„Medikai neblogai gydo daugelį ligų, bet negali padaryti, kad žmogus būtų sveikas. Gerai žmogaus sveikatai būtinos tik 5 sąlygos“, – savo knygoje „Mintys apie sveikatą“ yra sakęs legendinis gydytojas, akademikas Nikolajus Amosovas.
Žaliavalgiai
46 straipsnių
Pradedantieji žaliavalgiai savo žaliavalgystės lygį mėgsta nusakyti procentais, mat tokių, kurie vartoja išimtinai (100 proc.) tik žalią, gyvą maistą, kol kas yra nedaug. Dažniausiai žaliavalgiai nevartoja nei mėsos, nei žuvies, nei pieno produktų ir kiaušinių. Jie renkasi vaisius, daržoves, sėklas, grūdus ir žalumynus, kuriuos džiovindami, daigindami, spausdami, raugindami, mirkydami ir maldami sugalvoja neįtikėtinų patiekalų. Žaliavalgystės griebiamasi ligoms prispaudus, kiti ją išbando smalsumo vedami ar įkvėpti kitų pavyzdžio.
Žalieji kokteiliai – vieni populiariausių sveikuoliškų gėrimų visame pasaulyje. Dažniausiai jie gaminami iš vandens, įvairių daržovių ir vaisių. Tačiau ar iš tiesų žalieji kokteiliai yra tokie sveiki, kaip teigiama? Ir ar tikrai juos galima vartoti visiems?
Kokia daigų nauda mūsų organizmui? Specialistas išaiškino teigiamas jų savybes ir šalutinius poveikius (3)
Daigai ir kviečių želmenys – viena ausimi kažką apie tai girdėjusiesiems tai atrodo vienas ir tas pats. Tačiau toks manymas yra viena didžiausių klaidų ir vienas gajausių mitų, kurio išsigandę žmonės numoja ranka į daigus ir atsisako jų savo mityboje: dėl viso pikto.
Nors augaluose, pasižiūrėjus į cheminę sudėtį, geležies yra daug, tačiau anot prof. dr. Rimanto Stuko, ji įsisavinama daug prasčiau nei esanti gyvulinės kilmės produktuose. Tai reiškia, jog žmogus, valgantis tik augalinės kilmės maistą, gauna labai mažą geležies kiekį, todėl atsitikus nelaimei, gali...
Nors žaliavalgiška mityba, kai valgomas vien tik termiškai neapdorotas maistas, laikoma viena radikaliausių, jos besilaikančiųjų pasaulyje sparčiai daugėja. Šalininkų teigimu, toks mitybos būdas padeda išspręsti aibę sveikatos problemų, o stereotipas, neva žaliavalgystei būdingas itin siauras mitybo...
Ar tikrai tėvai geriausiai žino, ko reikia jų vaikui? Tuo suabejojo Santariškių klinikų Vaikų ligoninės gydytojas, Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos pirmininkas doc. dr. Vaidotas Urbonas. Gydytojas DELFI papasakojo atvejį, kai principinės tėvų mitybos nuostatos sukėlė pavojų jų at...
Be kitų ruošos į mokyklą rūpesčių tėvams išlieka dar vienas – tinkama ir sveika vaiko mityba. Vieni tepa sumuštinius, kiti tiesiog duoda kišenpinigių ir nesuka galvos, ką jų atžala nusipirks per pertrauką.
Pradėję nuo kelių daigų padėklų ant palangės, Ringaudų gyventojai Indrė ir Vincas Benevičiai sėkmingai augina šeimos verslą.
Ar būtų maloniau ir skaniau valgyti garuose virtas daržoves, jei jas kabinti galėtumėte nuo pašėlusio Russello Brando pakaušio? Žaliavalgiai feisbuko paskyrose dalijasi įvairiausiais receptais, valgo pienes, verda įmantriausias sriubas, o štai įžymybėms yra ne tik gaminančių, bet ir... juos pačius p...
