Kepimo paslaptis slypi kokybiškuose produktuose

Norint, kad Kalėdų stalas spinduliuotų prabanga ir meile, kepiniams verta rinktis tik aukščiausios kokybės miltus. Pasak AB „Kauno grūdai“ produktų kūrimo ir vystymo skyriaus vadovės Vilijos Janušauskienės, dėl savo universalumo ir išskirtinių savybių, Lietuvos vartotojų virtuvėse karaliauja kvietiniai aukščiausios rūšies miltai.

„Lietuvoje miltai žymimi skaičiais ir raidėmis, kurios atspindi jų tipą, pavyzdžiui, 550C, 405D ir pan. Skaičius, esantis žymėjimo pradžioje, nurodo miltų spalvą bei mineralinių medžiagų kiekį – kuo skaičius mažesnis, tuo miltai baltesni. Raidė rodo glitimo, arba kviečių baltymo, kiekį. Glitimas yra itin svarbus kepimo savybėms, nes jo kiekis tiesiogiai lemia tešlos struktūrą ir tekstūrą. Miltų rūšys, tokios kaip „Ekstra“, „Aukščiausia“ ar „Pirma“, apibūdina jų funkcionalumą, kokybę ir maistinę vertę, – pasakoja Vilija Janušauskienė. – Didžiuodamiesi galime teigti, kad „Kauno grūdų“ „Ekstra“ rūšies kvietiniai miltai buvo pirmieji Lietuvoje, gavę šį pavadinimą dar iki grūdų techninio reglamento įsigaliojimo, kuris oficialiai nustatė miltų tipo ženklinimą. Šie miltai užsitarnavo savo puikią reputaciją tiek rinkoje, tiek šeimininkių virtuvėse. Jie pasižymi ypatingu baltumu bei itin smulkių kruopelių struktūra, todėl ruošiant tešlą ji lengvai išsimaišo ir nelieka gumulėlių. Šie miltai idealiai tinka įvairiems trapiems konditerijos gaminiams, pyragėliams ar tešlai kočiojant ją pabarstyti.

Paklausta, kokius miltus rinktis būtent saldiems kepiniams, maisto technologė pabrėžia, kad universaliausias pasirinkimas saldiems kepiniams yra 550D tipo miltai. Jie yra itin populiarūs dėl savo universalumo ir gebėjimo tikti įvairiausiems receptams. Tačiau norint pasiekti geriausią rezultatą, verta atsižvelgti į kepinio tipą ir pritaikyti miltus atitinkamai. Pavyzdžiui, jei siekiate baltesnių ir šviesesnių kepinių, rinkitės 405 arba 550 tipo miltus. Trapiai ir puriai tešlai, kurią naudosite biskvitams ar keksams, geriau tinka D ar net E tipo miltai su mažesniu glitimo kiekiu. Tuo tarpu mielinei tešlai ar duonai patariama rinktis C arba B raidėmis žymimus miltus, kurie pasižymi didesniu glitimo kiekiu.

Pašnekovė akcentuoja, kad miltai yra ilgo galiojimo produktas, tačiau svarbiausia – tinkamos laikymo sąlygos. Miltai, kaip ir kiti sausi produktai, yra jautrūs drėgmei, todėl juos būtina laikyti sausai, vėsiai ir švariai, geriausia sandariame inde. Tokiu būdu miltai išlieka tinkami naudoti ir pasibaigus oficialiai galiojimo datai. Jei jų išvaizda ir kvapas nepakitę, juos galima drąsiai vartoti.

Šokoladinis tortas su spanguolėmis
Šokoladinis tortas su spanguolėmis
FOTO: Bendrovės archyvas

Receptas Jūsų Kalėdiniam stalui

Šokoladinis tortas su spanguolėmis

Ingredientai biskvitui:

  • 1 kiaušinio (50 g)

  • 5 kiaušinių trynių (90 g)

  • 5 kiaušinių baltymų (150 g)

  • 50 g cukraus

  • 50 g cukraus pudros

  • 150 g marcipano masės (kurioje ne mažiau kaip 50% migdolų)

  • 50 g „Kauno grūdų“ EKSTRA kvietinių miltų

  • 50 g nesaldintos kakavos miltelių

  • 50 g sviesto

  • Žiupsnelio druskos

Biskvitui sulaistyti:

  • 4 v.š. apelsinų sulčių

  • 1 v.š. vandens

  • 1,5 a.š. cukraus

  • Spanguolių įdarui:

  • 200 g spanguolių

  • 70 g cukraus

  • 1 v.š. kukurūzų krakmolo

  • 1/2 v.š. amareto arba brendžio, romo

  • Kakaviniam maskarponės kremui:

  • 250 g maskarponės sūrio

  • 200 g grietinėlės (35-36% rieb.)

  • 3 v.š. cukraus pudros

  • 2 v.š. nesaldintos kakavos miltelių

  • 1 a.š. vanilės pastos

Biskvito gaminimas:

  1. Kepimo skardą ištieskite kepimo popieriumi ir pieštuku nusibrėžkite tris 18 cm dydžio apskritimus. Orkaitę įkaitinkite iki 170 °C laipsnių.

