Venkite netinkamo darbo režimo
Žinoma, ne kiekvienas gali pasirinkti norimas darbo valandas, bet jei tokią galimybę turite, neatidėliokite darbo valandų vakarui ir kuo labiau prisiderinkite prie natūralaus organizmo ritmo. Susikaupimo reikalaujančius darbus pradėkite ryte, kuomet didžiausia serotonino koncentracija, ir protinė veikla yra efektyviausia. Tyrimas, į kurį buvo įtraukta daugiau nei 3000 vyrų ir moterų, parodė, kad tie darbuotojai, kurie dirba kitokiu nei 9–17 valandų darbo grafiku, patyrė tiek ilgalaikės, tiek trumpalaikės atminties sutrikimus.
Dar įdomiau tai, kad kito tyrimo metu pastebėta, jog darbuotojams, pamaininį darbą dirbusiems 10 ir daugiau metų, atminties funkcija suprastėjo taip, lyg jie būtų šešeriais metais vyresni. Žinoma, jei esate darbuotojas, kurio darbas privalo būti atliktas ir naktimis, sunkiai ką nors pakeisite, tačiau, jei esate studentas, o gal specialistas, kuris savo užduotis atlieka tada, kada jam patogu, stenkitės, kad jūsų dienotvarkė būtų kuo labiau artima natūraliems bioritmams.
Ribokite kasdienį stresą
Jei siekiate efektyvumo darbe ar studijose, venkite streso. Nors šį punktą išpildyti nėra taip jau lengva, pasistengti – tikrai verta. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad tų, kurie mokosi veikiami streso, rezultatai yra žymiai prastesni. Taip nutinka todėl, kad veikiant stresui yra aktyvuojamas tam tikras hormoninis mechanizmas, kurio rezultatas – didesnė streso hormono kortizolio koncentracija organizme, o šis stipriai paveikia limbinę sistemą (tam tikrą smegenų dalį, dalyvaujančią informacijos skirstymo ir atminties formavimo procese).
Nors šiais laikais nesunku „atkapstyti“ informacijos apie streso valdymo technikas, tačiau dažnam, su stresu susiduriančiam, žmogui sunku rasti laiko ir kantrybės jas nuosekliai atlikti. Visgi, jei tikrai rūpinatės savo sveikata, privalote į kasdienybę įtraukti jums priimtinas, relaksuojančias veiklas, pavyzdžiui, kvėpavimo pratimus, meditaciją, jogą, pasivaikščiojimą gryname ore, kurie padės ne tik atminčiai, bet ir sureguliuojant organizmo bioritmus bei išvengiant bendrų sveikatos sutrikimų.
Užtikrinkite tinkamą miegą
Vienas svarbiausių dalykų gerai atminčiai, be abejonės, yra miegas. Šio paprasto ir natūralaus proceso metu, kol jūsų organizmas ilsisi ir atgauna jėgas, smegenys visą laiką aktyviai dirba, apdorodamos per dieną gaunamą informaciją. Nors įvairios miego teorijos dar tik analizuojamos, naujesni tyrinėjimai atskleidžia, kad dienos metu informacija yra įsidėmima, t.y., perkeliama į trumpalaikę atmintį, o miego metu iš trumpalaikės perkeliama į ilgalaikę. Šiam procesui ypatingą svarbą turi skirtingos miego fazės, kurių kiekviena turi savą funkciją: lėtų bangų fazėje reaktyvuojama neseniai užkoduota atmintis ir verčiama į ilgalaikę, o REM (greitų akių judesių) miego fazėje šios transformacijos stabilizuojamos. Keletas mokslinių tyrimų tiesiogiai patvirtina faktą, kad po mokymosi epizodo būtina pamiegoti tam, kad geriau atsimintumėte įvairius faktus, ir atvirkščiai, jei trūksta miego, jūsų mokymosi bei atminties procesai gali sutrikti.
