Darbo vietos ergonomikos nauda darbdaviui ir darbuotojui

Tinkamai įrengta darbo vieta ne tik prisideda prie darbuotojų sveikatos išsaugojimo, bet ir gerina jų darbo kokybę bei efektyvumą. Ergonomiška aplinka mažina fizinį diskomfortą ir streso lygį, todėl darbuotojai jaučiasi geriau, yra labiau motyvuoti bei produktyvūs. „Gerai parinkta ergonomiška aplinka ne tik didina darbuotojų produktyvumą, bet ir kuria patrauklią darbo vietą, į kurią darbuotojai nori grįžti“ – pastebi A. Drozdovė.

Tinkamai įrengta darbo vieta ne tik padeda išvengti sveikatos problemų, tokių kaip stuburo skausmai, riešo kanalo sindromas ar akių nuovargis, bet gali tapti vienu iš veiksnių, skatinančiu darbuotojus grįžti dirbti į biurą. Šiandien įmonės vis dažniau svarsto, kaip paskatinti darbuotojus sugrįžti dirbti atgal į biurus, o patogi, ergonomiška darbo aplinka tampa vienu iš svarbių veiksnių, leidžiančių darbuotojams jaustis geriau ir rinktis darbą biure, o ne nuotoliniu būdu.

Ergonomiškos darbo vietos kūrimas: keturios svarbiausios zonos ir kaip jas apsaugoti

Ilgas sėdėjimas dirbant prie kompiuterio gali sukelti įvairias sveikatos problemas, ypač keturiose pagrindinėse kūno zonose: nugaroje, riešuose, kakle ir kojose. Netinkamai įrengta darbo vieta gali sukelti ilgalaikius skausmus ir sveikatos sutrikimus, tokius kaip stuburo iškrypimas, riešo kanalo sindromas, kaklo įtampa ir kraujotakos problemos dėl neaktyvumo.

Nugara  

Ilgas sėdėjimas netaisyklingoje padėtyje gali sukelti nugaros skausmus, ypač juosmeninėje dalyje. Sėdėjimas ant kėdės be tinkamos atramos ne tik išvargina raumenis, bet ir gali sukelti rimtų kraujotakos problemų. Ilgainiui nugaros raumenų įtempimas gali privesti prie stuburo iškrypimų. Siekiant sumažinti įtampą nugaroje, rekomenduojama reguliariai daryti pertraukėles ir atlikti paprastus tempimo pratimus, padedančius atpalaiduoti nugarą. Taip pat svarbu naudoti ergonomišką kėdę, kuri turi reguliuojamą atramą nugarai. „Net ir tokios paprastos priemonės kaip tinkamos nugaros atramos gali labai sumažinti diskomfortą nugaros srityje“, – pastebi Aistė Drozdovė. „Jei kėdė nepalaiko pakankamos atramos, galima naudoti papildomas atramas, pavyzdžiui, „Fellowes“ „Professional Series Ultimate Back Support“, kuri užtikrina stabilumą ir prilaiko nugarą visą darbo dieną. Šis produktas taip pat turi „Microban“ apsaugą, kuri padeda kovoti su kenksmingų bakterijų kaupimusi” – pasakoja Aistė.

Aistė Drozdovė, ACC Distribution prekių ženklų vystymo vadybininkė

Riešai

Ilgalaikis darbas, naudojant kompiuterio klaviatūrą ir pelę, dažnai sukelia riešo įtampą, kuri gali privesti prie riešo kanalo sindromo – skausmo, tirpimo ir diskomforto rankose. Siekiant sumažinti riešų įtampą, rekomenduojama reguliariai atlikti rankų sukimo ir tempimo pratimus, kurie padeda atpalaiduoti raumenis ir sumažinti įtampą riešuose. Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, ar naudojama įranga – klaviatūra bei pelė – yra ergonomiškos, ar jomis naudojantis nesudaroma per didelė apkrova riešui, kuris dirbant turėtų būti neutralioje padėtyje.

