Didžiausias Mėnulio krateris – apvalus. Mėnulio pietuose, daugiau tolimojoje pusėje, esantis vadinamasis Pietų ašigalio – Aitkeno baseinas (SPA) yra didžiausias patvirtintas krateris Saulės sistemoje. Jis atsirado, kai į jauną Mėnulį prieš 4,33 milijardo metų trenkėsi milžiniškas asteroidas. Koks bu...
krateris
23 straipsnių
Krateris – daugeliui ugnikalnių būdingas dažniausiai viršūnės elementas. Tai paprastai apvalios formos, įvairaus dydžio įdubimas, kurio viduje yra viena ar daugiau angų, pro kurias išsiveržia magma. Krateriai gali būti labai dideli ir labai gilūs. Per kai kuriuos ypatingai didelius išsiveržimus ugnikalnio magmos židinys gali smarkiai ištuštėti, dėl ko įgriuvus viršutiniam sluoksniui, susiformuoja kaldera.
Detalūs 66 milijonų metų senumo Nadiro kraterio vaizdai suteikia naujų įžvalgų apie katastrofiškus asteroidų smūgius – jose matyti didelė žala ir geologiniai pokyčiai, įskaitant didžiulį cunamį. Tyrimas publikuotas žurnale „Communications Earth & Environment“
Sibiro gilumoje Rusijoje vienas po kito veriasi paslaptingi krateriai, sprogimo garsą žmonės girdi net už 100 km – kas ten vyksta? (5)
Mokslininkai pateikė naują teoriją, paaiškinančią, kaip Sibire plytinčiuose negyvenamuose amžinojo įšalo regionuose atsirado, atrodytų, atsitiktine tvarka išsibarsčiusių sprogimų kraterių.
Jaunas Marsas buvo šiltas ir drėgnas – jame buvo pakankamai vandens, kad plytėtų vandenynai, tekėtų upės, lytų lietūs. Šiandien Marsas šaltas ir sausas, o visas paviršinis vanduo sustingęs į ledą kepurėse prie ašigalių. Perėjimas iš pirmosios būsenos į antrąją nutiko prieš daugiau nei tris milijardu...
Vėjo suneštų kopų esama daug kur Žemėje, taip pat Marse ir Saturno palydove Titane.
Jamalo pusiasalyje pastebėtas didžiulis maždaug 50 metrų skersmens krateris. Sibiro tundroje tai – jau 17 toks darinys. Ir mokslininkai perspėja – jų bus gerokai daugiau.
Prieš 800 tūkst. metų į Žemę atsitrenkęs meteoritas dalį planetos padengė stiklu: kraterį aptiko tik dabar (111)
Prieš maždaug 790 tūkst. metų į Žemę meteoritas trenkėsi su tokia jėga, kad sprogimo banga maždaug 10 proc. planetos teritorijos padengė tektitais – stiklo gabalėliais, susiformuojančiais didelių meteoritų smūgių metu. Tokie uolienų gabalai buvo išmėtyti teritorijoje, besidriekiančioje nuo Indokinij...
Prieš 66 milijonus metų Žemėje nutiko šis tas baisaus. Milžiniškas asteroidas (jo skersmuo galėjo siekti net 81 km) nukrito ten, kur šiandien stovi Čiksulubo miestelis (dabartinė Meksikos teritorija), rašoma sciencealert.com. Manoma, kad ši katastrofa sukėlė išnykimo bangą, pražudžiusią 75 proc. mūs...
Verslininkas bei keliautojas Jokūbas Laukaitis, du mėnesius keliavęs po visą Indoneziją, nepabūgo pavojingo ir ektremalaus žygio į vieną aukščiausių šalies vulkanų.
Mokslininkai Žemėje aptiko biologinius ženklus, itin panašius į Marse regėtas nuosėdas. Šie ženklai leidžia daryti prielaidą, kad ir Raudonojoje Planetoje buvo gyvybė.
Astronomas Denilso Camargo paaiškino apie Mėnulio formavimąsi ir pagrindinius šio Žemės palydovo peizažo elementus.
Du nauji tyrimai rodo, kad mūsų supratimas apie Cererą yra toli gražu nepilnas.
Sibire randasi milžiniškos skylės, o jų sprogimai girdisi net už 100 kilometrų, rašo businessinsider.com.
Tarptautinė mokslininkų komanda priešistoriniame krateryje, kurį Meksikos Jukatano pusiasalyje paliko susidūrimas su asteroidu, pražudžiusiu dinozaurus, pradėjo gręžimo darbus. Jie sieks iš 1500 m gylio nuo kraterio dugno paimti požeminius mėginius.
Karakumų dykumoje esantis didžiulis krateris nuolatos liepsnoja ir dėl to vietinių yra pramintas vartais į pragarą.
Manote, kad jūsų darbas sunkus? Pabandykite panešti 100 kg svorį per sieros debesį prie pat vulkano krašto.
Šiaurės Rytų Etiopijoje yra unikalus gamtos darinys – Dallol vulkanas. Turistai vyksta apžiūrėti jo kupranugariais ar visureigiais.
Šiaurės Brazilijoje pirmadienį, kovo 23 dieną, vienas autobusas įkrito į didžiulį kelyje atsivėrusį kraterį ir buvo staigiai nuneštas potvynio srovės.
Mokslininkai, kapstęsi 450 mln. metų senumo meteorito smūginiame krateryje Viskonsine (JAV) aptiko itin retą mineralą, kuris iki šiol buvo rastas tik trijose kitose vietose. Mineralas, vadinamas reiditu, yra tanki (polimorfinė) gana kieto brangakmenio cirkono forma, susidaranti pastarąjį paveikus it...
Ne taip seniai žiniasklaidoje mirgėjo rašiniai apie Sibire atrastus neįprastus kraterius. Radiniai davė pradžią diskusijomis apie jų kilmę. Mokslininkai linkę manyti, kad panašūs geologiniai procesai galėjo lemti ir garsiajame Atlanto vandenyno Bermudų trikampyje dingusių laivų ir lėktuvų likimą.