Prekybos tinklo „Iki" komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė pastebi, kad pirkėjai jau atidžiai dėlioja šventinį meniu ir naudojasi patraukliais pasiūlymais. Toks planavimas padeda sukurti gausų, gardumynais nukrautą Kalėdų stalą, pernelyg neišlaidaujant.

„Pastaruoju metu mūsų parduotuvėse ypač populiarūs ilgesnio galiojimo produktai: konservuoti žirneliai, kukurūzai, majonezas bei kiti mišrainėms reikalingi ingredientai. Džiaugiamės galėdami pasiūlyti platų asortimentą už patrauklią kainą, kad kiekvienas galėtų paruošti gardų šventinį stalą neišlaidaujant. O tiems, kurie prieš šventes laiko pristinga, siūlome ir platų jau paruoštų kulinarinių gaminių asortimentą", – sako G. Kitovė.

Štai gruodžio 12-15 prekybos tinklo „Iki“ parduotuvėse vyks „Maisto fiesta“, kurios metu su lojalumo kortele bus taikoma 40 proc. nuolaida aliejui ir padažams, konservams, prieskoniams, šaldytiems produktams, kavai, arbatai, saldainiams ir saldainių dėžutėms, taip pat gazuotam ir negazuotam vandeniui. Pasinaudoti patraukliais pasiūlymais – paprasta. ​​Kiekvieną savaitę „Iki“ leidinyje galite rasti nuolaidų tūkstančiams prekių. Visą kainų leidinį galite peržiūrėti čia.

Mišrainės – dvarų delikatesas

Mišrainių kelias į šventinį stalą Lietuvoje prasidėjo dar XX a. viduryje. Mūsų senoliai mokėjo išradingai derinti įvairius sezoninius produktus, kurdami skanius ir sočius patiekalus iš paprastų, ūkiuose užaugintų produktų – virtų daržovių, kiaušinių, namie rūkytos mėsos.

Įdomu tai, kad XX a. pradžioje Lietuvos dvaruose buvo populiari vadinamoji „Ponios mišrainė" – ją gamindavo iš virtos veršienos, obuolių, krienų ir grietinės. Šis derinys ilgainiui išnyko iš mūsų virtuvių, kai ūkininkų ir miestiečių namuose imta drąsiau eksperimentuoti su įvairiomis konservuotomis ar raugintomis daržovėmis bei importiniais produktais.

Mišrainių populiarumas švenčių kontekste nėra atsitiktinis – tai yra puikus būdas pateikti paprastus ingredientus naujame amplua. Jos leidžia kūrybiškai panaudoti virtas, keptas ar raugintas daržoves, papildyti jas marinuotais grybais, žuvimi, vištiena ar kitais turimais produktais.

Šiandieninėje virtuvėje mišrainės evoliucionuoja kartu su sveikesnės mitybos tendencijomis – vis dažniau naudojami lengvesni padažai, daugiau šviežių daržovių, eksperimentuojama su prieskoninėmis žolelėmis. Tradiciniai receptai papildomi naujais ingredientais: alyvuogėmis, humusu, egzotiškais prieskoniais, suteikiant mišrainėms dar daugiau spalvų ir tekstūrų. Tačiau, nepaisant tendencijų, klasikiniai receptai išlieka populiarūs ir mėgstami, ypač per šventes, nes primena šeimos tradicijas ir sukelia šiltus prisiminimus.

Tradicinė silkė pataluose

Tradicinė silkė pataluose

Reikės: dviejų silkių filė, keturių vidutinio dydžio virtų bulvių, trijų vidutinio dydžio virtų morkų, dviejų vidutinio dydžio virtų burokėlių, svogūno, šešių šaukštų majonezo, druskos ir pipirų pagal skonį.

Gaminimo eiga:

  1. Silkę ir svogūnus supjaustykite kubeliais

  2. Virtas daržoves sutarkuokite stambia tarka

  3. Metalinėje torto formoje pirmiausia dėkite tarkuotų bulvių sluoksnį, šaukštu lengvai spusteldami. Bulves aptepkite plonu majonezo sluoksniu. Klokite silkę, berkite svogūnus ir vėl aptepkite majonezu. Dėkite morkas, lengvai paspauskite, aptepkite majonezu. Dėkite kiaušinius, aptepkite majonezu. Dėkite burokėlius, aptepkite majonezu.