Ergonomika

A. Drozdovė pastebi, kad jei turima įranga nėra ergonomiška, tačiau jos pakeisti nepavyksta, padėti gali speciali riešo atrama. „Prekės ženklas „Fellowes“ siūlo gelinę riešo atramą „Black Crystals Gel Wrist Support“, kuri pritaiko spaudimą riešams ir užtikrina, kad jie būtų taisyklingoje padėtyje, mažinant skausmo riziką. Taip nekeičiant turimos įrangos vis tiek galima išgauti reikiamą komfortą riešams ilgai dirbant kompiuteriu.“

Kaklas

A. Drozdovė atkreipia dėmesį į bene dažniausią problemą, su kuria susiduria prie kompiuterizuotų vietų dirbantys darbuotojai -kaklo ir pečių skausmai. Netinkamai sureguliuotas kompiuterio ekranas dažnai sukelia kaklo įtampą, nes darbuotojai būna priversti lenkti arba kelti galvą, kad galėtų tinkamai matyti ekraną. Ilgalaikis tokios padėties išlaikymas gali sukelti rimtų problemų kaklui ir pečiams. Norint išvengti šios problemos, svarbu užtikrinti, kad monitorius būtų akių lygyje. To pasiekti galima naudojant reguliuojamus monitoriaus stovus arba laikiklius. Pavyzdžiui, „Fellowes Breyta™ Monitor Riser“ leidžia reguliuoti monitoriaus aukštį taip, kad būtų išlaikytas tinkamas stebėjimo kampas, o tai sumažina kaklo įtampą ir užtikrina patogesnį darbo procesą.  

Ergonomika

Kojos ir nejudėjimas

Ilgas sėdėjimas be tinkamos atramos kojoms ir nepakankamas judėjimas darbo metu gali sukelti kraujotakos sutrikimus, kojų nuovargį ir net kraujo krešulių susidarymą. Kojų raumenų įtempimas ir neveiklumas taip pat gali sukelti ilgalaikį nuovargį ir diskomfortą.  Siekiant to išvengti, rekomenduojama reguliariai keisti darbo poziciją, judėti bei naudoti ergonomiškas pakojas, kurios padeda išlaikyti taisyklingą kojų padėtį bei užtikrinti geresnę kraujotaką. „Fellowes Breyta™ Foot Support“ yra vienas iš sprendimų, siūlančių tris aukščio reguliavimo lygius, padedančius išlaikyti tinkamą laikyseną ir komfortą visą darbo dieną.

Ergonomika

Ergonomiškos darbo vietos įrengimo kaina ir kiti svarbūs veiksniai

„Dažnai susiduriame su nuomone, kad ergonomiškos darbo vietos įrengimas yra brangus, tačiau įrengimą galima pradėti nuo paprastų ir prieinamų priemonių”, – pasakoja Aistė Drozdovė - „pelės kilimėlių su papildoma riešo apsauga kaina siekia iki 10 eurų, kokybiškas nugaros ir kojų atramas galima įsigyti už 40-50 eurų.“ Tuo tarpu kilnojami stalai, kurių kainos prasideda nuo 300-400 eurų, yra didžiausia, bet ilgalaikė ir daugiausiai naudos atnešanti investicija, leidžianti ne tik susireguliuoti stalo aukštį sėdint pagal kiekvieno žmogaus fizines savybes, tačiau ir suteikianti galimybę dirbti stovint. Dirbti stovint rekomenduojama maždaug 15–30 minučių kiekvieną valandą, t. y. 30–45 minutes dirbti sėdint, o likusią laiko dalį – atsistojus.

Darbo vietos kokybei taip pat labai svarbūs ir kiti veiksniai – tinkamas patalpų vėdinimas bei apšvietimas. Darbo vietos apšvietimas turėtų būti pakankamai tolygus ir malonus akims, geriausiai – derinant natūralią dienos šviesą su reguliuojamu bendru patalpų ir darbo zonos apšvietimu. Apšvietimas turėtų būti neutralios ar šaltos baltos šviesos spektro (4000–5000 K), užtikrinant, kad šviesa būtų nukreipta taip, jog nesukeltų akių nuovargio, nešviestų tiesiai į akis.

Fellowes produktų inovacijos ir kokybė

„Fellowes“ prekės ženklas yra žinomas pasauliniu mastu dėl aukštos kokybės ir inovatyvių produktų, kurių tikslas – pagerinti darbo vietos kokybę ir užtikrinti patogumą. Įmonė remiasi žmogaus poreikiais grįsta dizaino filosofija, kurioje kiekvienas produktas sukurtas atsižvelgiant į darbuotojų patogumą ir gerovę. „Fellowes“ nuolat plečia galimybes, kaip ergonomiški sprendimai gali tapti neatsiejama kasdienio darbo dalimi, siekiant užtikrinti sveikesnę ir efektyvesnę darbo aplinką.

Vienas iš įmonės išskirtinumų – integruota „Microban®“ technologija, apsauganti produktus nuo kenksmingų bakterijų kaupimosi. Ši technologija užtikrina nuolatinę apsaugą visą gaminio naudojimo laiką, todėl biuro reikmenys, tokie kaip pelės kilimėliai, klaviatūros atramos ir kiti produktai, išlieka švarūs ir ilgaamžiai.