šie atotrūkiai bendros valiutos bloke vyksta nepaisant fakto, kad bazinės palūkanų normos jame keliamos vienodai visoms šalims.
Augančios palūkanos gali sukelti sunkumų daliai skolininkų, tačiau žmonėms, turintiems pinigų ir galintiems jų paskolinti kitiems, tai atveria papildomų galimybių uždirbti. Tiesa, teks susitaikyti ir su augančiomis rizikomis.
Didžiausias iššūkis, kuris ateinančiais metais laukia investuotojų, bus augančios palūkanų normos. Brangstantys pinigai gali priversti susvyruoti kai kurias įmones ir sektorius, yra ženklų, rodančių neišvengiamą recesiją, bet sunkmetis nebus gilus ir ilgai netruks.
Daliai gyventojų dar labiau brangs būsto paskolos, Europos Centriniam Bankui vėl pakėlus bazines palūkanų normas. Kai kurie ekonomistai prognozuoja, kad šie pokyčiai gali būti skausmingesni net už energijos kainų krizę, praneša LNK Žinios.
Gyventojų lūkesčiai dėl būsto kainų Lietuvoje trečią ketvirtį nemenkai sumažėjo: kad būstas brangs, teigė 57 proc. apklaustųjų, kai antrą ketvirtį tokią nuomonę turėjo 80 proc. respondentų. Tikėtina, kad kuklesnius lūkesčius labiausiai lemia pagausėjusios diskusijos viešojoje erdvėje apie tai, kad b...
Panašu, kad vasarą investuotojai buvo linkę primiršti grėsmes, su kuriomis šiuo metu susiduria pasaulio ekonomika. Tačiau jau vasaros pabaigoje juos į realybę privertė sugrįžti JAV Federalinio rezervų banko pasiryžimas kovoti su infliacija ir net sukelti „šiek tiek ekonominio skausmo“. FED pavyzdžiu...
Europoje vykdomos kovos su infliacija priemonės brangins paskolas daugeliui gyventojų. Nors ypač skausmingas scenarijus neprognozuojamas, vis dėlto išlaidos augs, be to, gali pasunkėti ir paskolų gavimas. Ekonomistai pateikė „Delfi“ preliminarius skaičiavimus, iš kurių matyti, kad metinis paskolos a...
Infliacija, planuojamos didinti bazinės palūkanų normos, nedarbo augimo rizika rodo, kad šie metai nežada ekonominio atokvėpio Lietuvai, tačiau kitąmet galima tikėtis grąžos iš investicijų į infrastruktūrą, teigia Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mykolas Majauskas.
Kylant žaliavų, statybų ir energinių išteklių kainoms, brangsta ir būstai. Prognozuojama, kad artimiausiu laikotarpiu NT gali brangti daugiau nei buvo tikėtasi. Ekonomistai kalba ir dar apie kelis pokyčius, labai svarbius būsto pirkėjams ilgesniu laikotarpiu: infliacijos dydžio ir paskolų palūkanų n...
JAV centrinis bankas trečiadienį nusprendė nekeisti bazinės palūkanų normos, tačiau dar kartą pareiškė, kad stebės „pasaulinius pokyčius“.
Ne prekybos karai, o šalies Federalinis atsargų bankas (FED), leisdamas dolerio kursui stiprėti, kenkia Jungtinių Valstijų ekonomikai, pareiškė Donaldas Trumpas.
Prekybos ginčai ir lėtesnis pasaulio ekonomikos augimas paskatino didesnį palūkanų normų apkarpymą, nors pasaulio centriniai bankai jau dabar jaučia spaudimą ir beveik nesulaukia pagalbos iš savo šalių vyriausybių, informuoja „Bloomberg“.
Kada Europos centrinis bankas pakels bazines palūkanų normas? Iki šiol skelbta, kad tai gali įvykti ne anksčiau nei 2019 metų rudenį, bet Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas sako, jog tai gali įvykti dar vėliau.
Ketvirtadienį Norvegija padidino palūkanų normas pirmą kartą per septynerius metus, šalies ekonomikai atsigaunant po ilgalaikio naftos kainų kritimo ir 2008 m. finansų krizės padarinių.
Siekdamas pažaboti tikslinį lygį viršijančią infliaciją, Anglijos bankas ketvirtadienį įvykusiame rugpjūčio mėnesio posėdyje padidino bazinę palūkanų normą ketvirčiu procentinio punkto – nuo 0,5 iki 0,75 proc., o tai yra aukščiausias nuo 2009 metų pabaigos lygis.
Europos centrinis bankas (ECB) ketina laikyti palūkanų normas rekordinėse žemumose, kol reikės didinti infliaciją, ketvirtadienį paskelbtą protokolą cituoja „Reuters“.
Anglijos centrinis bankas ketvirtadienį nusprendė palikti galioti esamas palūkanų normas ties 0,5 proc. lygiu, pasiųsdamas aiškų ženklą, jog rugpjūtį palūkanos gali būti didinamos, informuoja naujienų tarnyba BBC.
Europos centrinis bankas (ECB) paliko palūkanų normas istorinėse žemumose. Jos sudaro 0 proc.
Kinijos ekonomika ima vėsti po daug metų trukusių valdžios pastangų kovoti su rizikingu kreditavimu, dėl ko auga skolinimosi kaina įmonėms ir vartotojams. Be to, ketvirtadienio duomenys parodė, kad ekonominis aktyvumas gegužę sulėtėjo, informuoja „Reuters“.