Pasipildė naujais augalais
Jau rytoj, rugsėjo 19 d. 13 val. miesto darže vyks derliaus šventė. Aplinkinių mokyklų mokiniai, darželių auklėtiniai kartu su kūrybiška miesto vaikų ir jaunimo „Hobiverse“ komanda iš daržo augalų kurs meninę instaliaciją „Šnipiškių karūna“.
Miesto centre esančiam darže šiais metais auga lapiniai burokėliai, kukurūzai, burnočiai, pupelės, garbanotieji kopūstai, pomidorai, moliūgai, prieskoniniai augalai – pankoliai, mėtos, kinmėtės, raudonėliai. Pagal senas lietuvių tradicijas, darže pasodinta ir gėlių: vienadienių, astrų, kvapiojo tabako. Beje, kai kurių gėlių, tokių kaip vienadienių, žiedai – taip pat valgomi. Darže šią vasarą žydėjo ir dekoratyviniai linai.
„Štai du gražuoliai moliūgai užaugo, – rodo daržo pasididžiavimą V. Marozienė, – labai juos saugojome, kad liktų derliaus šventei. Nunoko ir pomidorai, bet juos vis nuskanaudavo praeiviai. Pupelės sunokino ankštis, geltonos jau ir kukurūzų burbuolės“.
Maistas bitėms
Specialistė teigė, kad šis daržas čia auga dar tik antrus metus, todėl ir prižiūrintys žmonės mokosi, eksperimentuoja, stebi, kas pasiteisina, keičia augalų rūšis.
Šiais metais itin gerai miesto darže augo lapiniai kopūstai, pupelės, daugiamečiai pankoliai, tiesiog bujojo mėtos, kinmėtės. O medetkas ir nasturtas pernai puolė amarai, todėl šiemet jų nesėjo, bet vietomis jos išdygo nuo pernai likusių sėklų. „Taikome sėjomainą – kaitaliojame vietas, kur augs skirtingos rūšys augalų. Šalia moliūgų pasodinome medingų augalų, kad pritrauktų bites ir kitus augalus apdulkinančius vabzdžius. Galbūt, todėl užaugo ir moliūgų“, – pasakojo V. Marozienė.
Ji džiaugėsi, kad šnipiškėse esantį miesto daržą globoja iš šalia įsikūrę nedideli vietiniai verslai – darbuotojai kartais parenka šiukšles, sutvarko pabirusį mulčą, neleidžia praeiviams niokoti daržo.
Reikėjo mažiau priežiūros
Miesto daržą visą vasarą prižiūrėjo įmonė „Stebulė“. Šiais metais darže įrengta laistymo sistema, todėl priežiūra buvo paprastesnė – reikėjo tik laiku išravėti piktžoles, parišti pomidorus prie kuolelių, kad nenulinktų. Tiesa, vasaros vėtra nugriovė šparaginių pupelių atramas, todėl jas reikėjo taisyti.
„Pirmaisiais metais daržas reikalavo daugiau dėmesio ir mūsų laiko. Šiais metais darbo jau mažiau, daugiamečiai augalai jau gerokai suvešėjo“, – pasakojo „Stebulės“ atstovė Jurgita Žukauskienė.
Įprastai „Stebulės“ prižiūri miesto želdynus, gėlynus, tačiau prižiūrėti miesto daržą įmonės specialistams nepasirodė sudėtinga užduotis. „Daržininkystė mums nėra toks svetimas dalykas, kaip kitų Europos šalių miestiečiams. Daugelis bent ant palangės bando užsiauginti nors prieskonių. Namie turiu daržą, todėl turiu nemažai žinių ir praktikos“, – kalbėjo J. Žukauskienė.
Pamatyti moliūgą ne parduotuvės lentynoje
Miesto daržai populiarėja ir kituose Europos miestuose. Jais žavisi prancūzai, belgai, skandinavai, olandai.
„Miesto daržas turi kelias labai svarbias funkcijas – skirtingų rūšių augalai prisideda prie biologinės įvairovės puoselėjimo mieste. Kartu tai puiki edukacija miesto vaikams apie augalus, mūsų daržoves. Kai kurie moliūgus matę tik prekybos centrų lentynose. Bendruomeniniai daržai miestuose vienija kaimynus, tampa pretekstu susitikti“, – mano V. Marozienė.
Vilniuje taip pat populiarėja bendruomeniniai daržai, kuriuose gyventojai kartu užsiaugina daržovių. Tokie daržai yra Pilaitėje, Antakalnyje, Šiauriniame Žvėryne, net Senamiestyje. Šiais metais naujas bendruomeninis daržas įsteigtas Verkiuose, netoli buvusių Verkių dvaro arklidžių. Čia atsirado 10 pakeltų lysvių, suteikta vandens prieiga, įrengta dėžė įrankiams susidėti.
„Kai tik paskelbėme apie bendruomeninio daržo steigimą, atsirado daugiau norinčių nei turėjome lysvių. Motyvacija daržininkauti – įvairi. Ateina šeimų su mažais vaikais, kad užsiaugintų daržovių ir parodytų vaikams, kaip tai daroma. Senjorai taip įprasmina savo laiką, o kartu tai proga pajudėti – ateiti iki daržo, padirbėti jame. Daugelis tokioje veikloje ieško bendruomeniškumo, nori susipažinti ir pabendrauti“, – pastebėjo miesto daržų entuziastė, „Idėjų lysvės“ vadovė Laura Petruškė.
Vietos miestiečių daržams numatomos ir viešosiose erdvėse. Vilniaus miesto savivaldybė planuoja gyventojų poilsiui pritaikyti 1,2 ha ploto viešąją erdvę Naujininkuose prie Tūkstantmečio ir Dariaus ir Girėno gatvių. Teritorijoje numatyta vieta daržininkystei, kompostavimui, pavėsinė, vandens kolonėlė.
Bendruomenės daržas įkurtas ir netoli Trakų Vokės sodybos. Grigiškėse, Afindevičių gatvėje planuojamoje tvarkyti teritorijoje taip pat numatoma palikti vietą miestiečių daržams, kurie čia daržininkauja jau nuo seniau.