Už kai kurias lietuviškas euro monetas galima gauti net ir keletą tūkstančių eurų. Nors jų išties labai mažai ir vargu, ar jomis kas nors atsiskaito parduotuvėje, tačiau numizmatikos ekspertas tikina – tokios vilties dar yra. Taip pat verta atkreipti dėmesį ir kokių litų monetų ir kupiūrų dar turite...
numizmatika
8 straipsnių
Numizmatika (lot. numisma, nomisma – „moneta“) – monetų ir pinigų (banknotų) kolekcionavimas, taip pat – pagalbinė istorijos mokslo šaka, tirianti monetas, archeologinius jų kompleksus (lobius), monetų kalimo istoriją, pinigų apyvartą pagal monetas bei su monetų gamyba susijusius dalykus (kalimo štampus, dokumentus, ir t. t.).
Pripažintas numizmatikos ekspertas, kelių kapitalinių knygų šia tema autorius istorikas Eugenijus Ivanauskas šįkart bent trumpai apžvelgia Jogailos bei Vytauto Lietuvoje vykdytą pinigų politiką 14 a. pačiame gale–15 a. pradžioje. O ji – be galo įdomi.
Pinigai pasakoja valstybės istoriją nei blogiau, profesionalūs istorikai, teigia Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) darbuotojai: Numizmatikos rinkinių skyriaus vedėja Dalia Grimalauskaitė ir numizmatas Eduardas Remecas.
Ieško atsakymų, kodėl pinigus lietuviai pradėjo kaldinti paskutiniai Europoje, vėluodami 1000 metų: neturėdami grąžos, juos tiesiog kapodavo gabalais (35)
Mūsų pirmųjų monetų pirmtakų – sidabro lydinių – kolekcininkas Stasys Žukauskas apie lietuviškų monetų priešaušrį gali kalbėti valandų valandas. Ir tai suprantama: šiam hobiui vyras paskyrė didesnę dalį savo gyvenimo.
Vienas žymiausių mūsų numizmatikos ekspertų kaunietis Eugenijus Ivanauskas įsitikinęs, kad monetos nėra vien tik valiuta.
Nuo šių metų vidurio numizmatai monetas galės įsigyti internetu, Lietuvos banko (LB) internetinėje svetainėje.
Šią savaitę, gruodžio 18-ąją, ketvirtadienį, Lietuvos bankas pirmą kartą numizmatams pasiūlys vertingų monetų ir jų rinkinių įsigyti elektroniniuose aukcionuose.
Domininko Kaubrio lietuviškų pinigų kolekcijoje esanti „žąsies kortelė“ – tarpukario Lietuvoje išduotas vertybinis popierius, liudijantis apie valstybės tarnautojo atliktą prievolę, – itin retas ir labai įdomus reiškinys, sako profesorius, numizmatikos tyrinėtojas Stanislovas Sajauskas.