Kai aplink juodąją skylę susikaupia dujų, jos susisuka į paplokščią diską ir tada ima kristi skylės link. Judėjimas per diską yra palyginus lėtas procesas, tačiau pačioje pabaigoje staigiai pagreitėja. Bent jau taip prognozuoja reliatyvumo teorija: pagal ją egzistuoja riba, vadinama vidine stabilia ...
reliatyvumo teorija
9 straipsnių
Reliatyvumo teorija – dviejų Alberto Einšteino aprašytų teorijų rinkinys, sudarytas iš:
- Specialiosios reliatyvumo teorijos
- Bendrosios reliatyvumo teorijos
Viena pagrindinių reliatyvumo teorijos detalių yra erdvėlaikis – erdvės ir laiko junginys, kuriame vyksta visų objektų judėjimas ir kurį tas judėjimas įvairiai iškreipia. Visatos plėtimasis – vienas iš tokių iškreipimų. Paprastai kalbame tik apie erdvės kitimą, bet kinta ir laikas.
Daugumą mūsų stebimų sąveikų galima aprašyti Niutono dėsniais ir tai daugeliu atvejų bus labai praktiška aproksimacija. Kodėl aproksimacija? Nes dabar žinome, kad nors Visatoje dėsniai veikia visur vienodai, Niutono mechanika šiuos dėsnius aprašo gerai tik esant mažiems greičiams.
Pernelyg dideliems entuziastams rekomenduojama neskaityti, nes iki šiol, deja, vis dar nenustatyti net griežti moksliniai kriterijai, kuriais vadovaujantis, galima pagaliau imti konstruoti panašias teorijas... Tačiau tų teorijų yra.
Viena iš Alberto Einšteino sukurtos bendros reliatyvumo teorijos prognozių yra ta, kad bet kuris besisukantis kūnas traukia aplink jį esantį erdvėlaikį. Tai yra žinoma kaip inercinės atskaitos sistemos tempimas.
Pirmą kartą duomenys prieštarauja bendrosios reliatyvumo teorijos prognozėms: ką aptiko mokslininkai (44)
Pirmasis neutroninių žvaigždžių susiliejimas, užfiksuotas gravitacinių bangų detektoriumi, buvo GW170817. Susiliejimo metu susiformavo sparčiai besisukanti juodoji skylė. Bendroji reliatyvumo teorija teigia, kad per mažiau nei sekundę šios juodosios skylės įvykių horizonto forma tapo idealiu elipsoi...
Kas nutiktų, jei įkristume į juodąją skylę: ar būtume sudraskyti į skutelius, ar persikeltume portalu (115)
Jei įkristumėte į juodąją skylę, kur atsidurtumėte? Įsivaizduokite, kad ketinate nerti į juodąją skylę, rašoma livescience.com. Kas jūsų laukia, jeigu kažkokiu būdu vis dėlto pavyktų išgyventi? Kur patektumėte, kokių jaudinančių istorijų galėtumėte papasakoti, jei sugebėtumėte grįžti namo?
1915 metais Albertas Einsteinas paskelbė aštuonerius metus trukusio darbo rezultatą – lygtis, apjungiančias erdvėlaikį ir masę. Jos yra bendrosios reliatyvumo teorijos pagrindas.
Tai jau paskutinis straipsnis šiame ilgame cikle apie populiariausius evoliucijos mitus. Turbūt galima išgirsti ir dar daugiau mitų apie evoliucijos teoriją, tačiau portalo newscientist.com nuomone, aprašytieji yra patys dažniausi ir populiariausi.