Niekam nėra paslaptis, kad aš galiu tiksliai (nors ir neobjektyviai) vertinti net ir tą maistą, kurio pats normaliomis aplinkybėmis nesirinkčiau. Prie ko aš lenkiu? Seniai nebuvau vegetarų restorane.
Be viryklių ir orkaičių maistą gaminančių žaliavalgių valgiaraštis gausus – jame sriubos, kotletai, sausainiai, kokteiliai ir net tortai.
Sena indų patarlė sako: esi tai, ką valgai. Tuo įsitikino ir klaipėdietis verslininkas Paulius Naujokas, kuris ryžosi keisti savo mitybos įpročius. Šis sprendimas vaikinui atvėrė kelią į verslo pasaulį, o pasirinktas gyvenimo būdas tapo raktu į sėkmę.
Maži saulėgrąžų daigeliai turi tiek jėgos, kad augdami nuverčia didelį svarmenį, o idėja juos auginti pakeičia gyvenimą. Taip nutiko Indrei Benevičienei iš Ringaudų (Kauno r.) – dukrytę Sniegę auginanti jauna mama atrado ir nišą šeimos verslui.
Žaliavalgis Martynas praėjusių Kalėdų niekada nepamirš. Vaikinas nuo mažens buvo vegetaras, paskui tapo žaliavalgiu ir galiausiai atsitiko taip, kad pernai per Kalėdas po ilgos pertraukos jis paragavo mėsos. GRYNAS.lt jis papasakojo, kas jam tuomet nutiko.
Trūksta idėjų, kaip paįvairinti Kūčių stalą sveikesniais patiekalais? Pasisemkite jų iš žaliavalgių, kurie rado kuo pakeisti ir tradicinę baltą mišrainę, ir silkę.
„Nuomonių buvo įvairių, vieniems aš atrodžiau sveika ir atjaunėjusi, kitiems ligota ir sudžiūvusi“, - neslepia kardinaliai išvaizdą pakeitusi, žaliavalgystę atradusi 4-ių vaikų mama Inga ir tvirtina, kad tokios geros savijautos ir fizinės bei dvasinės būklės nebuvo būdama 18-kos.
„Norėjau sveikai maitintis, bet tingėjau gamintis valgį“, – pusiau rimtai, pusiau juokais žalių barų – ekologiškų parduotuvėlių „Grin Grin“ atsiradimo istoriją pasakoti pradėjo klaipėdietis Paulius Naujokas.
Sekmadienį Vilniuje, Lukiškių aikštėje visą dieną šumuliuoja žalios mitybos, sveikos gyvensenos ir aplinkai palankaus gyvenimo būdo festivalis „Žalias FEST“. Nors lankytojų nėra daug, tačiau sėklų daiginimo subtylybėmis arba augalais, kuriais galima pakeisti pieną ir mėsą aktyviai domisi ne tik šeim...
Ne tik Lietuvos, bet ir užsienio žvaigždes, tokias kaip „Red Hot Chili Peppers“ žaliu maistu lepinanti sveikos gyvensenos propaguotoja Gražina Gum kviečia šį savaitgalį į jau trečią kartą vyksiantį festivalį „Žalias Fest 2014“. Lukiškių aikštėje sekmadienį įsikurs nemokama skanaus ir sveiko maisto f...
Gydytojas gastroenterologas: žaliavalgiai dažnai daro statistiką iš kelių žmonių, kuriems pagerėjo (398)
Vis daugiau žmonių domisi sveika gyvensena, sveikos mitybos principais, sveikai auginti stengiasi ir savo vaikus. Todėl tėveliams, kurie, pavyzdžiui, laikosi rekomendacijų gerti skysčius prieš valgį, iš tiesų kyla klausimų, kodėl darželyje vis dar iš pradžių patiekiama košė, tada sumuštinis su arbat...