  2. Ištirpinkite sviestą ir palikite atvėsti.

  3. Persijokite miltus su kakava.

  4. Marcipaną truputį pašildykite, kad suminkštėtų (patogiausia tai daryti mikrobangų krosnelėje). Virtuviniu kombainu marcipaną gerai ištrinkite su persijota cukraus pudra. Plakant per kelis kartus supilkite kiaušinį ir kiaušinių trynius. Masę plakite 10-15 minučių, kol pabals ir taps labai puri.

  5. Tuo tarpu kitame sausame dubenyje su žiupsneliu druskos plakite kiaušinio baltymus: kai pasirodys pirmos putos, pradėkite po truputį dėti cukrų ir išplakite iki purumo. Jei dviejų plaktuvų neturite, šį žingsnį atlikite nedelsiant, kai tik baigsite pakti marcipano ir kiaušinių masę (tik labai gerai nuplaukite ir nusausinkite plaktuvo šluoteles, kitaip baltymai gali neišsiplakti!).

  6. Į marcipano ir kiaušinių masę viena kryptimi silikonine mentele įmaišykite tirpintą sviestą. Per du sykius sudėkite miltų ir kakavos mišinį. Galiausiai atsargiai įmaišykite išplaktus baltymus. Nepermaišykite, kad nesukristų.

  7. Tešlą skardoje paskleiskite taip, kad uždengtų visus tris pieštuku nubrėžtus apskritimus. Kepkite iki 170 °C įkaitintoje orkaitėje apie 15-20 min. Pirmiausia kepkite 10 min., tuomet patikrinkite: prilieskite biskvito viršų pirštu. Kai biskvitas iškepęs, patraukus pirštą, nelieka įdubimo, jis grįžta į pradinę padėtį. Jei įdubimas liko – kepkite dar 5 min. ir vėl tikrinkite. Mano biskvitas kepė 17 min.

  8. Biskvitą atvėsinkite ir apverskite ant kitos kepimo popieriumi ištiestos skardos. Nuo biskvito nuplėškite kepimo popierių. Konditeriniu žiedu išpjaukite tris 18 cm apskritimus.

Spanguolių įdaro gaminimas:

  • Spanguoles sumaišykite su cukrumi. Kaitinkite puode ant vidutinio stiprumo kaitros, vis pamaišant, kol cukrus ištirps.Į mažą dubenėlį nupilkite kelis šaukštus skysčio ir gerai sumaišykite su kukurūzų krakmolu, kol masė taps vientisa.Supilkite atgal į puodą su spanguolėmis ir intensyviai maišykite šluotele. Kai tik masė užvirs, pavirkite iki minutės ir nukelkite puodą.Įmaišykite amaretą arba brendį, romą, ir pilnai atvėsinkite.

Maskarponės kremo gaminimas:

  • Kakavos miltelius persijokite, kad neliktų stambesnių grūdelių.Švelniai sumaišykite šaltą maskarponę ir šaltą grietinėlę. Įmaišykite vanilės pastą, cukraus pudrą ir kakavos miltelius, kol masė taps vientisa. Plakite elektriniu plaktuvu mažu greičiu ir stebėkite kremo konsistenciją. Kremas turi tapti tolygus ir tvirtas, bet nepagelsti, neįgyti sviesto skonio.

Sirupo paruošimas:

  1. Sumaišykite apelsino sultis, cukrų ir vandenį.

  2. Atidėkite, kol prireiks. 

Torto surinkimas:

  1. 18 cm konditerinį žiedą ar atsegamą torto formą apjuoskite acetato juosta arba kepimo popieriumi.

  2. Atidėkite šiek tiek maskarponės kremo torto krašto sulyginimui. Likusį kremą padalinkite maždaug į 3 dalis.

  3. Į konditerinį žiedą ar torto formą įdėkite pirmąjį biskvitą ir šepetėliu aptepkite paruoštu sirupu. Sudėkite pusę spanguolių įdaro, stenkitės netepti iki pat krašto. Ant spanguolių įdaro paskirstykite trečdalį maskarponės kremo. Sluoksniuokite tokia pat tvarka: biskvitas, sulaistymas, likęs spanguolių įdaras, maskarponės kremas. Užvožus trečiąjį biskvitą, jį sulaistykite ir aptepkite maskarponės kremu.

  4. Palikite šaldytuve susistovėti bent 4-6 valandas arba ilgiau. 

  5. Tortą aptepkite likusiu maskarponės kremu ir papuoškite.

Papildomi recepto autorės patarimai:

  • Biskvitui naudokite „Kauno grūdų“ EKSTRA kvietinius miltus. Šie miltai yra birūs, todėl juos lengva įmaišyti į tešlą, tešloje nesusidaro gumuliukai. Nors EKSTRA miltų galima nesijoti, šiam biskvitui miltus kartu su kakavos milteliais vis tik reikėtų persijoti, kad tešloje susidarytų kuo daugiau oro ir biskvitas iškeptų puresnis.

  • Biskvitą ruoškite be kepimo miltelių. Kad tešla išliktų puri, o biskvitas kepdamas nesukristų, labai svarbu nepermaišyti tešlos. Maišyti užtenka tik kol ingredientai susijungia.

  • Spanguolių įdarą pilnai atvėsinkite, tuomet jis stipriai sutirštėja ir tampa panašios į džemą konsistencijos.

  • Taip pat svarbu neperplakti maskarponės kremo. Plakite žemiausiu greičiu ir stebėkite konsistenciją.

Recepto aut. „Dar kąsnelį“

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės