Į Žemę nuolat krenta įvairaus dydžio grumsteliai iš kosmoso. Mažiausi – dulkės – matomi kaip krentančios žvaigždės, sudega aukštai atmosferoje ir planetos paviršiaus nepasiekia.
meteoritas
120 straipsnių
Meteoritas – ant Žemės paviršiaus nukritęs dangaus kūnas. Dažniausiai meteoritai žalos nepadaro, nes didžioji jų masės dalis sudega atmosferoje, tačiau yra pasitaikę ir katastrofiškų atvejų.
Kaune sulaikyta egzotiška siunta su meteoritu – tokių kaina siekia tūkstančius eurų: astrofizikė paaiškino, kodėl jis toks ypatingas? (1)
Pirmadienį Kauno oro uosto posto muitininkai pranešė, jog sulaikė galimai dalį meteorito akmens. Pareigūnai, patikrinę siuntą iš Paragvajaus, rado objektą, panašų į Campo del Cielo meteoritą.
Kauno oro uosto posto pareigūnai, patikrinę siuntą iš Paragvajaus, rado dalį galimai meteorito akmens, praneša muitinė.
Į Žemės atmosferą įskriejo automobilio dydžio asteroidas, pranešama apie aptiktus meteoritus ir žemės drebėjimą (1)
Praėjusio sekmadienį, rugpjūčio 25 dienos ryte, danguje virš Pietų Afrikos Respublikos Šv. Pranciškaus įlankos žmonės užfiksavo neįtikėtiną reginį – dangų nutvieskė dideliu greičiu skriejantys ir degantys objektai. Maždaug apie 9 val. ryte vietos laiku žmonės išgirdo trenksmą ir žemės drebėjimą.
Mėnulis neturi tektoninių plokščių, vandens ar atmosferos, todėl krateriai jo paviršiuje beveik nenyksta. Kai kur galima pamatyti kone keturių milijardų metų amžiaus darinius, kuriuos paliko ankstyvojoje Saulės sistemoje laksčiusių asteroidų smūgiai.
Kiekvieną planetą ar palydovą nuolatos bombarduoja mažesni kosminiai kūnai. Dažniausiai tai yra tarpplanetinės dulkės – to net ir bombardavimu nelabai pavadinsi. Bet pasitaiko ir didesnių.
Centrinėje ir Pietų Amerikoje suakmenėjusių sėklų ieškoję mokslininkai netikėtai aptiko vynuogių sėklų fosilijų, kurioms yra nuo 60 iki 19 mln. metų. Manoma, kad vynuogės visoje planetoje galėjo paplisti po masinio rūšių išmirimo, vykusio prieš maždaug 66 mln. metų, kuomet į Žemę atsitrenkęs asteroi...
Praėjusį savaitgalį, gegužės 18-osios naktį, Lamego mieste Portugalijoje žmonės buvo apstulbinti įspūdingo reginio danguje – virš galvų prašvilpė didžiulis meteoras. Akinančio ryškumo švytintis objektas skrodė dangų mirgėdamas mėlynai ir žaliomis spalvomis.
Mokslininkai apskaičiavo, kaip ir kodėl atsirado Mėnulis, – dėmesį patraukė objektas asteroidų žiede
Mėnulis atsirado, kai į pirmykštę Žemę trenkėsi Marso dydžio kūnas Tėja. Kad Tėja taip atlėktų ir atsitrenktų į mūsų planetą, reikėjo kokio nors veiksnio, destabilizuojančio jos ankstesnę orbitą. Tas veiksnys galėjo būti didžiųjų planetų migracija ir dėl jos kitęs gravitacinis laukas, o dabar paskel...
Prieš dešimtmetį į Ramųjį vandenyną netoli Papua-Naujosios Gvinėjos krantų nukrito meteoritas. Jo orbitos skaičiavimai rodė, kad jis galėjo atskristi iš už Saulės sistemos ribų. Tą išsiaiškinę, keli mokslininkai surengė ekspediciją ištirti jūros dugną kritimo vietoje ir rado ten mažyčių, maždaug mil...
Ispanijoje aptiktas aukso lobis sudomino mokslininkus dėl šioms brangenybėms nukaldinti naudotų medžiagų. Archeologai, tyrinėję daugiau nei 3000 metų senumo „Viljenos lobį“, atkreipė dėmesį, kad kartu su auksu papuošalams gaminti buvo panaudota ir iš pažiūros paprasčiausia geležis.
Sausio mėnesį paskelbti net trys nepriklausomi atradimai, susiję su Mėnulio uolienomis.
Didžioji Smėlio jūros dykuma driekiasi 72 tūkst. kvadratinių kilometrų plote, jungiančiame Egiptą ir Libiją. Jei atsidurtumėte vienoje dykumos dalyje, apimančioje Libijos pietryčius bei Egipto pietvakarius, smėlėtame kraštovaizdyje pamatytumėte pažirusius geltono stiklo gabalėlius.
Žemėje aptikti pusketvirto šimto meteoritų, kurių kilmė – Marso uolienos. Kadaise išmuštos iš Raudonosios planetos, jos milijonus metų skrajojo kosmose, kol galiausiai pasiekė Žemę. Maždaug trys ketvirčiai šių meteoritų klasifikuojami kaip šergotitai (pavadinti pagal pirmąjį šio tipo meteoritą, nukr...
Pernai gegužę NASA zondas InSight užfiksavo 4,7 balo Marso drebėjimą. Virpesiai tęsėsi apie šešias valandas. Žemėje toks drebėjimas nebūtų nieko įspūdingo – pajustume, tačiau rimtos žalos nepridarytų. Bet Marse tai buvo stipriausias kada nors užfiksuotas drebėjimas. Raudonoji planeta neturi tektonin...
Į Žemę nukritusį meteoritą ištyrę mokslininkai rado įrodymų, kas Saulės sistemoje vyko prieš 4,6 mlrd. metų (2)
Šis itin retas kosminis objektas yra vadinamas Erg Chech 002, o jame esantis izotopas leidžia manyti, kad ištiškusios neseniai sprogusių žvaigždžių radioaktyviosios medžiagos į Saulės sistemą pateko jos formavimosi pabaigoje.
Niu Džersio valstijoje (JAV) esančiame Hopewello miestelyje praėjusią savaitę užfiksuotas pribloškiantis incidentas – namo stogą pramušė ir ant grindų nukrito metalinis objektas, kuris, kaip buvo patvirtinta, yra meteoritas.
Paslaptingas blyksnis virš Kyjivo, sukėlęs sumaištį ir nerimą dėl Rusijos raketų atakos, greičiausiai buvo meteoritas, ketvirtadienį AFP sakė Ukrainos kosmoso pareigūnas.
Vienas vynuogynas Prancūzijos Pietuose išskirtinis ne tik dėl savo gaminamo vyno, bet ir unikalios lokacijos – jis, kaip paaiškėjo, įsikūręs senų senovėje meteorito palikto kraterio viduje. Po daugiau nei septyniasdešimt metų trukusių spekuliacijų pavyko išsiaiškinti tiesą, o už tai reikia dėkoti na...
Prieš daugiau nei savaites Žemės atmosferoje sprogusio meteoro gabalas buvo rastas nukritęs ant žemės Teksaso valstijoje, JAV. Kiti, gerokai smulkesni, meteorito gabalėliai išsibarstė apylinkėse.