Apokaliptinė audra

Potvynių padaryta žala Libijos rytuose yra tiesiog apokaliptinė, rašo „The Guardian“. Libijos mieste Dernoje po liūčių pratrūkus dviem užtvankoms vanduo užtvindė didelę dalį miesto.

Per audrą Danielis iškrito apie 170 milimetrų kritulių.

Į jūrą buvo išplauti ištisi Dernos kvartalai. Preliminariais duomenimis, daugiau nei 6 000 žmonių žuvo, 10 000 laikomi dingusiais be žinios. Užtvindyti ir kiti miestai bei gyvenvietės, dešimtys tūkstančių žmonių priversi palikti namus.

Prognozuojamas medikanų stiprėjimas

Tokius pražūtingus padarinius sukėlė medikanas Danielis. Terminas „medikanas“ yra žodžių „Viduržemio jūros regionas“ (angl. Mediterranean region) ir „uraganas“ (angl. hurricane) vedinys. Jį naudoja mokslininkai ir meteorologai, tačiau platesnei visuomenei jis – mažiau žinomas.

Potvyniai Libijoje

Medikanai, kurie įprastai susiformuoja rudenį vakarinėje Viduržemio jūros dalyje ir regione tarp Jonijos jūros bei šiaurinės Afrikos pakrantės, yra panašūs į uraganus ir taifūnus. Jie gali susidaryti ir vėsesniuose vandenyse, paaiškina Jungtinėje Karalystėje esančio Readingo universiteto meteorologijos katedros profesorė Siuzana Gray.

Didžiausias jų stiprumas paprastai prilygsta pirmos kategorijos uraganui pagal Saffiro-Simpsono skalę, medikanų greitis gali siekti 119–153 km per valandą.

Mokslininkai teigia, kad dėl klimato kaitos šis reiškinys dar labiau stiprės.

„Esame įsitikinę, kad dėl klimato kaitos su tokiomis audromis susijusių kritulių kiekis didėja“, – sakė Readingo universiteto profesorė Liz Stephens.

JAV Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos duomenimis, medikanai susidaro vidutiniškai kartą ar du per metus.

Smogė ne tik Libijai

Prieš smogdamas Libijai, Danielis praėjusią savaitę nusiaubė dalį Bulgarijos, Graikijos ir Turkijos.

2016–2018 m. prie Graikijos krantų fiksuoti trys medikanai, o 2019 m. Ispanijos meteorologijos tarnybos nustatė vieną tarp Balearų salų ir Alžyro pakrantės.

Iki 120 kilometrų per valandą vėjo greitį išvystęs medikanas „Lanos“ 2020 m. rugsėjį nusiaubė Graikiją, Kardicos mieste jis pražudė tris žmones, sukėlė potvynius, nuošliaužas ir elektros energijos tiekimo sutrikimus. 2021 m. jis taip pat smogė Sicilijos salai Italijoje.

Potvyniai Libijoje

2020 m. Prancūzijos orų stebėjimo tarnyba Meteo-France teigė, kad klimato signalus iš medikanų sunku nustatyti dėl jų retumo.

ELTA primena, kad dėl Libiją užliejusių niokojančių potvynių skubi pagalba reikalinga šimtams tūkstančių žmonių, teigia Jungtinių Tautų Humanitarinių reikalų koordinavimo biuras (OCHA).

Organizacija ketvirtadienį paragino surinkti 71,4 mln. JAV dolerių (67 mln. eurų) dydžio skubios pagalbos sumą, kuri galėtų padėti 250 tūkst. Nukentėjusių asmenų. Nepaisant to, OCHA skaičiuoja, kad parama iš viso gali būti reikalinga beveik 900 tūkst. žmonių. Organizacijos teigimu, visi jie gyvena teritorijose, kurias tiesiogiai paveikė Libiją užgriuvusi audra ir jos sukelti potvyniai.

Tuo metu Pasaulio maisto programa (WFP) nurodė pradėjusi maistu remti daugiau nei 5 tūkst. dėl stichijos perkeltų šeimų.

„Šie niokojantys potvyniai smogė šaliai, kurioje dėl gilios politinės krizės daugybė žmonių jau buvo atsidūrę desperatiškoje situacijoje“, – pranešime cituojama WFP vykdomoji direktorė Cindy McCain.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją