Saulės ir vėjo ištekliai Lietuvoje nepastovūs, tačiau esame jais turtingi
Kaip pastebi Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos meteorologas Gytis Valaika, saulės ir vėjo ištekliai Lietuvoje per metus nėra nevienodai pasiskirstę tiek laiko, tiek vietos atžvilgiu.
Tuo tarpu, stipriausi vėjai dažniausiai pučia tuo metų laiku, kai dienos būna trumpos ir dangų dažnai dengia debesys – lapkričio–kovo mėnesių laikotarpiu. Didžiausios vidutinio vėjo greičio reikšmės stebimos Vakarų Lietuvoje ir žemumose į vakarus nuo Kauno.
Klimato kaitos įtaka – ilgėja saulėtas laikas, mažėja vidutinis vėjo greitis
Meterologas pastebi, kad dėl sparčios klimato kaitos ir su tuo susijusių atmosferos cirkuliacijos pokyčių Lietuvoje saulėtumas pamažu auga. Lyginant 1961–1990 ir 1991–2020 metų vidurkius, Saulės spindėjimo trukmė vidutiniškai išaugo 7 proc. nuo 1782 iki 1917 valandų. Tuo tarpu, vidutinis metinis vėjo greitis Lietuvos teritorijoje sumažėjo nuo 3,7 iki 3,1 m/s – kitais žodžiais tariant, šeštadaliu.
Paklaustas, ar kuri nors atsinaujinančios energijos rūšis Lietuvos klimato sąlygomis gali turėti pranašumą, G. Valaika sako manantis, kad nereikėtų išskirti tik vienos atsinaujinančios energetikos rūšies.
Vertindamas skirtingus šalies regionus, G. Valaika pastebi, kad pats palankiausias atsinaujinančiai energetikai yra Vakarų Lietuvos regionas. Anot jo, šio regiono svarba dar labiau išauga, jeigu įtrauktume geoterminę energiją, kurios, kaip rodo geologiniai tyrimai, ten yra daugiausia. Be to, neverta pamiršti dar ir virš pačios jūros pučiančių stipresnių nei sausumoje vėjų.
Pernai gaminančių vartotojų skaičius išaugo daugiau nei dvigubai
Kaip teigia „Ignitis“ plėtros vadovas Karolis Dargis, Lietuvos klimatas tinkamas tiek saulės, tiek vėjo generuojamai elektros energijos gamybai. Pirmiausia šalies klimato tinkamumą saulės generuojamai elektros energijos gamybai rodo šalyje auganti saulės energijos gamybos paklausa.
„Ignitis“ plėtros vadovas skaičiuoja, kad 2022 metais gaminančių vartotojų skaičius išaugo daugiau nei dvigubai nuo beveik 19 tūkst. iki beveik 43 tūkst. Anot jo, vargu ar turėtume tokią paklausą, jei klimatas būtų nepalankus įdarbinti saulę ar investicijos į nuosavą ar nutolusią saulės elektrinę neatsipirktų.
Kalbant apie vėjo elektrines, jos elektros energiją generuoja gan tolygiai visus metus. Todėl, K. Dargio teigimu, labai puikiai papildo ir pakeičia saulės elektrines, kai jos gamina mažiau arba negamina išvis.
Kas elektrą Lietuvoje gamina geriau – Saulė ar vėjas: naudingiausia juos derinti
Ar galima kurią nors atsinaujinančios energetikos rūšį išskirti kaip labiausiai tinkamą Lietuvos klimatui? Įsivertinti tiek saulės, tiek vėjo elektrinių privalumus, palyginti jas tarpusavyje ir rasti geriausią sprendimą saulės elektrinės įsigijimui ar vėjo elektrinės galios nuomai galima platformoje eparkai.lt. K. Dargis lygina, kad 1 kW galios saulės elektrinė per metus sugeneruoja apie 1 000 – 1 100 kWh, o 1 kW galios vėjo elektrinė per metus sugeneruoja apie 2 000 – 3 000 kWh.
„Lietuva nėra pusiaujo ar atogrąžų šalis, pas mus įprasta, kad tuo metu, kai šviečia saulė, būna mažiau vėjo. Žinoma, yra ir priešingai – pučiant vėjui, stebime mažiau saulės. Panašios tendencijos ir su metų laikais, kai rudenį ir žiemą stebime didesnius vėjo gūsius, o pavasarį ir vasarą daugiau saulėtų dienų. Dėl to būtų idealu derinti dviejų skirtingų energijos šaltinių režimus.
Paklaustas, kaip keičiasi saulės ir vėjo elektrinių naudingumas, kai saulės ir vėjo nėra, ir kas leidžia tokiais laikotarpiais nelikti be elektros, K. Dargis paaiškina, kad mūsų sąlygomis vėjas ir saulė vienu metu gan retai generuoja elektros energiją. Apie 90 proc. savo darbo laiko jie dirba skirtingais laiko tarpais dėl nepastovių oro sąlygų. Taigi geriausia išeitis anot jo būtų hibridinės elektrinės – saulės ir vėjo.
„Išanalizavus keliasdešimties skirtingų saulės ir vėjo elektrinių duomenis, buvo pastebėta, kad Lietuvoje saulė ir vėjas gali pakeisti vienas kitą. Tai reiškia, kad sujungus į vieną elektros tinklo tašką 1 kW galios saulės ir 1 kW galios vėjo generatorius ir nustačius juos taip, kad jų suminė generuojama energija neviršytų tinklo pralaidumo, galima padidinti gamybą iki 60 proc., o prarastume vos 1,2 proc. bendros sugeneruotos elektros energijos kiekio tais atvejais, kai vienu metu skaisčiai šviečia saulė ir pučia palankus vėjas“, – sako „Ignitis“ plėtros vadovas.
Jo teigimu, idėja kombinuoti saulės ir vėjo elektrines ir tokiu būdu didinti atsinaujinančios energetikos gamybos apimtį leistų nuosekliai didinti elektros gamintojų skaičių, nes tuo metu, kai dėl vėjo trūkumo negalėtų veikti elektrą gaminantys generatoriai, juos pavaduotų saulės elektrinės.
„Be to, hibridinėms elektrinėms reikia mažiau balansavimo dėl tolygesnės energijos gamybos. Ateityje, hibridinės elektrinės galės būti taip pat kombinuojamos su didelės galios baterijomis, kurios padės kaupti elektros energiją, kai bus jos perteklius, ir naudoti ją, kai sumažės saulės ir vėjo elektrinių gamyba“, – sako K. Dargis.