Lietuvoje daržus turi tūkstančiai žmonių, jei vertintume tik sodų bendrijas. Tačiau pridėjus nuosavus namus, vasaros sodybas ar net miestų gyventojus, kurie augalams kūrybiškai išnaudoja palanges ar balkonus, užsiauginančių savą uogą ar pomidorą turėtume gerokai daugiau. Dalis vasaros sezono augalų ...
daržas
360 straipsnių

Daržas – palyginti nedidelis žemės plotas, skirtas auginti daržovėms, vaiskrūmiams, uogoms. Daržai paprastai įrengiami individualios sodybos plote, ypač kaimų, priemiesčių sodybose bei kolektyviniuose soduose. Kartais daržai būna ir neapstatytuose priemiesčių, kaimų pakraščių sklypuose.
Vietoje daržo Jurgita galybę gėrybių užsiaugino tiesiog vazonuose: nuo daržovių iki egzotinių augalų (2)
Menininkė, gamtininkė, ergoterapeutė Jurgita Grigaitė visas savo profesines kryptis apjungia į kuriamą vientisą autorinę holistinę koncepciją „Menas-Gamta-Medicina“. Ji didelį dėmesį skiria miesto žmogui, kuris, anot moters, turi itin ribotas galimybes tiek kurti gamtinę aplinką, tiek gyventi savo b...
Išsirinkti šiltnamį nėra visai paprasta, nes pasirinkimai priklauso ir nuo auginti planuojamų kultūrų, ir nuo estetinės sodo vizijos. Paprastai šiltnamis yra statomas keleriems metams. Neretai kokybiški statiniai tarnauja iki 10 metų, tad statant šiltnamį vertėtų atsakingai pasirinkti jo formą, medž...
Daržininkystės sezonas dar neprasidėjo, tačiau visi žmonės, turintys sodybinius sklypus, jam aktyviai ruošiasi net ir žiemą. Patyrę daržininkai jau dabar rūpinasi, kaip padidinti savo daržo daržovių derlių, todėl renka česnakų lukštus. Kokia česnakų lukštų nauda daržovėms ir kaip teisingai juos naud...
Norint sulaukti gero kopūstų derliaus, svarbu kasmet laikytis sėjomainos taisyklių.
Kad gamta mėgsta stebinti, dar kartą įsitikino Kubiliūnuose gyvenanti Raimondos ir Klaido Bacevičių šeima, kurios darže užaugo išskirtinio dydžio morka.
Patyrę daržininkai rekomenduoja rudenį darže užkasti į žemę prinokusius pomidorus.
Ruduo – derliaus metas. O savo užaugintas daržoves raško ne tik kaimo gyventojai, bet ir miestiečiai – miesto daržai tampa vis populiaresni. Pirmąjį derlių skina Verkių daržininkai. Pilaitės, Antakalnio, Užupio, Žvėryno ir net senamiesčio gyventojai jau ne pirmus metus puoselėja bendruomeninius darž...
Nors daugelis sodininkų su pomidorais jau atsisveikino, pas Birutę jų dera tiek, kad nebežino, kur dėti. Kaip gali būti, kad kaimynai šias daržoves jau nusirinko, o pas šią sodininkę jų derėjimui galo nematyti, papasakojo pati pašnekovė. Ji išdavė, kokiomis gudrybėmis naudojasi.
Moliūgų sezonas jau prasidėjo, todėl pateiksime keletą patarimų, kurie padės kuo ilgiau išsaugoti derlių.
Kiekvienas sodininkas žino, kiek daug darbo reikia įdėti norint išauginti derlių: sėti, laistyti, ravėti, tręšti ir t.t. Vis dėlto kartais sodo gėrybės ima ir išdygsta pačios. Ir dar – tokiose netikėtose vietose.
Daugelis daržininkų žieminius česnakus sodina norėdami anksčiau nuimti derlių. Tačiau svarbu suprasti, kad ne po bet kokia daržove ar prieskoninėmis žolelėmis jis augs. Papasakosime, po kokių augalų negalima sodinti česnakų po žiemą ir kur jie duos puikų derlių.
Sultingi kopūstų lapai vilioja daugelį pavojingų kenkėjų, galinčių per labai trumpą laiką sunaikinti gūžes. Tad vos tik ant šių daržovių pastebite įvairaus kalibro skylučių, skubėkite imtis priemonių, antraip gresia likti be derlius.
Krapai yra ne tik skanus prieskoninis augalas, kurio galima dėti į bet kokį patiekalą. Šis augalas labai naudingas darže.
Ar matėte ant daržo vešlią baltą apnašą, panašią į vatą? Kad neprarastumėte derliaus, naikinkite baltąjį puvinį.
Nors šiuo metu pats pomidorų derėjimo metas, kai kurie sodininkai skundžiasi, jog jų vaisiai nerausta ir ilgai lieka žali. Taip gali nutikti dėl kelių priežasčių. Vis dėlto net ir tokiu atveju yra kelios gudrybės, kuriomis galite pasinaudoti ir šiuos vaisius sunokinti greičiau.
Daugelis žmonių vartoja kiaušinius, o jų lukštus išmeta. Vis dėlto ši žaliava dar gali puikiai pasitarnauti sode.
Egzotinių prekių parduotuvėje Elena įsigijo du vaisius, norėjo su anūke paragauti kažko įdomaus. Tačiau visų sėklų moteris neišmetė, vietoj to kelias pasodino į žemę. Šiandien egzotiškos išvaizdos ir neįprasto skonio augalas jau okupavo ne tik šiltnamį, bet ir daržą bei džiugina gausiu derliumi.
Tie, kas turi augintinių, prašyti giminių, draugų ar kaimynų pagalbos išvykstant atostogų, matyt, yra įprastas dalykas, bet tie, kas nutarė vasaros pradžioje balkone ar kieme pasisodinti pomidorų, agurkų ar kitų gėrybių, gali būti, kad ir nepagalvojo apie tai, o kas gi juos laistys, kai jūs išvyksit...
Pradėjus aktyviai derėti agurkams sodininkai susiduria su klausimu: kada geriausia juos skinti ir kaip išlaikyti šviežius kuo ilgiau. Štai keli patarimai, kurie padės tai padaryti.