Po „debesimis“ – menininko galerija „Terra recognita“ – jau dešimt metų kuriama, nuolat atsinaujinanti erdvė, kurioje eksponuojama unikali Sauliaus Vaitiekūno juvelyrika, skulptūros, objektai ir instaliacijų fragmentai. Stiklių gatvės parduotuvėlių ir galerijų triukšme ši galerija yra tarsi santūrus ir jaukus akmenukas.
Tikra, paprasta, amžina
Galerijos moto – „tikra, paprasta, amžina“. Pavadinimas reiškia „atpažinta žemė“, jis kilo iš menininko meilės ir pagarbos akmeniui. „Būtent per juos aš daug ką supratau apie save ir pasaulį. Akmuo – tai mūsų žemė, tik kiek kietesnis jos grumstas. Akmuo kaip ir žmogus – visą gyvenimą trinasi, šlifuojasi, o galiausiai tyliai nugrimzta į gelmę, užklotas kranto ir laiko smiltimis“ – kalba Saulius Vaitiekūnas.
Tikslinga, santūri, estetiškai vientisa ekspozicija pačią galeriją pavertė instaliacija, meno kūriniu. Neatsitiktinai 2015 m. ji pateko į Londono „Culture trip“ sudarytą 10 lankytinų Vilniaus galerijų sąrašą ir iki šiol yra viena stilingiausių ir įdomiausių sostinėje. 2020 m. „Terra recognita“ įkurta ir Kauno senamiestyje.
Ne safyrai ir auksas, o pajūrio akmenukai ir titnagas
Menininko S. Vaitiekūno kūryba unikali tuo, kad vietoj brangakmenių jis naudoja mūsų pajūrio akmenis ir titnagą. „Akmuo yra šiltas, amžinas, darnus, nuolankus, prašosi būti liečiamas“ – sako menininkas.
Ir taip, prisilietus menininkui, tūkstančius metų laukę jūros ir laukų akmenukai tampa šiandienos ženklais ir žinutėmis.
Subtiliai inkrustuoti sidabru, akmenys virsta sąsagomis, žiedais, pakabukais, amuletais ar rožinio karoliukais, šiuolaikinėmis piktogramomis. Jie stebina savo paprasta forma, bet juose visada užkoduota stipri žinutė, idėja.
Papuošalai su „daugiau gyvenimo skonio“
S. Vaitiekūno darbai – tai ženklai ir žinutės, kurias norime siųsti sau ar kitiems svarbiais gyvenimo momentais.
Norite kažkam palinkėti laimės, stiprybės? Papuošalai su sidabru inkrustuotais „laimės“ akmenimis bus geriausias, amžinas linkėjimas. Juk mes tikime akmens su skylute galia, tiesa?
Vargina rutina, ir gyvenimas tarsi praranda skonį? Pojūčius sugrąžins ir neleis pamiršti pakabukai su „pipiriukais“ ir „gvazdikėliais“. O „garstyčios grūdelis“ primins, kad svarbiausia yra tikėjimas – jį turint, galima ir kalnus kilnoti.
Pajutote, kad atšąla ir blėsta poros jausmai? Nepasiduokite, įskelkite kibirkštį su titnago – ugnies akmens - žiedais arba papuošalais.
Dar daugiau papuošalų su linkėjimu „daugiau gyvenimo skonio“ rasite galerijoje arba e-parduotuvėje.
Papuošalai savo namų, žemės atminimui
Beveik trečdalis lietuvių gyvenimus ir namus kuria užsienyje. S. Vaitiekūno darbai kalba apie tai, kad dalelę Lietuvos galima pasiimti su savimi. Tai paprasta: Lietuvos akmuo gali virsti amuletu, papuošalu ar akį traukiančia namų interjero detale. Pavyzdžiui, žiedai „Kregždžių lizdas“ sukurti svetur išvykusiems vaikams, kaip linkėjimas išsaugoti saitus su gimtuoju lizdu. Papuošalai su kiečiausiu Lietuvos akmeniu titnagu gali liudyti nedylančią meilę savo žemei. Žiedai su akmenimis unikalūs tuo, kad ant jų iškaltas akmens „adresas“, t.y. jo suradimo koordinatės – kaip priminimas nepamiršti savo gimtinės „adreso“.
Taip kiekvienas menininko kūrinys tampa ryšio su gimtine simboliu ir liudytoju.
Simboliai, tekstai, užkalbėjimai
Menininko kuriamų papuošalų paskirtis – ne tik puošti, bet ir saugoti, stiprinti žmogų. Žiedai ir pakabukai su inkrustuotais universaliais archajiškais simboliais – kryžiumi, svastika, spirale, trikampiu – tarsi amžinieji žmogaus ryšio su Gamta ir Visata ženklai. Akmens papuošalai su inkrustuotu sidabriniu drugeliu kalba apie „drugelio efektą“ – kad maži mūsų veiksmai gali sukelti didelius pokyčius. Ant žiedų, pakabukų, auskarų „nutūpęs“ laumžirgis primins, kad gyvenimas yra amžina kaita, tėkmė, kurioje linkime atrasti savo „srovę“. Segės ir papuošalai su kopetėlėmis neleis pamiršti, kad bet kurioje situacijoje yra bent mažas laiptelis į viršų – tereikia pasistiebti.
Ryšį su Kūrėju kasdien primins apyrankės su ištraukomis iš Šventojo rašto „Himno meilei“ ir šv. Pranciškaus tekstais, bei papuošalai su krikščioniško tikėjimo simboliais. O akmuo su skylute – laimės ženklas – gali tapti votu – dėkingumo už išklausytas maldas išraiška.
Papuošalai su asmenine žinute
Menininko nuomone, tikrąją paskirtį ir prasmę papuošalai įgyja nešiojami. Jeigu į papuošalą „įdėta“ mums svarbi žinutė arba simbolis, mes nenorėsime jo nusiimti. „Pasitaiko, kad galerijos lankytojai nori žiedo, apyrankės ar pakabuko su jų pačių sukurtu ženklu, užrašu. Suderiname eskizą, ir po keleto savaičių klientas jau džiaugiasi unikaliu, tik jam sukurtu, kūriniu.“ – pasakoja galerijos „Terra recognita“ darbuotoja Lina.
Kam kukuoja gegutė?
Galerijos „Terra recognita“ simbolis ir vienas mėgiamiausių menininko darbų yra „Laikrodis su gegute“, kurį autorius trumpai apibūdina taip: „Akmuo vs žemė ir kišeninio (rodančio asmeninį laiką) laikrodžio detalė – nuoroda į tai, kad dėkojame už laiką ir vietą (namus) kuriuos esame gavę gyventi. Mes nežinome, kiek laiko mums duota, todėl galime tik dėkoti“.
Konceptualius, unikalius menininko Sauliaus Vaitiekūno papuošalus mėgsta tie, kas vertina tikrumą, grynumą, vientisumą, darną. Autoriaus darbai eksponuoti daugiau nei trisdešimtyje pasaulio šalių. Bet nebūtina važiuoti taip toli – juos rasite ir galerijoje „Terra recognita“ Vilniuje ir Kaune arba www.terrarecognita.lt
Užsakymo nr.: PT_87894189