Lepi daržovė
Anykščių rajone agurkus auginantis Audrius Juška DELFI pasakojo, kokia lepi daržovė yra agurkas.
„Šie metai blogi, nes saulės buvo labai mažai. Laukuose agurkų nedaug, tačiau mes suteikiame sąlygas, todėl turime jų daugiau. Tiesiog šildome agurkus, jiems reikia saulės ir šilumos. Pas mus yra 4 hektarų uždaro grunto šiltnamis“, - pasakojo A. Juška.
Anot ūkininko, agurkus auginti yra nelengva: „Tai yra lepi daržovė, reikia saulės, šilumos ir žmonių pastangų. Tai yra daug priežiūros reikalaujantis augalas, todėl su agurkais problemų būna dažnai. Kiekvienais metais reikia investicijų, brangsta trąšos, atlyginimai kyla.“
Pašnekovas pasakojo, kad agurkų kaina skiriasi kiekvieną savaitę: „Tai brangiau, tai pigiau parduodame. Kai būna agurkų daug, tada jie būna pigesni, o kai mažai – brangesni. Visada bandome pagauti laimę: gal apsimokės, o gal ir ne, mes augindami to nežinome. Dar svarbu, kokia kaina bus pas kaimynus lenkus, ten mažesni mokesčiai, tačiau lietuviai nori šviežių agurkų iš Lietuvos.“
Nenuspėjamas verslas
Širvintų rajone ūkininkaujantis Vidmantas Vyšniauskas DELFI pasakojo apie agurkų auginimo subtilybes.
„Šie metai yra prastoki, buvo ilgas ir šaltas pavasaris, tai atsiliepė neigiamai: auginamas buvo sunkus, o po to užėjo karščiai, jie irgi agurkams nėra gerai, tačiau kažkaip išgyvenome. Išsigelbėjimo priemonės yra labai paprastos: laistymas ir kadangi, šiltnamiai nėra labai modernūs, - vėdinimas, o daugiau nelabai kažką ir sugalvosi. Agurkai yra šilumamėgiai augalai, bet virš 30 laipsnių karščiai jiems per dideli, kadangi neapsidulkina žiedai ir jie paprasčiausiai nukrenta“, - aiškino V. Vyšniauskas.
Ūkininkas pasakojo, kad agurkų auginime kiekvieni metai būna skirtingi: „Kiekvienais metais padarome skirtingas klaidas ir iš jų mokomės. Kartais atrodo, kad jau žinosime, kad kažko nebereikia daryti, bet ateinantys metai vėl būna kitokie. Šis verslas yra nenuspėjamas.“
Ūkininkas teigė, kad šiam verslui reikia investicijų: „Reikia modernesnių šiltnamių, todėl šiais metais agurkai yra gal šiek tiek brangesni, nes juos užauginti buvo sunku. Nežinau, ar apsimoka auginti agurkus, o kas dabar apsimoka? Ką daryti, pirkti importinius? Jeigu auginsi, dirbsi, tai ir turėsi, bet jeigu sudėsi rankas sudėjęs ir nosį krapštysi, neturėsi nieko.“
Pašnekovo nuomone, nors lietuvių augintojai konkuruoja su kaimyninės Lenkijos ūkininkais, žmonės atsirenka geresnį produktą.
„Vis tik lietuviškas agurkas yra lietuviškas: ir išvaizda, ir skonis yra mums priimtinesnis, produkcija yra šviežia. Kalbama, kad lenkai agurkus labai tankiai purškia, žinoma, importiniai agurkai gal kažkiek pigesni“, - sakė V. Vyšniauskas.