Negalima statyti ten, kur užsimanote
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Apsaugos ir tvarkymo skyriaus geografė Agnė Tamošiūnė poilsiautojams siūlė prieš išvyką į gamtą panaršyti internete.
„Visose saugomose teritorijose palapines galima statyti tik planavimo dokumentuose nustatytose stovyklavietėse ir taip pat kempinguose, kuriuose sudaromos sąlygos statyti palapines. Ten yra ištisos palapinių miestelių zonos. Bet kur palapinių statyti negalima. Prie ežerų gali būti ir poilsio, atokvėpio vietos, bet jose negalima statyti palapinių“, - teigė A. Tamošiūnė.
Būna piktybiškų žmonių
Gražutės regioninio parko direktorius Gedas Kukanauskas pasakojo, kokiomis priemonės parkas kovoja su nelegaliais stovyklautojais.
„Manau, kad Lietuvoje jau tikrai visi žino, kad palapinės saugomoje teritorijoje negalima statyti ten, kur nori. Galima statyti tik tam skirtose vietose. Tai svarbu ne tik dėl to, kad apsaugotume gamtinius objektus, stovyklauti skirtose vietose yra įrengtos visos būtinos žmogui priemonės: pavėsinės, tualetai, laužavietės“, - aiškino G. Kukanauskas.
Pašnekovo teigimu, visi supranta, kad saugomos teritorijos yra gražiausios Lietuvos vietos, kur yra patys vaizdingiausi ežerai, todėl natūralu, kad žmones traukia į šias vietas. Tačiau reikia rasti pusiausvyrą tarp gamtos ir žmogaus, juk į gamtą važiuojame dėl grožio, tačiau jeigu to netausosime, mūsų ateities kartoms galbūt ir nebeteks čia važiuoti.
Už saugomų teritorijų režimo pažeidimą priklausomai nuo saugomos teritorijos statuso pagal ATPK gresia įspėjimas arba bauda nuo 28 eurų. Visgi reikėtų žinoti, kad bauda gali siekti net 145 eurus.
„Tačiau mes stengiamės daug dirbti prevenciškai, dažnai ne vietoje apsistoja užsieniečiai, kurie pamato ežerą ir sugalvoja sustoti pernakvoti prie jo. Mes visuomet stengiamės įspėti žmones, žvejus. Perspėjame, kad čia palapinės statyti negalima, dažniausiai žmonės geranoriškai tai supranta", - sako G. Kukanauskas.
Paplūdimyje palapinės taip pat draudžiamos
Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser teigė, kad netinkamas palapinių statymas nėra jau tokia ir dažna problema. Visgi ji primena, kad pagrindiniai pažeidimai - palapinių statymas paplūdimiuose ir rezervatuose. Reikia atminti, kad žmonėms net įeiti į rezervatą draudžiama, o apie apsistojimą palapinėse negali būti nė kalbos.
Lietuvos pajūrio paplūdimiuose pagal taisykles taip pat draudžiama nakvoti kopose ar priekopėse, bei rengti stovyklavietes. Už šių taisyklių pažeidimą pagal ATPK gali būti taikoma bauda iki 57 eurų.
Miškas – ne palapinių miestelis
Aplinkos ministerijos Miškininkystės skyriaus vedėjas Stanislovas Žebrauskas teigė, kad palapinėms ne vieta ir miškuose.
Lankymosi miške taisyklių pažeidimas pagal ATPK užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 14 iki 57 eurų.
Įsikuria per arti vandens
Tam tikros taisyklės galioja ir nesaugomose teritorijose. Todėl poilsiautojai turėtų būti atidūs bei iš anksto pasidomėti, kaip arti ežero galės pasistatyti palapinę.
Pakrančių apsaugos juostose (jos kiekvienam vandens telkiniui nustatomos individualiai), kurios dažniausiai siekia 25 metus nuo kranto, nereikėtų įsikurti, nes tose vietose draudžiama ardyti velėną, kūrenti laužus, statyti automobilius.
Pagal ATPK paviršinio vandens telkinių apsaugos zonų ar pakrančių apsaugos juostų apsaugos ir naudojimo režimo pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 29 iki 145 eurų.