Naujausias „Telia“ užsakymu atliktas tyrimas atskleidė, kad naudojimasis ekranais tampa nekontroliuojamu gyventojų įpročiu. Net 96 procentai žmonių rytą pradeda tikrindami telefoną, o 90 procentų tai daro prieš miegą.
Priklausomybė
304 straipsnių

Priklausomybė – tai rimta problema, veikianti tiek fizinę, tiek psichologinę sveikatą, kuomet yra polinkis kartoti tą patį veiksmą neribotą kiekį kartų. Ji gali pasireikšti įvairiomis formomis – nuo alkoholio ir narkotikų vartojimo iki priklausomybės nuo technologijų ar lošimų. Skaitykite straipsnius apie priklausomybių priežastis, gydymo būdus, specialistų patarimus ir asmenines istorijas.
Galvojate, kad neišpildote partnerio lūkesčių lovoje? Darius Ražauskas prakalbo apie opią problemą (2)
„Kai buvau darželyje, man draugai papasakojo apie tokią svetainę, kur seksu užsiiminėja žmonės. Neilgai trukus tą patį pradėjome atkartoti su draugu. Vėliau lytiniais santykiais pradėjau užsiiminėti ir su savo biologiniu broliu“, – pasakojo Audrius (vardas redakcijai žinomas), norėjęs išlikti anonim...
Žinia apie šeimos nario ar giminaičio priklausomybę nuo alkoholio, psichoaktyvių medžiagų ar lošimų artimiesiems paprastai sukelia daug emocijų ir klausimų, kaip elgtis. Psichologai sako, kad artimųjų vaidmuo yra svarbus, tik reikia atskirti, ką jie gali padaryti, o kas ne jų galioje. Artimieji gali...
Už Kristjano, buvusio bendraklasio, ištekėjau 2016 m. Pasitikėjimas vienas kitu ir bendri pomėgiai buvo mūsų santykių pagrindas, ir aš buvau labai laiminga su juo. Kol nesužinojau apie jo slaptą gyvenimą.
Jaučiant nerimą, perdegimo simptomus ar sąnarių skausmus galima išgerti vaistų. Tačiau adatų daktaru prisistatantis gydytojas reflekso terapeutas Mindaugas Liškauskas sako pastebintis, kad žmonės tiesiog pavargo nuo tablečių. Todėl akupunktūra Lietuvoje išgyvena renesansą. Stresas, nemiga šiandien s...
Kompiuteriniai žaidimai vis dažniau iš jaunimo atimą laisvalaikį gamtoje, pasivaikščiojimus ar tiesiog gyvus susitikimus su draugais.
Dar 2023 metais Ilzė (vardas pakeistas) gyveno įprastą gyvenimą – darbas, namai, laisvalaikis sode, šeima. Tačiau vieną akimirką viskas pasikeitė.... 2024 metų žiemą ji liko visiškai viena. Iš pradžių mirė vienas sūnus, o po šešių mėnesių ir antrasis... Deja, mažame Latvijos Kuržemės miestelyje, ku...
Mokslininkų dėmesio centre – populiarėjanti priklausomybė: specialistai paaiškino, kaip ir kodėl ji gali išsivystyti (3)
Fizinis aktyvumas yra naudingas sveikatai – su tuo sutinka visi. Tačiau esant tam tikroms aplinkybėms daliai žmonių sportas gali tapti prioritetu ir imti trukdyti gyventi – mokslininkai prabyla apie priklausomybės nuo sporto fenomeną.
Kai telefonas pažadina jus ryte, iškart atidarote „Facebook“ ir tikrinate naujienas. Sėsdami pusryčiauti slenkate per „Instagram“. Dirbate fone pasileidę „YouTube“ vaizdo įrašą. O atsigulę į lovą, dieną užbaigiate žiūrėdami „TikTok“. Pastovus soc. tinklų naudojimas turi didelę įtaką jūsų smegenims.
Psichiatras tiki, kad beviltiškų žmonių nebūna: papasakojo, kas trukdo išbristi iš priklausomybių liūno (5)
Psichiatras Jaunius Urbutis svarsto, kad kiekvienas gydytojas turi savo kapinaites, tik daugelis miršta norėdami gyventi, o jo pacientai dažniausiai patys save bando sunaikinti.
