Viena feisbuko grupės „Sodas – daržas – kiemas – namai“ narė pasidalijo baigiančių sunokti šermukšnių nuotraukomis ir iškėlė klausimą, ar tai jau – artėjančio rudens ženklai? Ką tai reiškia ir ar jau pastebi rudens ženklų gamtoje, paklausėme gamtininko Selemono Paltanavičiaus.
Šermukšniai
22 straipsnių
Šermukšnis (lot. Sorbus, vok. Mehlbeeren) – erškėtinių (Rosaceae) šeimos obelinių (Maloideae) pošeimio augalų gentis.
Raudonomis uogų kekėmis pasipuošęs šermukšnis džiugina kiekvieno akį. Jau nuo senų laikų šermukšnio uogos buvo naudojamos ir įvairioms ligoms gydyti.
Šermukšnių uogos ne tik puošia rudenėjančią gamtą, bet ir yra tikros vitaminų bombos. Tad dabar, spalio pradžioje, pats metas jų prisiskinti. Tik ką su jomis daryti, kad nauda organizmui būtų didžiausia? Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė LNK žinių laidoje patarė kaip išsaugoti kuo daugiau šių...
Nors dauguma šermukšnių rudenį dega raudonai, botanikai rodo, kad būna uogų kekių ir ryškiai oranžinių.
Dekoratyviniai medžiai sklype gali augti ne tik dėl grožio – su jais galima išspręsti kai kurias sklypo problemas. Bet žinant, kad medis sodinamas ilgiems metams, neretai pritrūksta drąsos tą sprendimą priimti. Kad būtų lengviau išsirinkti iš didelės medžių įvairovės, „Delfi TV“ laida „Geltonas karu...
Šiais metais šermukšnių šakos tiesiog aplipusios ryškiomis ir iškart rudenį primenančiomis uogomis. Nuo senų laikų lietuviai sakydavo, kad jei šermukšnių uogų rugsėjį daug, laukia ilga ir labai šalta žiema. O tada ruošdavo malkas. Visgi, šiais laikais senolių prognozės retai kada pasitvirtina, mat k...
Pavėsinės iš gyvų augalų vėl grįžta į madą. Anksčiau jos puošdavo tik dvarų sodus, tačiau šiandien jas galima susikurti bet kuriame kieme ar sodyboje. Tam kartais net nereikia sodinti naujų augalų – pavėsinę galima formuoti iš jūsų kieme ar sode jau augančių medžių bei krūmų.
Spalio mėnesį Kauno miesto gatvėse bus pasodinta beveik 700 naujų medžių. Centrinėje miesto dalyje bus sodinamos jau paaugintos mažalapės „Rancho“ veislės liepos, kurių aukštis sieks iki 7 metrų, rašoma pranešime spaudai.
Šermukšnių uogos turi savitą skonį, jos naudingos, gali išgydyti daug ligų. Passion.ru pateikia faktų apie šermukšnių naudą ir pataria, kaip juos vartoti.
Ventės rago ornitologinės stoties teritorijoje auga nemažai šermukšnių. Pernai jų čia pasodinta dar keliasdešimt. Rudenį ir žiemą atskridę paukščiai – svirbeliai, įvairių rūšių strazdai, juodgalvės sniegenos ir kt. nules juos, teigiama pranešime spaudai.
Lietuvos miškininkai kasmet susiduria susiduria su dilema. Kaip, kertant mišką, uždirbti pinigų, tačiau išlaikyti pusiausvirą miške. Jei sniege ryškiai šviečiančios šermukšnių uogos tampa vieninteliu išsigelbėjimu Lietuvoje žiemojantiems paukščiams, tai miškininkams iš jų ne tik nėra naudos, bet dar...
Sostinės Šermukšnių gatvėje vietoj, pasak Vilniaus miesto savivaldybės atstovų, sergančių ir pavojų keliančių liepų, bus pasodinti 30 šermukšnių. Pradėjus kirsti ten augančias liepas Žaliųjų partija ir kai kurie sostinės gyventojai pasipiktino tokiais savivaldybės veiksmais. Savivaldybės išplatintam...
Lietuvos žaliųjų partija pasmerkė savivaldybės leidimą antradienį iš pat ankstaus ryto išpjauti visą Šermukšnių gatvėje augusių liepų alėją.
GRYNAS.lt jau yra rašęs apie tai, kaip skaniai į uogienių stiklainiukus gali nukeliauti prisirpusios šermukšnio uogos, tačiau skaitytoja Neringa toliau aiškinasi stebuklingąsias šio medžio galias. Apie jas siūlome skaityti šiame straipsnyje.
Jau dešimt metų pro mūsų svetainės langą regiu šermukšnį. Sodintas turbūt dar vyro senelio, mūsų vaikų proprosenelio, viršūne praaugęs net trečią namo aukštą, pro langą žiūrintis jau į ketvirtąją šio namo kartą. Šermukšnis nevešlus, žiedų jame pavasariais daug, bet uogų rudeniop matyti vos viena kit...
Tikriausiai sunku būtų rasti žmogų, kuris nežinotų šio medžio. Dauguma pažįsta tik paprastąjį šermukšnį (Sorbus aucuparia). Iš tiesų pasaulyje gausu įvairių rūšių ir veislių. Šį kartą pakalbėkime apie saldžiavaisius šermukšnius, kurie vitaminingas uogas brandina ne tik paukščiams, bet ir mums.