Šeferdijos – artimos šaltalankių giminaitės, tačiau pralenkiančios juos tiek uogų skoniu, tiek gydomosiomis savybėmis ir net dekoratyvumu.
Šaltalankiai
33 straipsnių
Šaltalankis (lot. Hippophae) – žilakrūminių (Elaeagnaoceae) šeimos augalų gentis. Pavadinimas kildinamas iš graikų k. žodžių hippos – arklys ir paeas – žvilgantis; augalo uogos vartotos gyvulių parazitams naikinti. Tai dvinamiai krūmai, kurie auginami kaip dekoratyviniai augalai gyvatvorėms, taip pat sodinami smėlynams, pylimams sutvirtinti.
Jei namie turite spurgų ir norite kiek prašmatnesnio deserto, gaminkite spurgų bokštą. O visa paslaptis – kremuose, kurie ir sujungs spurgas. Spurgų bokštą dekoruokite riešutais.
Turbūt niekas paneigti negalėtų – Lietuva yra ypatinga šalis. Viena to priežasčių – keturi metų laikai, kuriais galime kasmet pasidžiaugti. Ir nors ruduo asocijuojasi su spalvotais lapais bei dailiais paltukais, daugumai žmonių šis metų laikas sukelia ir kiek kitokias mintis, susijusias su peršalimu...
Spalio pabaigoje dzūkai beveik visada jau būdavo užbaigę grybavimo sezoną, bet šis ruduo sulaužė visas taisykles: grybautojai iš Pietų Lietuvos girių tempia pilnas šilbaravykių pintines, o grybų supirktuvės neskuba užsidaryti žiemai. Tik profesionalių grybautojų, kasdien renkančių grybus pardavimui,...
Dr. Čapkauskienė apžvelgia rudens uogas: vienos nauda neišmatuojama – turėdami jų maišelį pamiršite kelią į vaistinę (1)
Ankstyvas ruduo – puiki proga prisiminti ir iš naujo atrasti gerai mūsų kraštuose pažįstamas uogas, kuriose gausu sveikatai naudingų medžiagų. Biomedicinos mokslų daktarė, LSU docentė ir mitybos specialistė Sandrija Čapkauskienė apžvelgia lietuvių dažniausiai naudojamas uogas ir pastebi, kuo ir kam ...
Šermukšnių uogos ne tik puošia rudenėjančią gamtą, bet ir yra tikros vitaminų bombos. Tad dabar, spalio pradžioje, pats metas jų prisiskinti. Tik ką su jomis daryti, kad nauda organizmui būtų didžiausia? Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė LNK žinių laidoje patarė kaip išsaugoti kuo daugiau šių...
Be lietuviams įprastų bulvių ir kitų daržovių laukų, šalyje driekiasi ir uogų ūkiai. Kaip pastebi specialistai, auginamų uogų mados vis keičiasi, tačiau aišku yra viena – turėti tokį ūkį pigu nebus. Delfi kalbina skirtingas uogas auginančius ūkininkus ir domisi, kokius kriterijus būtina atitikti, ka...
Gamta jas gausiai apdovanojo vitaminais, lemiančiais kiek rūgštoką skonį, todėl šios uogos ne visada būna pirmuoju saldesnių sodo gėrybių mėgėjų pasirinkimu. Tačiau veltui – šaltalankiai yra ne tik itin naudingi sveikatai, bet ir tinkamai paruošti išties stebina savo panaudojimo galimybėmis virtuvėj...
Gamta gali pasiūlyti daugybę nepaprastų augalų, kurie pasižymi sveikatai naudingomis savybėmis. Pasirodo, kad žmogui vertingų medžiagų galima aptikti ne tik augalų lapuose ir uogose, bet ir jų šaknyse ir netgi kai kuriuose ant medžių augančiuose grybuose. Gamtininkė Nomeda Vėlavičienė pasidalino, ko...
Skubėkite prisirinkti šaltalankių pumpurų: užsienio mokslininkai ištyrė, kaip Lietuvoje paplitęs augalas įveikia mirtiną virusą ir naikina vėžio ląsteles (7)
Italijos ir Pietų Korėjos mokslininkai išsiaiškino stulbinančią augalų savybę, kuri gali padėti apsaugoti organizmą nuo mirtinų ligų. Tyrimų išvadose jie paaiškino, kaip daugeliui puikiai žinomo augalo ekstraktas įveikia gyvybei pavojingą gripo virusą ir naikina vėžines ląsteles. Tai – šaltalankis.
Pavasarį ir vasarą vaismedžius ir vaiskrūmius, žinoma, reikia tręšti, ir tai savaime suprantama: juk jie auga, žydi, veda vaisius, o tam būtinos maisto medžiagų atsargos. Tačiau kam gi tręšti, kai derlius nuimtas ir medžiai ėmė mesti lapus? Ar tai tikslinga?
Ekologišką šaltalankių ūkį Kretingos rajone įkūrę Jurgita ir Mindaugas Jurgučiai linksmai prisimena savo pažintį, drąsą priimti netradicinius sprendimus, klaidas, kai prieš dvylika metų sugalvojo pradėti beveik nežinomą verslą.
Sibiro uoga arba Sibiro ananasu vadinami šaltalankiai sulaukia vis daugiau liaupsių dėl vitaminų gausos ir skonio. Šaltalankių augintojai neslepia, kad medeliai puikiai gali augti ne tik įsteigtuose ūkiuosi, bet ir soduose, tik reikia trupučio kantrybės, darbo ir būtina žinoti kelias taisykles.
Ne veltui sakoma, jog gamtoje atsitiktinumų nebūna. Štai, pavyzdžiui, putino uogos sunoksta kaip tik peršalimo ligų sezono pradžiai.
Darganoti orai ir vis žemiau slenkantis termometro stulpelis lietuvius verčia susirūpinti imuniteto stiprinimu. Sveikos mitybos specialistė, tinklaraščio Sulieknek.lt ir knygų autorė Vaida Kurpienė atkreipia dėmesį, kad rūpintis sveikata nėra nei sudėtinga, nei brangu – tereikia atidžiau rinktis mai...
Šaltalankių augintojai tikina tokio gero derliaus kaip šiemet seniai neskynę. Šaltalankių augintojų Lietuvoje yra apie 100, konkurencijos nėra, nes uogų ir perdirbtos produkcijos trūksta. Lietuviškos uogos keliauja į Vokietiją, Švediją, Suomiją, Norvegiją.
„Nors šiemet oras šaltalankiams palankus – jie mėgsta drėgmę, tačiau niekada negali žinoti, ar neužpuls paukščiai, musytės, ar dvikojai vagys“, – sako ekologišką šaltalankių ūkį Alytaus krašte turinti Daiva Kvėdaraitė.
Šaltalankių uogos rūgštoko skonio, nes jų sudėtyje gausu vitamino C. Vis dėlto šaltalankių vertė slypi tikrai ne jų skonyje. Šios uogos – tikras polivitaminas: šiose uogose gausu karotino, vitaminų B1, B2, B3, B6, C, E ir K.
Daiva Kvedaraitė kartu su broliu Sigitu Kvedaru, prieš daugiau nei dešimtmetį Alytaus rajone pradėjusi kurti ekologišką šaltalankių ūkį, patyrė visko.