„Lietuvos karstinis regionas išskirtinis tuo, kad gipsas yra palyginti arti paviršiaus (3–10 m gylyje), todėl smegduobės formuojasi įvairiais ir nenuspėjamais scenarijais – netikėtose vietose gali staiga įkristi grunto sluoksniai arba lėtai suslūgti, kaip ir po to staiga ir giliai baigti formuotis. ...
smegduobė
132 straipsnių

Smegduobė – bet kokio pavidalo (piltuvo, dubens, lėkštės ir kt.) ir bet kokio amžiaus karstinės deformacijos apraiška, atsiradusi į požeminę ertmę įgriuvus ją dengiančiai uolienų (gruntų) storymei.
Antradienį Japonijos Yashio mieste, Saitamos prefektūroje, sankryžoje atsivėrė milžiniška smegduobė, kuri prarijo sunkvežimį ir jo vairuotoją.
Elektrinė tomografija – tai metodas, leidžiantis geologams pažvelgti į žemės gelmes. Lietuvos geologijos tarnybos specialistai šią technologiją taiko ne tik tirdami karstinį regioną, bet ir kurdami geologinius žemėlapius, svarbius tiek moksliniams tyrimams, tiek kitose srityse, pavyzdžiui, planuojan...
Kauno savivaldybei apie duobes Ašigalio gatvėje pranešęs vyras turėjo vilties, kad ant kelio atsiras nauji asfalto lopinėliai, tačiau sulaukęs valdininkų atsako – aiktelėjo. Gatvė nebus remontuojama, o ginčą, jei toks kiltų, siūloma spręsti teisme.
Antradienį pranešta, kad sostinėje sunkvežimio ratas prasmego į atsivėrusią smegduobę.
Kaune užderėjo smegduobių. Šį kartą kaunietis praneša apie daugiau nei 2 mėnesius pamirštą smegduobę Rietavo gatvėje.
Penktadienio pavakare Vilniuje, Pilaitės rajone, 4 G maršrutu važiuojantis autobusas „Scania“ įlūžo į atsivėrusią kelių metrų gylio smegduobę.
Biržų rajone įdubo valstybinės reikšmės ir intensyvus krašto kelias. Nors jis – neseniai suremontuotas, panašu, kad po asfaltu gali vertis tuštuma. Vietiniai gyventojai įtaria, kad tai gali būti ir smegduobė. Apie tai buvo pasakojama LNK žiniose.
Sibiro Batagajaus meganuošliaužia – tai beveik kilometro pločio įduba amžinajame įšale Rusijos Tolimuosiuose Rytuose. Tirpstant įšalusiam gruntui, milžiniškas krateris Sibiro amžinajame įšale, vadinamas „vartais į požeminį pasaulį“, kasmet padidėja 1 mln. kubinių metrų, rodo naujas tyrimas.
Šiaurės Lietuvos karstiniame regione balandį Lietuvos geologijos tarnybos (LGT) specialistai nustatė 49 naujas smegduobes. Tiek daug jų nebuvo užfiksuota seniai. Šįkart didžiausios smegduobės skersmuo – 6 metrai, gylis – 3 metrai, rašoma pranešime spaudai.
Naujausios ekspedicijos metu matavimus atlikę mokslininkai teigia, kad Meksikoje esanti Taam Ja' Mėlynoji Skylė yra giliausia žinoma povandeninė įgriuva (arba povandeninė smegduobė) pasaulyje. Įdomiausia tai, akliname gylyje gali slypėti povandeninės struktūros – tuneliai ir urvai, kuriuose, tikėtin...
Savo namuose miegojusį vyrą su visa lova prarijo atsivėrusi smegduobė: jis dingo amžiams – kas nutiko tą lemtingą naktį? (1)
Pastaruoju metu Šiaurės Lietuvos regione atsivėrė kelios smegduobės – karstinės įgriuvos nuo vasario mėnesio užfiksuotos Biržų ir Pakruojo rajonuose. Pastaroji – pirmą kartą šioje vietoje. Tokie geologiniai dariniai kelia didžiulį pavojų, jei ima formuotis netoli apgyvendintų teritorijų.
Penktadienį Biržų regioninis parkas pranešė apie dar 5 naujas smegduobes.
Trečiadienį Pakruojo rajono savivaldybė pranešė, kad Guostagalio seniūnijoje atsivėrė 15 metrų skersmens smegduobė. Tai pirmas toks atvejis rajone. Šį įgriuva įdomi tuo, kad galimai nurodo kur kas platesnę karstinio regiono ribą nei manyta anksčiau.
Biržų regioninis parkas ketvirtadienį pranešė apie dar vieną naują smegduobę. Ji atsivėrė Kirdonių kaime.
Vienoje iš Kauno miesto gatvių ketvirtadienį atsivėrė smegduobė.
Kinija bando atsigauti po šalį alinusio Doksuri ciklono, oro sąlygos vis dar labai prastos. Būtent dėl jų nuo sugriuvusio greitkelio tilto šalies Heilongdziango provincijoje į atsivėrusią smegduobę įvažiavo automobilis. Nelaimę nufilmavo kitos mašinos vaizdo registratorius. Padėti į nelaimę patekusi...
Penktadienio popietę vilniečiai socialiniuose tinkluose ėmė dalintis pranešimais apie Giedraičių gatvėje atsivėrusią smegduobę. Kaip praneša gyventojai, pastebėję ištrupėjusį asfaltą, po kuriuo žioji didžiulė duobė, patys ėmėsi veiksmų saugumui užtikrinti bei apie pavojų informavo pravažiuojančius.
Aplinkos ministerija parengė statybos techninio reglamento „Inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai Šiaurės Lietuvos karstiniame rajone“ pakeitimo projektą, kuriame numatyta sumažinti šių tyrimų, privalomų projektuojant statinius, apimtis. Siūloma atsisakyti perteklinių teorinių tyrimų, o ...