„Obelis žydi jau trečią kartą šiais metais. Ventės ragas, 2024-09-08“, – rašė Ventės rago ornitologinės stoties vedėjas Vytautas Jusys, publikavęs obels žiedo nuotrauką. Toks reiškinys, kai augalai pakartotinai žydi, nėra įprastas, tačiau besilaikantys šilti orai viską gerokai pakoregavo.
Vaismedžiai
95 straipsnių
Agronomijos mokslų daktaras Algirdas Amšiejus sako, kad šiemet rugsėjis tikrai neįprastas. Besitęsiantys šilti orai koreguoja ir darbus sode. Jis papasakojo, kas turi būti padaryta dabar ir įspėjo dėl obuolių skynimo.
Lietuvišku paveldu laikyti vaismedžiai Lietuvos didmiesčiuose po truputį išnyko, tačiau sostinė išlaikė dalį šių medžių. Negana to, šiuo metu vis dažniau kartu su kitais Vilniuje sodinami nauji vaisių medžiai, o kai kuriuose rajonuose galima išvysti net senųjų vaismedžių sodus.
Ar žinote, kad Vilniaus mieste, ne taip toli nuo centro, galima prisiskinti obuolių? Išlikę senieji miesto sodai – ne tik žavus priminimas, kaip sostinė atrodė anksčiau. Kai kurie ten augantys vaismedžiai vis dar duoda derlių. Nors dėl sparčios urbanizacijos iš daugelio sodų liko tik fragmentai, vis...
Liepą prieš sodininkus vėl iškyla svarbūs darbai, kurių nereikėtų pamiršti.
Vaismedžių, ypač senesnių, šakas ir kamienus neretai apninka kerpės. Kaip elgtis, kai taip nutinka ir ar yra koks pavojus medeliams, paaiškino agronomijos mokslų daktaras, bitininkas Algirdas Amšiejus.
Kada reikia balinti medžius – rudenį ar pavasarį? Į šį dažnai užduodamą klausimą galima duoti tvirtą atsakymą: tai padaryti reikia rudenį. Dar žmonės klausia, ar apskritai prasminga balinti medžius. Esą, toks rūpestis net kenkia. Visi atsakymai šiame straipsnyje.
Amšiejus pasakė, kokius du svarbiausius darbus sode reikia atlikti kuo greičiau, kad vaismedžiai būtų apsaugoti nuo kenkėjų ir pavojingos pavasario saulės (2)
Daug sodo darbų jau padaryta, tačiau liko dar du ypač svarbūs, sako agronomijos mokslų daktaras Algirdas Amšiejus, kuriuos reikia atlikti iki žiemos, jei kitąmet norite džiaugtis sveikais ir našiais vaiskrūmiais bei vaismedžiais. Kito tokio gero laiko kaip dabar nebus, ragina jis.
Ruduo – ne tik derliaus nuėmimo metas, bet ir tinkamas laikas atlikti svarbius darbus sode. Šiuo metu dar ne vėlu pirkti ir sodinti vaismedžių sodinukus, ypač su atvira šaknų sistema. Jei viską darysite teisingai, medeliai įsišaknys ir puikiai ištvers žiemą, rašo supersadovnik.ru.
Ruduo sodininkams kone tos pat darbingas metas, kaip ir pavasaris. Tad dauguma dairosi ką naujo gėlynuose ar soduose pasodinti. Ir žinovų patarimų teiraujasi, kuo gėlynus puošti ir kaip gausesnio derliaus sulaukti, praneša LNK žinios.
Iš Žemaitijos kilę, vos ne dešimtmetį Norvegijoje dirbę Laura ir Paulius Gaideu šalia Ignalinos Dindų kaime užveisė sodą ir įkūrė medelyną, kuriame augina obelaites. Medelyno pavadinimas kiek simboliškas: „Dindų Rojaus sodai“.
Sodininkas Algirdas Amšiejus piktinasi, kad dabartiniai genėtojai labai mėgsta skubėti. Jie per pusdienį taip „išpjausto“ seną obelį, kad paskui ją sutvarkyti ir pasiekti, kad vėl duotų vaisių, reikia kelių metų.
Ankstyvas pavasaris tinka medžių genėjimui. Tai laikas tvarkyti sodą ir netgi pabaigti darbus, kuriuos nespėta atlikti rudenį. O pasirūpinti vienu augalu būtina.
Kas žino, kokie bus gruodis, sausis ir vasaris – drėgni ir šilti ar speiguoti? Orų prognozės kinta, tad neverta rizikuoti – geriau sutikti žiemą kaip galima geriau pasirengus, net jei galiausiai paaiškės, kad ji ne tokia šalta.
Tie, kurių sklypuose veši vaismedžių sodas, kasmet, sezonui einant į pabaigą, veikiausiai atlieka tam tikrus darbus: balina medžių kamienus, gydo jų žaizdas, perkasa dirvą po medžiais ir t. t. Tačiau ar visa tai daryti iš tiesų būtina?
Vakar prasidėjusi tradicinė paroda „Ką pasėsi“ žymi pavasarinio medelių sodinimo pradžią. Čia suvažiuoja didžiausi šalies medelynai.
Kaip sakė Česlovas Milošas, net jei rytoj pasaulio pabaiga, vis tiek laikas sodinti savo obelis. Būtent dabar yra pats metas pagalvoti apie vaismedžių sodinimą. Pavasarį, vos nutirpus sniegui ir ėmus šilti orui, sode galima imtis pirmųjų darbų. Medžių šaknys šiuo metu greitai sugeria drėgmę, jei dar...
Žievė apsaugo medį nuo nepalankių išorės sąlygų. Dėl saulės, žvarbaus vėjo, didelių temperatūros svyravimų, graužikų, žievė darosi grubi, skeldėja, sluoksniuojasi ir tampa puikia terpe kenkėjams bei infekcijoms. Pro žievę tiek vieniems, tiek kitiems papulti labai paprasta – vabzdžių lervoms tai paty...
Šaltis ir sniegas nereiškia, kad sodininkai gali gulėti ant pečiaus – sustojus augalų vegetacijai laikas imti sekatorių ir eiti prie medelių.
Ruduo yra tinkamas metas genėti vaismedžius ir kitus medžius. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad genėjimas yra gana paprastas darbas, tačiau specialistai sako, kad tą darant netinkamai, medžiui galima ne padėti, o pakenkti, teigiama pranešime spaudai.