Niekam nekyla abejonių, kad miegas yra būtinas mūsų kokybiškam gyvenimui, tačiau labai svarbu ir tai, kad jis būtų pakankamos trukmės bei kokybės. Miegokite 8-ias ar 9-ias valandas, stenkitės eiti į lovą ir keltis vis tuo pačiu metu, prieš miegą venkite įvairių dirgiklių: kofeino, sporto, alkoholio, aštraus maisto. Taip pat nenaudokite įvairių šviečiančių ekranų tam, kad jūsų miego metu išsiskirtų pakankamai miego hormono melatonino, reikalingo kokybiškam poilsiui.
Saugodami širdį, stiprinkite atmintį
Neabejojama ir dėl to, kad subalansuota mityba yra labai svarbi absoliučiai visoms organizmo funkcijoms. Harvardo mokslininkai tikina, kad tam, kad išlaikytumėte tinkamą protinę veiklą, rekomenduojama paisyti tų pačių taisyklių, kaip ir siekiant išsaugoti sveiką širdies bei kraujagyslių sistemą. Venkite riebios, raudonos mėsos, kitų gyvūninių riebalų, tačiau vartokite pakankamai pilnagrūdžių produktų, uogų, vaisių, žuvies, alyvuogių aliejaus ir riešutų.
Visgi, tikroji priežastis, kodėl egzistuoja ryšys tarp dietos, gausios sočiųjų transriebalų, ir atminties – dar nėra aiški. Manoma, kad esmė gali slypėti tam tikrame gene, kurį turintys žmonės atsiduria didesnėje rizikoje susirgti širdies ligomis ir su amžiumi susijusiems kognityvinių funkcijų sutrikimams.
Laikykitės režimo
Kad ir kokie užsiėmę būtumėte, jei norite, kad jums pavestas užduotis atliktumėte kokybiškai, lengvai įsimintumėte naują informaciją, būtina kasdien laikytis darbo ir poilsio režimo.
Pastaruoju metu dėsningos rutinos laikymasis ypač akcentuojamas. Sudėliokite savo darbus taip, kad daugiausia protinės veiklos reikalaujančias užduotis atliktumėte pirmoje dienos dalyje, tuo tarpu vakare blaškančius ir dirginančius darbo reikalus atidėkite kitai dienai. Šį metą skirkite raminančioms veikloms, kurios padės tinkamai pasiruošti miegui. Miegoti eikite vis tuo pačiu metu ir nenusivėlinkite, taip padidinsite šansus, kad jūsų organizmas bus aprūpintas reikiamu melatonino kiekiu, padedančiu organizmui atgauti jėgas ir pasiruošti naujai darbingai dienai. Tik suderinus savo dienotvarkę su „vidiniu laikrodžiu“, galite tikėtis puikios savijautos ir efektyvios atminties.
Papildoma pagalba mūsų atminčiai
Dar vienas pagalbos sau būdas – „BioChronoss“ maisto papildai, kurių veiksmingumo principas paremtas bioritmais ir jų derinimu. Produktai – „neuro ir OFFICE“, „neuro ir REST“ sukurti taip, kad padėtų subalansuoti žmogaus vidinį laikrodį. Ryte, prieš darbus ir mokslus, vartojamas „neuroOFFICE“ – fiziniam ir protiniam darbingumui subalansuoti. Jame esantis triptofanas virs serotoninu, o juodasis eleuterakokas – padės palaikyti normalią pažinimo funkciją bei protinę veiklą. O prieš miegą vartojamas „neuroREST“ – miego kokybei, jame esantis melatoninas padeda mažinti laiko, reikalingo užmigti, trukmę, o raudonžiedė pasiflora palaiko normalią miego funkciją.
Tai maisto papildai, kurie padės tada, kai derinti kokybišką miego ir aktyvaus gyvenimo cikliškumą – sudėtinga ar neįmanoma.
Daugiau informacijos apie „neuroREST“, „neuroOFFICE“ rasite: www.biochronoss.com
Užsakymo nr.: PT_84339045