  4. Paruoštą silkę pataluose palaikykite šaldytuve bent porą valandų (dar geriau – per naktį), jog skoniai susijungtų.

  5. Papuoškite smulkintais svogūnų laiškais, krapais ar kitais mėgstamais žalumynais

Baltoji mišrainė

Baltoji mišrainė

Reikės: 300 g virto kumpio, keturių virtų bulvių, trijų virtų morkų, dviejų raugintų agurkų, skardinės konservuotų žirnelių, penkių šaukštų majonezo, druskos ir pipirų pagal skonį.

Gaminimo eiga:

  1. Virtas morkas, bulves ir kumpį supjaustykite maždaug 0,5 cm dydžio kubeliais

  2. Raugintus agurkus nusausinkite popieriniu rankšluosčiu ir supjaustykite tokio pat dydžio kubeliais, kaip ir kitus ingredientus

  3. Žirnelius nukošite ir gerai nuvarvinkite

  4. Dideliame dubenyje atsargiai sumaišykite visus produktus. Įdėkite maždaug pusę majonezo ir švelniai išmaišykite

  5. Paragaukite ir pagal skonį įdėkite druskos bei pipirų. Jei reikia, įmaišykite likusį majonezą.

Patarimas: mišrainę gaminkite iš kambario temperatūros produktų – šalti ingredientai sunkiau susijungia su majonezu. Jei ruošiate iš anksto, palikite šiek tiek majonezo – prieš patiekdami galėsite dar šiek tiek įmaišyti, kad mišrainė būtų švelnesnė ir puresnė.

Krabų mišrainė

Krabų mišrainė

Reikės: 200 g krabų lazdelių, dviejų virtų kiaušinių, skardinės konservuotų kukurūzų, pusės ilgavaisio šviežio agurko, 100 g sausų ryžių, keturių šaukštų majonezo, druskos ir pipirų pagal skonį.

Gaminimo eiga:

  1. Ryžius išvirkite pasūdytame vandenyje pagal pakuotės nurodymus. Išvirusius nusausinkite ir leiskite atvėsti iki kambario temperatūros

  2. Krabų lazdeles supjaustykite maždaug 1 cm kubeliais

  3. Kietai virtus kiaušinius ir agurkus supjaustykite smulkiais kubeliais. Agurkus prieš beriant į dubenį nusausinkite popieriniu rankšluosčiu – taip mišrainė nebus per drėgna

  4. Kukurūzus nukošite ir gerai nuvarvinkite

  5. Dideliame dubenyje atsargiai sumaišykite visus ingredientus, įmaišykite majonezą, pagardinkite druska ir pipirais.

Pikantiška mišrainė su vištiena

Pikantiška mišrainė su vištiena

Reikės: 300 g virtos vištienos krūtinėlės, dviejų obuolių, saliero stiebo, saujos graikinių riešutų, trijų šaukštų majonezo, citrinos sulčių pagal skonį, žiupsnelio druskos ir pipirų.

Gaminimo eiga:

  1. Virtą vištienos krūtinėlę supjaustykite vidutinio dydžio kubeliais

  2. Obuolius nulupkite ir supjaustykite kubeliais, apšlakstykite citrinos sultimis, kad nepatamsėtų

  3. Salierų stiebus nuplaukite, nusausinkite ir supjaustykite plonomis riekelėmis

  4. Graikinius riešutus paskrudinkite sausoje keptuvėje (bet neperkepkite) ir stambiai sukapokite

  5. Visus ingredientus sumaišykite su majonezu, pagardinkite druska, pipirais ir citrinos sultimis.

Patarimas: šiai mišrainei puikiai tinka jogurto ir majonezo padažas (santykiu 1:1) – taip ji bus lengvesnė ir gaivesnė.

Duonos ir pupelių mišrainė

Duonos ir pupelių mišrainė

Reikės: šešių riekių šviesios duonos, skardinės baltų konservuotų pupelių, 50 g fermentinio sūrio, keturių šaukštų majonezo, trijų skiltelių česnako, druskos ir pipirų pagal skonį.

Gaminimo eiga:

  1. Duoną supjaustykite kubeliais ir apkepkite keptuvėje gerai įkaitintame aliejuje

  2. Apkeptus kubelius klokite ant popierinio rankšluosčio, kad susigertų riebalų perteklius

  3. Pupeles nuskalaukite ir gerai nuvarvinkite

  4. Fermentinį sūrį supjaustykite kubeliais

  5. Dubenyje sumaišykite pupeles, sūrį, duoną, įspauskite česnako, gardinkite druska, pipirais ir majonezu.

Patarimas: skrudintą duoną į mišrainę dėkite tik prieš patiekiant – taip ji išliks traški. Jei ruošiate iš anksto, visus kitus ingredientus sumaišykite ir laikykite šaldytuve, o duoną laikykite atskirai sandariame indelyje kambario temperatūroje.