Norint surinkti gausų serbentų derlių, svarbu pasirinkti ne tik sėkmingą veislę, bet ir tinkamus kaimynus. Kaimynystė su kokiais augalais serbentus veikia blogai.
serbentai
47 straipsnių
Serbentas (lot. Ribes, vok. Johannisbeeren) – monotipinės agrastinių (Grossulariaceae) šeimos daugiamečių uogakrūmių gentis, paplitusi Šiaurės pusrutulio šaltojo ir vidutinio klimato juostose, taip pat Vidurio ir Pietų Amerikos kalnuose.
Prinokus raudoniesiems serbentams verdame uogienę. Saldžiarūgščio skonio ji tinka ir prie mėsos, ir prie miltinių patiekalų. Raudonųjų serbentų uogienę laikykite šaltai.
Kaip ir kasmet, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai vasarą tikrina prekybos vietas, kuriose prekiaujama šviežiomis gėrybėmis. Šiais metais VMVT daug dėmesio skyrė atvirose prekybos vietose pirkėjams siūlomoms braškėms, trešnėms ir šilauogėms. Visoje Lietuvoje patikrinta ...
Kai gausiai užderi serbentai ir agrastai, bet nesinori virti uogienių, verta juos užšaldyti – taip ne tik pasirūpinsime vitaminų doze žiemai, bet ir sutaupysime bei išsaugosime derlių. Šaldytas uogas galima naudoti glotnučiams, gardinti jomis varškę, jogurtus, blynelius. Gydytoja dietologė dr. Edita...
Juodieji, raudonieji ir baltieji serbentai – skoninėmis savybėmis skirtingi, bet visi labai naudingi
Vasarai persiritus į antrą pusę, prasidėjo serbentų sezonas. Jau dabar jų galime išvysti ne tik lauko prekyvietėse, bet ir didžiuosiuose prekybos centruose. Lietuvoje auginamos trys serbentų rūšys – raudonieji, baltieji ir juodieji. Ir nors maistinėmis savybėmis vertingiausi yra pastarieji, tačiau v...
Serbentai – tai Lietuvos soduose dažnai augančių agrastinių šeimos daugiamečių uogakrūmių uogos, kurios gali būti raudonos, baltos arba juodos spalvos. Serbentai turi labai mažai kalorijų, juose beveik nėra angliavandenių, bet randamas didelis kiekis antocianinų bei vitamino C. Dėl šių priežasčių gy...
Pirma užduotis norint įveisti sodą – tinkamai viską suplanuoti, t. y. numatyti, kokius medžius sodinti. Racionali strategija ne tiktai lemia vaismedžių derlingumą, bet ir pagerina jų atsparumą žiemos šalčiams bei palengvina viso sodo priežiūrą.
Šiųmetis vaiskrūmių žydėjimas pranašavo gausų derlių, tačiau rezultatas nuvylė. Pramoninių uogynų augintojų asociacijos (PUAA) pirmininkas Adolfas Jasinevičius teigia, kad juodųjų serbentų bent jau Biržų krašte augintojai priskynė triskart mažiau nei tikėjosi.
Šis skanus kokteilis tikra vitaminų bomba, kuri suteiks energijos visai dienai. Turi mažai kalorijų.
Iš karto reikia pasakyti, kad serbentų dauginimas – ne šiaip paprasta, bet ypač paprasta užduotis, todėl jeigu nė sykio to nedarėte, pats metas imti ir padaryti!
Serbentai – unikalūs vaiskrūmiai, ne vien todėl kad uogos skanios ir vertingos, bet ir todėl, kad iš jų lapų galima užsiplikyti daug vitaminų turinčią arbatą. Kartais pastebime, kad serbentų lapai pasidengia raudonomis dėmėmis ir ima riestis. Kokia šių negalavimų priežastis ir kaip išgelbėti serbent...
Beveik visi daržininkai, sodininkai sodina savo sklypuose uogų, o daugelis teikia pirmenybę serbentams. Serbentai nėra įnoringi, dažniausiai uždera gausus derlius, o jų uogienės, kompotai labai skanūs.
Per rudeninį vaiskrūmių genėjimą susidaro nemažai šakų. Serbentų šakeles tikrai galima panaudoti: pripjaustyti iš jų auginių ir tuojau pat sukaišioti juos į žemę. Serbentų auginiai puikiausiai peržiemoja užkloti sniegu arba šakomis.
Vaismedžiai jau ima megzti vaisius. Esant daug vaisių, šakas reikia paremti, kad augantys obuoliai, kriaušės ir slyvos nenulaužtų šakelių iki nurenkant derlių.
Pavasarį ir vasarą vaismedžius ir vaiskrūmius, žinoma, reikia tręšti, ir tai savaime suprantama: juk jie auga, žydi, veda vaisius, o tam būtinos maisto medžiagų atsargos. Tačiau kam gi tręšti, kai derlius nuimtas ir medžiai ėmė mesti lapus? Ar tai tikslinga?
Agrastus ir serbentus reikia nuolat maitinti, gerinti dirvą aplink jų šaknis. Kaip teisingai juos tręšti rudenį, kad naująjį sezoną akį ir gomurį džiugintų didelės, skanios uogos?
Liepą Lietuvoje šviežiam vartojimui bulvių ir daržovių buvo supirkta mažiau, o perdirbimui – daugiau, praneša Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras (ŽŪIKVC).
Jei nuskynę uogas pamirštate pasirūpinti vaiskrūmiais, kitais metais gausaus derliaus nesitikėkite (1)
Daugelis sodininkų mano, kad surinkus derlių galima atsipūsti ir vaiskrūmius pamiršti iki pavasario. Iš tikrųjų taip pasielgę patys pailsėsite, bet kitų metų derliui pakenksite. Tad pagalvokite, ar norite palikti vaiskrūmius augti savaime, ar pasirūpinsite, kad jie pradėtų ruoštis kitų metų žydėjimu...
Įpusėjus vasarai prasideda uogų ir uogienių virimo metas, todėl dažnas kraštietis šių gėrybių dairosi turguje. Kėdainių turgūs jau lūžta nuo įvairiausių uogų gausos, pasirinkimu pirkėjai nesiskundžia, pardavėjai džiaugiasi – žmonės aktyvūs pirkėjai. Deja, pasidairius po turgų ne vienam tampa aišku, ...
Kalendorinei vasarai žengus į antrą pusę Lietuvos sodininkai jau gali apibendrinti pirminius šio sezono derlių rezultatus. Specialistai vieningai tvirtina, kad sunku įvertinti visos šalies derlių, nes Lietuvos regionai labai skirtingi.