„Vaizdo kamera užfiksuota meška – įspūdingas gamtos akimirkos kadras, kurį man pavyko padaryti Šalčininkų rajono miške. Galingas gyvūnas ramiai žingsniuoja miško tankmėje, atskleisdamas laukinės gamtos grožį ir paslaptingumą. Tai retas ir nepaprastas susidūrimas su laukine gamta!“ – rašė jis.
„Delfi“ praėjusią savaitę pranešė džiugią žinią – Lietuvoje buvo pastebėta pirma meška su jaunikliu. Apie tai informavo Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD). Jauniklį pavyko užfiksuoti miškininkui Laimonui Kiaulėnui Mirabelio miške.
„Tai unikalus atvejis mūsų gamtoje ir kartu – vieni įspūdingiausių kadrų šiemet iš meškų gyvenimo. Pateles ir patinus Lietuvoje fiksuojame jau ne vienerius metus, gandų apie jauniklius būta, tačiau pirmą kartą gamtininkui pavyko jį užfiksuoti gyvai ir dar taip“, – sakė LMŽD direktorius Laimonas Daukša.
L. Daukšos teigimu, pirmasis oficialus Lietuvos meškos jauniklis yra griežtai saugomas kaip ir visos meškos Lietuvoje, tuo tarpu gyventojai raginami vengti bet kokio kontakto su juo ar net jo ieškoti, nes jį globoja ir saugo jo mama ir tai daro be jokių kompromisų.
Visuotinė lietuvių enciklopedija rašo, kad lokių kūno ilgis yra iki 2 m, masė 90–800 kg ir daugiau. Kailis būna nuo šviesiai rudos, pilkos iki tamsiai rudos arba juodos spalvos. Krūtinėje kartais būna balta dėmė.
Gyvena dideliuose miškuose, dažnai arti upelių, prie kirtimų. Aktyvesni tamsiuoju paros metu. Minta pavasarine žole, uogomis, vaisiais, gilėmis, riešutais, vabzdžiais, žuvimis, paukščiais, mažais žinduoliais, pasigauna ligotų elnių, briedžių, ėda maitą.
Aplinkos ministerija rašė, kad paskutinė meška Lietuvoje buvo sumedžiota dar 1883 m. Musteikoje (Varėnos rajone), o ši rūšis į Lietuvos raudonąją knygą įtraukta nuo 1989 metų kaip „išnykusi“ arba „galbūt išnykusi“.
Nuolatinė rudojo lokio populiacija Lietuvoje nėra susikūrusi, tačiau fiksuojami pavieniai meškų apsilankymai. Meškos pas mus atklysta iš kitų šalių. Pavyzdžiui, 2020 m. gegužę Kupiškio rajone medžiotojų kameros užfiksavo rudąją mešką, o 2022 m. ji buvo sutikta Biržų miškuose.
Šių gyvūnų gyvenimo būdą ir migraciją Lietuvoje galima stebėti www.meskos.lt ir www.meskuzemelapis.lt.