Saulės sistemos pakraštyje galimai skrajoja dar viena planeta, bent keletą kartų masyvesnė už Žemę. Ji vadinama Devintąja planeta, o apie jos egzistavimą galime spręsti iš kai kurių tolimų objektų orbitų anomalijų. Būtent papildomos masyvios planetos gravitacija gali paaiškinti, kodėl šios orbitos y...
orbita
13 straipsnių
Orbita (lot. orbita 'ratas') – įsivaizduojama kreivė erdvėje, kuria juda tam tikras kosminis kūnas. Didžiųjų astronominių kūnų orbitos panašios į apskritimą, tačiau mažesnieji (tokie kaip asteroidas) gali turėti labai ištęstas, elipsės formos orbitas.
Rimta grėsmė nacionaliniam saugumui. Taip vienas įtakingas JAV Kongreso narys apibūdino informaciją ir iškart paprašė ją išslaptinti – esą amerikiečiai ir jų sąjungininkai turėtų tai tinkamai įvertinti. Žiniasklaida ir ekspertai greitai suuodė, kad kalbama apie naujus Rusijos pajėgumus kosmose. Kaip...
Praėjusios savaitės pabaigoje Kinija paleido eksperimentinį ryšio technologijų palydovą. Lapkričio 3 dieną raketa „Long March 7A“ pakilo iš Venčango kosmoso centro ir iškėlė į orbitą eksperimentinį palydovą TJS-10.
Aptiktas mūsų planetai artimas asteroidas suglumino mokslininkus – aiškėja, kad tai nuo Mėnulio atskilęs Žemės kvazipalydovas (2)
2016 metais aptiktas artimas Žemei asteroidas 469219 Kamoʻoalewa – ypatingas. Jis skrieja kvazipalydovinėje orbitoje – nors sukasi aplink Saulę, niekad nenutolsta labai toli nuo Žemės, o stebint iš mūsų požiūrio taško atrodo, kad sukasi aplink mus beveik elipse.
Gausėjant kosminių skrydžių ir palydovų skaičiui, gausėja ir kosminių šiukšlių. Tarp jų rasime tiek darbą baigusius zondus, tiek raketų-nešėjų liekanas, tiek įvairias nuolaužas. Skaičiuojama, kad centimetro ir didesnių nuolaužų orbitoje aplink Žemę yra daugiau nei milijonas, ir kasdien vis gausėja.
Žemės orbitoje pasiekta kritinė riba: astrofizikai perspėja imtis neatidėliotinų veiksmų – artimiausiu metu prasidės susidūrimai kosmose (103)
Rusijos raketos bandymas, per kurį šią savaitę buvo sunaikintas nebenaudojamas palydovas, pabrėžia didėjančią kosmoso šiukšlių grėsmę – nepaisant to, tokios kompanijos kaip „SpaceX“ ir „Boeing Co.“ ateinančiais metais planuoja į orbitą paleisti net 65 000 naujų komercinių erdvėlaivių.
Vos už 1000 šviesmečių esantis objektas žvaigždės sistemoje gali būti artimiausia žinoma juodoji skylė – bet taip mano ne visi.
Viena iš Alberto Einšteino sukurtos bendros reliatyvumo teorijos prognozių yra ta, kad bet kuris besisukantis kūnas traukia aplink jį esantį erdvėlaikį. Tai yra žinoma kaip inercinės atskaitos sistemos tempimas.
Gruodį buvo daug kalbama apie keistai besielgiančią Betelgeizę – žvaigždė pritemo labiau, nei bet kada per pastaruosius šimtą metų. Gali būti, kad tai yra vienas iš paskutinių jos pokyčių prieš supernovos sprogimą, tačiau tiksliai to pasakyti, negalime. Šiandieniniai žvaigždžių evoliucijos modeliai ...
Daugybė egzoplanetų aptiktos tranzitų metodu – matuojant nedidelius žvaigždės pritemimus, planetai praskrendant tarp jos ir mūsų. Tokie stebėjimai taip pat leidžia išmatuoti planetos metų trukmę, nes tranzitas įvyksta vieną kartą per planetos orbitą.
Kai 2017 metų pabaigoje buvo aptiktas objektas Oumuamua, atskridęs į Saulės sistemą iš už jos ribų, kilo didelis susidomėjimas, kiek dažni tokie objektai galėtų būti Visatoje.
Liepos 27 dieną sulauksime ilgiausiai per visą XXI amžiaus istoriją truksiančio pilno Mėnulio užtemimo – virš Afrikos, Artimųjų Rytų ir Vidurio Azijos jis truks valandą ir 43 minutes. Nuo tos akimirkos, kai Žemės šešėlis pradės kristi ant Mėnulio krašto, iki tol, kol jam nuslinkus Mėnulis ir vėl ims...
Pirmasis orbita aplink Žemę apskriejęs amerikietis Johnas Glenas, taip pat tapęs vyriausiu į kosmosą pakilusiu žmogumi , mirė būdamas 95 metų, ketvirtadienį pranešė jo vardu pavadintas Ohajo valstijos koledžas.