A. Garšvaitė aiškina, kad sezoninė depresija yra depresijos forma, dažniausiai pasireiškianti žiemą, kai trumpėja dienos ir trūksta saulės šviesos.
„Kai kuriems žmonės dėl saulės šviesos stokos smegenyse gali įvykti cheminiai pokyčiai, lemiantys energijos trūkumą, apatiją ar prislėgtą nuotaiką. Iš tiesų, slogesnę nuotaiką šiuo laikotarpiu galime jausti daugelis iš mūsų – anglų kalboje ši būsena netgi turi apibūdinantį terminą – winter blues – kurią galima vertinti kaip lengvesnę SAS formą, tačiau ji nėra tapati depresijos sutrikimui“, – teigia psichologė.
Sezoninės depresijos simptomai dažnai būna panašūs į įprastos depresijos simptomus: apatija, prislėgta nuotaika, energijos trūkumas, dėmesio sutelkimo sunkumai, padidėjęs mieguistumas, padidėjęs dirglumas, motyvacijos trūkumas, socialinė izoliacija, netgi mintys apie savižudybę.
„Konkrečiai darbo aplinkoje, galime pastebėti, kad žmogus tapo uždaresnis, mažiau bendraujantis su kolegomis, dažnai atrodyti prislėgtas. Taip pat galime pastebėti sumažėjusį darbo produktyvumą, išsiblaškymą, žmogus gali daryti daugiau klaidų ir būti užmaršesnis. Dėl padidėjusio dirglumo kartais gali pasikeisti net ir bendravimo būdas – sezoninės depresijos veikiamas asmuo gali būti mažiau pakantus ir nemaloniai bendrauti, o tai gali lemti dažnesnius konfliktus“, – priduria A. Garšvaitė.
Vadovams svarbu stebėti tokius elgesio pokyčius, nes, atpažinus simptomus laiku, galima laiku pasiūlyti pagalbą.
Kaip padėti darbuotojams, susiduriantiems su sezonine depresija
S. Kairė pabrėžia, kad psichikos sveikatai palankios darbo aplinkos kūrimas neįvyksta per vieną naktį: „Tai nuolatinis procesas, kuris prasideda nuo mažų, nuoseklių žingsnių ir auga kartu su jūsų įmonės galimybėmis bei kultūra.“
Pasak A. Garšvaitės, svarbiausias patarimas darbdaviui, norinčiam padėti savo darbuotojams susitvarkyti su sezoninės depresijos padariniais arba apskritai jos išvengti, yra edukuoti save ir pasirūpinti darbuotojų švietimu apie šį sutrikimą bei apskritai psichologinę sveikatą.
„Didinant informuotumą apie psichologinės gerovės svarbą ir sezoninę depresiją darbo vietoje, darbuotojai žinos, kad turi į ką kreiptis, ir tai gali juos motyvuoti ieškoti pagalbos ir patarimų“, – sako A. Garšvaitė.
Jai antrina S. Kairė, pridurdama, kad pokalbiai apie psichikos sveikatą turi būti normalizuoti, o pagalbos ieškojimas turi būti skatinamas, o ne stigmatizuojamas.
„Vadovai čia atlieka svarbų vaidmenį – būtina atvirai kalbėdami apie psichikos sveikatą ir aktyviai dalyvauti sveikatingumo iniciatyvose, nes bandymai ignoruoti šią temą gali neigiamai atsiliepti verslo rezultatams. Mokomieji seminarai apie sezoninę gerovę ar grupiniai užsiėmimai gali tapti sveikatingumo programos pagrindu“, – pažymi S. Kairė.
Pagalba neprivalo būti brangi
Parodyti papildomą rūpesti darbuotojams tamsiuoju metų laiku nebūtinai turi reikalauti didelių finansinių investicijų, teigia „Stebby“ atstovė. Vienas iš galimų būdų – lanksčių darbo valandų įvedimas žiemos mėnesiais, siekiant padėti darbuotojams maksimaliai išnaudoti dienos šviesą. Jį papildyti A. Garšvaitė siūlo į darbuotojų dienotvarkę įtraukiant trumpus pasivaikščiojimus gryname ore.
