Klevo lapų demėtligė arba kitaip – klevinis žvynokas (lot. - Rhytisma acerinum) – juodos dėmės, rudenį išryškėjančios ant gražių gelstančių klevo lapų. Šiemet stebimas ypatingas šios ligos atvejų pagausėjimas.
klevai
18 straipsnių
Jei vasarą ir rudenį miškai pilni uogautojų ir grybautojų, pavasarį sveiko gyvenimo būdo propaguotojus vilioja sula. Ji jau nuo senų laikų netgi pramoniniu būdu buvo surenkama ir parduodama.
Už lango - tikras pavasaris. Dar saulei kiek pašildžius bus galima leisti sulą. Jos sezonas paprastai prasideda vasario gale ar kovo pradžioje. Gamtininkas Andrejus Gaidamavičius papasakojo, kodėl sula tokia ypatinga ir kaip ją išgauti nepakenkiant medžiui.
Vidutinei paros oro temperatūrai pakilus maždaug iki 5 laipsnių šilumos pradeda lašėti klevų sula. Šiemet Kėdainių rajone klevai sulą pradėjo atiduoti nesulaukus nė kovo mėnesio.
Anot gamtininko Almanto Kulbio, atvėsus orams medžiai tampa labiau „pastebimi“ – vietoje įprastos, bet vienodos žalumos jie nusidažo naujais ryškiais atspalviais. Ar niekada sau neuždavėte klausimo, kodėl vieni lapai nusidažo raudonai, o kiti – geltonai? Dalinamės šių metų gražiausiais spalvingo rud...
Panevėžio agentūra iš Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Panevėžio miesto ir rajono policijos komisariato Viešojo policijos skyriaus gavo pranešimą, kad Panevėžyje, prie Molainių g. 56 ir 58 daugiabučių namų, buvo apkapoti du medžiai.
Kodėl sostinės centre raunami ir tokiais pačiais keičiami jau sužaliavę klevai? Toks klausimas iškilo GRYNAS.lt skaitytojai, nustebusiai, kad į iš pirmo žvilgsnio sveikų medžių vietą sodinami kiti – tokio paties dydžio.
Šiuo metu, kai sniegas miškuose beveik ištirpęs ir brinksta lapų pumpurai, itin palankus metas iš beržų bei klevų leisti sulą. Tai puikiai atgaivinantis ir sveikas gėrimas. Tačiau prieš susiruošiant į mišką reikia kai ką žinoti.
Šiltesniam orui galiausiai pasiekus šiaurės rytines Jungtinių Valstijų teritorijas, klevų sirupo gamintojai trečiadienį, kovo 4 dieną, pradėjo iš medžių rinkti sulą.
Iš klevų jau pradėjo tekėti sula. Tačiau kol vieni skubinasi kuo greičiau prisileisti žmogaus organizmui naudingo skysčio, kiti piktinasi, kad tai žaloja medį, sekina jo gyvybines jėgas ir pamažu jį numarina. Arboristai kelia klausimą, kad tokia veikla turėtų būti uždrausta. Visgi dabar galiojanti t...
Klaipėdos K. Donelaičio gatvėje ketvirtadienį prasidės medžių šalinimas. Sergantys ir keliantys pavojų žmonėms bei pastatams medžiai bus pašalinti dar šiemet. Jei ir toliau išliks palankūs orai – neatslinks didesni šalčiai – naujų medžių sodinimo darbai taip pat bus atlikti dar šiais metais.
Ateina metas grožėtis spalvinga lapija, kuri kartais atrodo beveik gražesnė už žydėjimą. Bent jau klevų, kurių žiedais retai susiviliojama. O štai rinkti lapus – labai smagu, sunku ir suaugusiesiems susilaikyti.
Šiuo metu, kai sniegas miškuose beveik ištirpęs ir brinksta lapų pumpurai, itin palankus metas iš beržų bei klevų leisti sulą, informuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ir pateikia taisykles, kaip tai daryti nepakenkiant medžiams.
GRYNAS.lt skaitytojas pranešė, kad iš pamiškėje augančio klevo jau kurį laiką kapsi sula. Vyras teigė pastoviai leidžiantis sulą, tačiau jis dar neatsimena tokių metų, kad ji pradėtų tekėti dar žiemai nesibaigus. Gamtininkai taip pat pripažįsta, kad toks reiškinys yra labai retas ir „verkiančius“ me...
Vilnietis A. P. turės atlyginti daugiau nei 1700 Lt žalą aplinkai dėl dviejų klevų, augusių bendro naudojimo teritorijoje, šalia daugiabučio namo. Taip nusprendė Vilniaus apygardos teismas, apeliacine tvarka išnagrinėjęs civilinę bylą.
Jau ne pirmą sykį skamba gyventojų protestai dėl Vilniaus mieste virstančių medžių. Dažnas miesto savivaldybės atsakymas: leidimai suteikti, kirtimai vykdomi teisėtai. Tačiau kai kurie vilniečiai kelerius ar net keliasdešimt metų šalia namų žaliavusių medžių iškirtimą išgyvena itin skausmingai.