Iš alkoholizmo išsikapsčiusiam Tomui sunku patikėti, kad tai buvo jo gyvenimas: siunčia svarbią žinią alkoholikų artimiesiems (9)
Pirmą kartą detoksikacijos skyriuje Tomas (vardas pakeistas – red.past.) atsidūrė 18-kos. Tuo metu jis buvo jauniausias alkoholikas Lietuvoje. Šiandien Tomui 43-eji. Vyras skaičiuoja tryliktuosius blaivybės metus, o tai, kas dėjosi iki tol, vadina beprotybe. Tomas atvirai dalijasi gyvenimo atkarpa, ...
Kaip gyventi su nuo narkotikų priklausomybę turinčiu žmogumi: psichologė sudėliojo akcentus, ką daryti ir ko – ne (5)
Tie, kas susidūrė su priklausomybę turinčiu žmogumi, žino, kokie nelengvi iššūkiai laukia. Nesi tikras dėl nė vieno savo sprendimo, abejoji, ar siūlyti pagalbą, ar nesikišti, pyksti dėl neištesėtų pažadų, grauži save dėl negebėjimo padėti. Medicinos psichologė Kotryna Mikalauskaitė sako, kad išties ...
Ispanijos vyriausybė teigia, kad perkant išmaniuosius telefonus turėtų būti įspėjama apie galimą jų poveikį sveikatai, taip pat ragina gydytojus per profilaktinius patikrinimus teirautis apie ekrano naudojimo laiką.
Profesorė – apie lietuvių priklausomybes nuo socialinių tinklų ir žaidimų: būna, užsimauna sauskelnes ir žaidžia paromis (1)
„Skaičiau paskaitą didelei suaugusiųjų auditorijai. Visi rankose turėjo telefonus ir nuolat į juos pažiūrėdavo. Paklausiau, kas tokio svarbaus, kad nuolat žiūrite? Ar artimi žmonės ligoninėje, ar nelaimė kokia, ar laukiate kokios labai svarbios žinios? Koks vienas gal ir laukė, bet iš esmės tyla buv...
Iki pandemijos Ingos (tikrasis vardas pakeistas – red. past.). šeima klestėjo – jauna pora augino ikimokyklinio amžiaus pametinukus, nuosavas verslas puikiai sekėsi, šeima statėsi svajonių namus. Tačiau užklupus COVID-19 staiga, kaip ir visam likusiam pasauliui, teko sustoti.
46 metų Andrejus, kilęs iš Estijos Kohtla Jervės miesto, anksčiau buvo priklausomas nuo narkotikų. Iš pradžių jis vartodavo aguonų „šiaudų“ nuovirus, o vėliau perėjo prie fentanilio. Tačiau po to, kai pradėjo nebejausti kojų, jis nusprendė pradėti reabilitaciją – jį įkvėpė ir kitų nuo narkotikų prik...
Nepaisant institucijų dedamų pastangų kovai su rūkymu, Lietuvoje rūkančios visuomenės dalis išlieka panaši jau kelis dešimtmečius – taip yra todėl, kad Lietuva neskiria pakankamai pastangų ir resursų kovai su nikotino priklausomybe, sako specialistai. Tam, anot jų, yra kelios priežastys – tyrimų api...
Prof. Navaitis – apie tai, kokie žmonės dažniausiai įninka į priklausomybes: keli požymiai kartojasi
Kada naudojimasis internetu tampa priklausomybe? Kodėl žmogus apskritai įninka į priklausomybes: alkoholį, narkotikus, pornografiją? Kaip šią problemą reikėtų spręsti? Psichoterapeutas prof. Gediminas Navaitis sako, kad atsakymas yra, tik sunku tai padaryti.
Kaip gyventi su priklausomybę nuo alkoholio turinčiu žmogumi: specialistas pasakė, ko jokiu būdu nedaryti ir kaip elgtis po eilinių užgertuvių (8)
Gyventi kartu negalima palikti – kur šioje vietoje dėti kablelį, kai kalba eina apie gyvenimą su priklausomybę turinčiu žmogumi? Daugelis specialistų pasakytų, kad gyventi kartu negalima. Palik ir rūpinkis savo gyvenimu. Deja, ne visiems pavyksta palikti, ne visi nori palikti, ne visi gali palikti, ...
Muzikos prodiuseris Paulius Jasiūnas išleidžia pirmąjį savo albumą „Priklausomybė“ bei pristato taip pat pavadintą titulinę albumo dainą.