Rudenį lauko darbai nesibaigia. Pjaunama žolė, genimos nudžiūvusios šakos, raunamos piktžolės. Taip susidaro biologiškai skaidžios atliekos dar vadinamos žaliosiomis atliekomis. Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, ką apie biologiškai skaidžių atliekų tvarkymą reikia žinoti, ir kokia atsakomybė lauk...
kompostas
83 straipsnių
Kompostas (lot. compono, compositum 'sudėti, sukrauti, mišinys'), pūdinys - skirtingo mineralizacijos lygio įvairių organinių medžiagų mišinys. Jame esančios puvenos (ne visai supuvusios šakelės, žolių stiebeliai ir įvairios organinės liekanos) užtikrina žemės purumą ir ilgalaikį trąšumą.
Daugelis žmonių vartoja kiaušinius, o jų lukštus išmeta. Vis dėlto ši žaliava dar gali puikiai pasitarnauti sode.
Gera veja – tikras daugelio sodybų savininkų pasididžiavimas. Tačiau kad ji atrodytų reprezentatyviai, joje esančią žolę reikia periodiškai pjauti. Čia iškyla nauja problema – ką daryti su nupjauta žole?
Natūralios trąšos – būtinas komponentas norint užauginti gausų, kokybišką ir sveiką derlių sode. Laimei, jų nesunku pasigaminti namuose iš po ranka turimų produktų. Ir tai praktiškai nieko nekainuos.
Ne visi žino, kad medetka yra ne tik vaistinis augalas – ji dar vadinama „vaistine medetka“ ir mėgstama dėl oranžinių žiedų, – bet ir puikus sideratas bei kenkėjų naikintojas.
Pavasarį sodų savininkams, o kartu ir naminių gyvūnų šeimininkams, kyla opus klausimas – ką daryti su išmatomis, kurias per žiemą sode paliko jų šuo. O susikaupti jų gali išties nemažai.
Ne vieno sodininko galvos skausmas ką daryti su krituoliais, kurių negalime saugoti žiemai, o rinkti juos ir parduoti ne kiekvienas turi galimybę.
Paryžiaus šiaurės rytų priemiestyje, daugiaaukščių gyvenamųjų namų kvartale, 19-metis kaštoninės spalvos arklys, vardu Queteur du Clos, užsiėmęs savo įprastomis atliekų rinkimo pareigomis.
Mulčiuoti augalai ir gėlynai atrodo itin dailiai. Tačiau kaip juos pavasarį reikėtų tręšti ir ar galima tręšti per mulčiaus viršų? Žinoma, tai įdomus klausimas, nes kas gi norės nuimti nuo lysvės ar gėlyno visą mulčių, kad patręštų augalus?
Įsibėgėjant šiltajam sezonui, sparčiau atgijo pievos bei kitos žaliosios erdvės. Sodybų ir privačių namų šeimininkai vis dažniau į savaitgalio planų sąrašą įtraukia žolės pjovimo darbus.
Kol už lango dar baltuoja sniego paklodės, bet galvoje jau sukasi mintys apie daržus, puikus metas imtis kompostavimo darbų. Tai pats tinkamiausias užsiėmimas tiems, kurie jau pasiilgo panašių lauko darbų ir nesulaukia momento, kada galės suleisti rankas į žemę.
Švieži spygliai kartais gali slopinti augalų augimą. Bet jei jūsų sklype auga daug pušų, eglių ir kitų spygliuočių, jų pakratus taip pat galima naudoti vietoje trąšų. Tik tai daryti reikia teisingai, prieš tai paruošus žaliavą – ją kompostavus.
Rudeninis tręšimas subtilus darbas, nes padarius klaidą, galima tiesiog išmesti vertingus priedus į balą ir pakenkti augalams.
Norėjo pasikasti komposto, o ištraukė netikėtą gyvį: roplių žinovas sako, kad tai išskirtiniai gyvūnai (1)
Pasikasti komposto iš jo krūvos norėjusi Rasa buvo nustebinta netikėto radinio. Jame vinguriavo nematytas gyvis. Kas jis toks moteris sako supratusi ne iš karto.
Svarstote, kaip suteikti antrą gyvenimą daugeliui maisto likučių, kurie paprastai patenka į šiukšlių dėžę? Vis daugiau žmonių namuose juos naudoja organinėms ir natūralioms trąšoms gaminti.
Su sliekais galima pasigaminti praturtintos žemės, sumažinti taršą aplinkai. Kaip pasigaminti humuso namų sąlygomis, kad, tarkime, galėtumėte naudoti biohumusą kambariniams augalams ir tręšti daigams?
Atėjus rudeniui tiek aplinkosaugininkai, tiek ugniagesiai gauna vis daugiau sodininkų ar kaimų gyventojų skundų dėl kaimynystėje deginamų gamtinių atliekų – nupjautų šakų, sugrėbtų lapų ar žolių.
Rudens pradžia geriausias metas įsirengti komposto dėžę, duobę ar kažkokį kitą darinį. Kaip rašo garsusis britų daržininkas Monty Donas, kompostas – tai geriausia, ką galite padaryti savo turimam dirvožemiui ir tuo pačiu visiems ten augantiems augalams. Rudenį krenta lapai, miršta vienmečiai augalai...
Pasauliui vis labiau atsižvelgiant į ekologiją ir anglies pėdsako mažinimą, pamirštame, kad prie to prisidėti galime ir namuose. Buitinis kompostavimas – puikus būdas biologiškai skaidžias atliekas panaudoti namuose, jomis neužkraunant savartynų, kur išsiskleidžia metanas, prisidedantis prie šiltnam...
Tradicinės masinės švarinimosi akcijos jau antrus metus dėl pandemijos neįvyks, tačiau sodybose, gyvenamuosiuose rajonuose, parkuose ir pažintiniuose takuose vis tiek norisi apsitvarkyti. Pradėjus švarinimąsi, iškyla nemažai atliekų tvarkymo klausimų – juk visko sutalpinti į konteinerius prie namų g...