Viena iš didžiausių problemų – vis dar egzistuojantys stereotipai

Daug ilgamečių tyrimų parodė, kad valdybos, kuriose yra moterų, turėjo geresnę EBITDA (angl. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization, lie. – pelnas prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą bei amortizaciją). Nors tvarumą dažnas vis dar asocijuoja tik su aplinkosauga, socialiniam tvarumui, kuris apima ir lyčių lygybę, ypač išsivysčiusiose šalyse yra skiriama daug dėmesio, rašoma pranešime spaudai.

Profesorė dr. Inga Minelgaitė teigia, kad dėl lyčių nelygybės asmeniniu lygmeniu nukenčiame visi, ypač moterys. „Stebint ateities tendencijas, galima tvirtai teigti, kad lyčių nelygybė trukdo vystyti tvarią organizacinę ir socialinę aplinką“, – tvirtina ji.

 Inga Minelgaitė

Profesorės teigimu, viena aštriausių šios dienos problemų yra vis dar egzistuojantys stereotipai tiek galvojant apie profesijas, tiek jau renkantis darbus. Praradimus stebime todėl, kad lyčių nelygybė trukdo išpildyti individualų potencialą ir įnešti indėlį į organizacijos ar šalies vystymą toje srityje, kurioje žmogus jaučiasi kompetentingas ar galėtų tokiu tapti. O neišpildytas profesinis potencialas didele dalimi – neišpildytas laimingo gyvenimo potencialas.

Anot prof. dr. I. Minelgaitės, vis dar egzistuojanti socio-teisinė infrastruktūra Lietuvoje stipriai riboja moterų galimybes rinktis, ypač atsiradus šeimos pagausėjimui. To pasekmių yra daug, viena iš jų – net 40 proc. mažesnė pensija. Tyrimai rodo, kad šalyse, kuriose moterų dalyvavimas darbo rinkoje yra didesnis, vaikų laimės indeksas yra aukštesnis, tokios šalys yra taikingesnės – mažiau konfliktų tiek šalies viduje, tiek su išore. Būtent todėl Jungtinės Tautos (JT) į 17 tvaraus vystymosi tikslų (TVT), įtraukė ir lyčių lygybės klausimą, be kurio kitų JT tikslų įgyvendinimas tampa sunkiau įmanomas, ypač kalbant apie socialinio tvarumo TVT tikslus.

Įmonėje vyrai ir moterys vertinami už savo įgūdžius

Kai žvelgiame į lyčių lygybę iš tvarumo perspektyvos, matome labai netolygią situaciją įvairiuose sektoriuose. Nors technologijoms žengiant į priekį daugelį vyriškos jėgos reikalaujančių darbų atlieka technika, darbai vis dar skirstomi į moteriškus ir vyriškus, pastariesiems priskiriama ir IT sritis. Dėl vyraujančių stereotipų moterys nėra orientuotos rinktis šią specialybę, nors technologijų srityje jos pasiekia puikių rezultatų, o specialistų poreikis čia itin išaugęs.

„IT kompanijoje, „Voltas IT“ moterų skaičius dar tikrai nėra lygus vyrų, tačiau, mano nuomone, svarbiausia ne kalbėti apie pokyčius, o juos įgyvendinti. Net jei procentaliai įvairovė mažesnė, užtikriname, kad specialistų vertinimas ir karjeros galimybės būtų skaidrūs bei nepriklausomi nuo lyties klišių.  Pradėdamas nuo savęs, mažais žingsniais darai įtaką ir bendrai situacijai IT sektoriuje“ – teigia „Voltas IT“ pardavimų ir marketingo direktorė Vilma Launikonienė.

Vilma Launikonienė

Anot jos, skatindami tvarumą ir atsakingą augimą turėtume pradėti nuo tinkamos darbo aplinkos, kurioje tiek vyrai, tiek moterys turėtų vienodas galimybes ir būtų vertinami už savo įgūdžius.
Karjeros laiptais kiekvienas kyla pagal tai, kaip atitinka pozicijai keliamus reikalavimus. Visos pareigybės detaliai aprašytos vidiniuose įmonės dokumentuose, kurie prieinami kiekvienam darbuotojui, todėl visi puikiai žino, kokiais įgūdžiais ir savybėmis turi pasižymėti atitinkamo lygio specialistas ir ką reikia tobulinti norint žengti į kitą ekspertiškumo lygį.

„Stengiamės sudaryti visas sąlygas galimoms nelygybės apraiškoms identifikuoti: atliekame apklausas raštu ir interviu su darbuotojais. Skatiname atvirą komunikaciją – iškilusius klausimus darbuotojai visada gali aptarti individualiai su savo vadovu ar personalo skyriumi, kuris savo ruožtu yra atsakingas už darbuotojų motyvaciją ir gerą emocinę būklę. Skirtingo lygio ir skirtingų sričių vadov(i)ų įsitraukimas ir atsakomybės prisiėmimas yra svarbus veiksnys, siekiant užtikrinti sėkmingą lygių galimybių integravimo procesą organizacijoje. Todėl lyčių balansą siekiame išlaikyti ir vadovaujančiose pozicijose. Vadovių ar vyr. specialisčių pareigas užima didesnė dalis „Voltas IT“ dirbančių moterų“, – teigia V. Launikonienė.

Tolerancija bus ateities visuomenių ne tik išgyvenimo, bet ir klestėjimo prielaida

Pasak įmonės pardavimų ir marketingo direktorės, lyčių lygybės taikymas įmonėje – tai tik vienas žingsnis, vedantis tolimesnių veiksmų link.

„Palaikydami socialinio tvarumo principus organizacijoje tapome pirmoji IT įmonė, įstojusi į „Lietuvos Įvairovės Chartiją“. Jos tikslas – kurti draugišką ir įtraukią darbo aplinką bei skatinti įvairovę ir lygias galimybes darbo vietoje“, – teigia ji.

Asociatyvi nuotrauka

Įmonės vis labiau pasitiki įvairiomis, daugiadisciplininėmis komandomis, apimančiomis moterų ir vyrų, skirtingų kultūrinio paveldo žmonių ir jaunesnių bei vyresnių darbuotojų kolektyvines galimybes.

Prof. dr. Minelgaitė teigia, kad COVID-19 era parodė visuomenių „skyles“ tolerancijos atžvilgiu. "Kai kada su kolegomis pasvarstome, kad visata atsiuntė šią situaciją, jog suvoktume, kur esame ir kiek dar turime padirbėti. Kaip niekada aiškiai matome, kad labiau tolerantiškose šalyse šiuo kovidiniu periodu situacija buvo ramesnė. Aišku viena, kad tolerancija bus ateities visuomenių ne tik išgyvenimo, bet ir klestėjimo prielaida. O kaip tą tolerancijos raumenį geriausia treniruoti? Manau, kad tikriausiai lengviausias būdas yra pradėti mesti į šalį klišes ir stereotipus, ypač darbinėje aplinkoje ir organizacijose. Esu tikra, kad ir dukroms, ir sūnums linkime aplinkos tolerancijos. Argi tai ne geriausia motyvacija kasdien įnešti mažą indėlį į tokią ateitį?“ – svarsto ji.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)