„Tyrimai rodo, kad net 30 min. pasivaikščiojimas gali padėti atsigauti ir pasijusti gyvybingesniam. Be to, jei tas pasivaikščiojimas vyksta dienos šviesoje, nauda dviguba, nes šaltuoju sezonu saulės šviesos gauname itin mažai, o ji labai reikalinga miegą reguliuojančiam cirkadiniam ritmui ir serotonino išsiskyrimui“, – pataria psichologė.
Daugiau šviesos biure gali padėti ir gerai apgalvotas biuro dizainas. Psichologė rekomenduoja, esant galimybei, dažniau laikyti neuždengtus langus, o darbo stalus ir kėdes sustatyti taip, kad šviesa netrukdytų darbui, tačiau leistų pasimėgauti jos poveikiu.
„Taip reikalingą dienos šviesą šiek tiek kompensuoti gali padėti ir šviesos terapijos lempos. Šviesos terapija gali padėti sulėtinti miegą veikiančio hormono melatonino gamybą, sumažinti mieguistumą ir paskatinti serotonino, nuotaiką veikiančio hormono, išsiskyrimą“, – teigia A. Garšvaitė.
Dar vienas būdas padėti darbuotojams tamsiuoju metų laiku yra fizinio aktyvumo skatinimas.
„Fizinis aktyvumas skatina „laimės hormonų“ išsiskyrimą, gali padidinti produktyvumą, pagerinti miego kokybę. Be to, tokia bendra veikla gali skatinti bendrumo jausmą tarp darbuotojų“, – svarsto psichologė.
Būdas racionaliai plėsti sveikatingumo iniciatyvas
Anot S. Kairės, įmonės, galinčios darbuotojų gerovei skirti daugiau finansinių išteklių, gali palaipsniui plėsti savo sveikatingumo iniciatyvas. Pasaulinio sveikatingumo instituto tyrimai rodo, kad rudens ir žiemos mėnesiais šiaurės pusrutulio šalyse sveikatingumo paslaugų paklausa padidėja 20–30 proc.
„Tai galėtų būti sveikatos patikrinimų kompensavimas, vitamino D tyrimų pasiūlymas arba įvairių sveikatingumo veiklų organizavimas biure. Tačiau svarbiausia yra teikti pirmenybę paslaugoms, kurios daro didžiausią poveikį konkrečiai darbuotojų grupei, o ne bandyti įgyvendinti viską iš karto. Tam galite pasitelkti vidines apklausas“, – siūlo S. Kairė.
Įmonėms, norinčioms racionalizuoti sveikatingumo pasiūlymus ir išlaikyti darbuotojų pasirinkimo galimybę, gali būti vertingos tokios platformos kaip „Stebby“. S. Kairės teigimu, „Stebby“ leidžia darbdaviui suteikti pasirinkto dydžio sveikatingumo veiklų kompensaciją ir valdyti sveikatos draudimą vienoje vietoje, o kiekvienam darbuotojui – rinktis jo poreikius atitinkančias sveikatingumo paslaugas iš itin plataus jų spektro ir naudingai paskirstyti darbdavio kompensaciją tarp sveikatos draudimo ir širdžiai mielų sveikatingumo veiklų.
„Pagal praėjusių metų „Stebby“ duomenis Lietuvoje, galima pastebėti tendenciją, kad tamsesniu ir vėsesniu periodu (spalio–gruodžio mėn.) naudotojai dažniausiai renkasi kompensuoti sporto klubų narystes, apsilankymus SPA ar masažo paslaugas, ir, žinoma, emocinės sveikatos kategorijos paslaugas, tokias kaip specialistų konsultacijos ar meditacija“, – sako S. Kairė.
Norėdami sužinoti daugiau apie galimybes ir būdus, kaip „Stebby“ gali padėti įmonei kurti ilgalaikę sveikatingumo programą, taip pat kaip vienoje vietoje valdyti sveikatos draudimą bei sveikatingumo naudas, apsilankykite svetainėje: https://business.stebby.lt/