Delfi apsilankė turguje ir pasidomėjo, kiek ir kas kainuoja, kokios pardavėjų ir pirkėjų nuotaikos – juk viskas brangsta, o žmonės ima taupyti pinigus. Bet apie vidurdienį turgus – jau po didžiojo pirkėjų srauto, prekystaliai ištuštėję.
Pasiteiravus prekybininkų apie tai, kaip pirkėjai pirko ir ar skundėsi didėjančiomis kainomis, kone visi buvo labai geros nuotaikos ir pateikė nuostabą keliančius atsakymus: šiandien žmonės labai gerai pirko ir kainomis beveik niekas nesiskundžia.
Štai mėsos skyriuje Senojo turgaus pastate pakalbinti prekeiviai džiaugėsi, kad pirkėjų stygiaus nejaučia. „Kaip pirko, taip ir perka. Niekas kol kas nesiskundžia padidėjusiomis kainomis, nes mes jų labai ir nepakėlėme, keliasdešimt centų už kilogramą. Nors mums patiems skerdienos kilogramas pabrango vienu euru“, – pasakojo viena iš prekeivių.
Šalia prekiaujanti moteris jai pritarė: „Ateina pastovūs klientai – jie žino, ko nori, perka kokybišką produktą ir dėl kainos nesiskundžia. Didesnių pokyčių dėl pirkėjų nepajutome“.
O mėsos produktų kainos tokios: naminės vištienos krūtinėlės filė – 8 eur/kg, vištienos ketvirčiai – 6 eurai. Kiaulienos spirgai – 1-2 eur/kg, lašiniai – 2-3 eur/kg. Kiaulienos nugarinė – 6-7 eur/kg. O aviena – 12 eur/kg, jautienos kumpis – 9,50 eur/kg.
Mėsininkai tikino, kad produkcija čia – ne konvejerinė, o atvežama iš mažų ūkininkų, pavienių augintojų Lietuvoje.
Turgavietėje po atviru dangumi – daržovių, vaisių ir uogų karalystė. Delfi taip pat pasiteiravo, kokios šviežių vaisių, uogų ir daržovių kainos ir kaip į brangstančią produkciją reaguoja pirkėjai.
Ir daugumos pardavėjų atsakymas vėl stebino: žmonės nesiskundžia kainomis – jei nori, tai ir perka. Žinoma, kaip pridūrė viena uogomis prekiaujanti moteris – daug kas priklauso ir nuo žmogaus. „Yra tokių, kurie nuolat burba, kad viskas visada yra brangu“. Tačiau tokių – vos vienas kitas.
„Šiandien – puiki diena, labai gerai pirko. Viską – ir braškes, ir kitas uogas, ir daržoves. Žinoma, savaitgalį pirkėjų daugiau, paprastomis dienomis – mažiau. Be to, šventinė turgaus diena“, – džiaugėsi prekeivis Adas.
Prekyvietėje sutikta ir pakalbinta klaipėdietė Aurelija sakė, kad didelio kainų pokyčio bent jau turguje nepastebi. „Nėra didelio skirtumo, ar kilogramas agurkų kanuos 1 eurą 20 centų, ar 1 eurą 50 centų. Galiausiai nusiperki visko, kažkiek išleidi, bet gal bent jau kokybiškesni produktai“, – teigė moteris.
Net ir vėlyvesni turgaus lankytojai eilėje prie vaisių ir daržovių stovintys pirko visko ir pakankamai nemažai – trešnių, braškių, šviežių bulvių, agurkų.
Svarbu pažymėti, kad lietuviškos produkcijos dar mažoka, tad lietuviški – tik agurkai, svogūnai ir krapai. Taip pat yra ir lietuviškų braškių, tačiau jų mažai ir jas labai greitai išperka. Jų kilogramas – 8-10 eurų. Tuo tarpu graikiškų braškių kilogramas – 3-4 eurai. Anot pardavėjų, kainų skirtumas – dėl to, kad Graikijoje – net du derliai, ten daug saulės, karšta ir uogoms nokti – vienas malonumas. Tuo tarpu Lietuvoje uogos per lietų ir varganą šilumą vos spėja sunokti.
Taigi, kiek kainuoja vaisiai ir daržovės Klaipėdos turguje vasaros pradžioje?
Lietuviški agurkai – apie 1,50-2 eur/kg. Abrikosai – 3,50 eur/kg. Lenkiški pomidorai – 1,50 – 2,50 eur/kg priklausomai nuo rūšies. Šilauogės iš Pietų Europos – 7-8 eur/kg. Trešnės iš Graikijos ar Vengrijos – apie 5-7 eur/kg. Bulvės iš Pietų Europos šalių – apie 1-1,5 eur/kg.
O štai naminiai lietuviški kiaušiniai – 2,70 euro už 10 vnt. Lietuviškas medus – pernykštis 4 eurai už 0,5 litro talpos stiklainį, šių metų – 5 eurai už puslitrį. Lenkiški bet kokios veislės obuoliai – lyg sutartinai – 1 eur/kg. Svogūnai ir morkos – taip pat 1 euras. Lietuviški svogūnų laiškai – 7 eurai kilogramas.
Ir pabaigai – laukinių ramunių ryšulėlis – 1 euras. Iš močiutės nusipirkau tris – ir mano rankose jau graži lauko gėlių puokštė.
Tiesa, ne visiems prekeiviams diena buvo gera. Štai birželio pradžioje prekiaujantiems šiltomis šlepetėmis ar vilnonėmis kojinėmis bei pirštinėmis, diena iš tiesų ne kokia. Bet jei jums reikia šlepečių, tai pora unikalaus stiliaus odinių (su vėdinimo anga priekyje) arba šiltesnių pūkuotų – 6 eurai.
Turgus švenčia
Pačiame Klaipėdos centre įsikūręs turgus, pasak istorinių šaltinių, pradėjo veikti 1722-aisiais, kai buvo paminėtas Friedrichsmarkt – Friedricho turgus. Dabar vietoje turgaviečių prekybos tradiciją tęsia Klaipėdos Senasis turgus.
„Labiausiai norėtume, kad ši nuostabi mūsų senamiesčio vieta taptų nuolatine miesto renginių vieta. Juk visais laikais turgaus aikštėse vykdavo koncertai, teatrų pasirodymai, rinkimų šou ir daugybė kitų pramogų. Kaip ir prieš 300 metų čia virė ir tebeverda gyvenimas“, – sakė Senojo turgaus vadovas Viačeslavas Karmanovas.