Bendrasis vidaus produktas antrąjį ketvirtį augo lėčiau nei tikėtasi 6,3 proc., palyginti su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, kai dešimtys Kinijos miestų buvo uždaryta, tačiau tik mažiau nei 1 proc. nuo pirmojo ketvirčio. Duomenys rodo, kad dabar defliacija yra didelė rizika – kainos visoje ekonomikoje mažėja pirmą kartą nuo 2020 m., o jaunimo nedarbas pakilo iki 21 proc.

Vis dažniau spėliojama, kad Kinijos liaudies bankas (angl. People’s Bank of China – PBOC), birželio mėnesį netikėtai sumažinęs palūkanų normą, imsis dar daugiau ekonomiką skatinančių priemonių.

Būtent silpnesni ekonominiai duomenys reikalauja daugiau paskatinti Kinijos ekonomiką, o dėmesys dabar nukreipiamas į vėliau šį mėnesį įvyksiantį Komunistų partijos politinio biuro posėdį, kuriame bus nuspręsta dėl ekonomikos politikos likusiai metų daliai. Tačiau Pekinas užsiminė, kad skatinimo priemonės šiais metais greičiausiai bus ribotos, o tai atspindi gana kuklų tikslą – maždaug 5 proc. ekonominio augimo. Leista suprasti, kad tikėtina nors ir ribotos apimties, bet didesnė parama bus skirta konkretiems sektoriams, tokiems kaip nekilnojamojo turto rinka ir privatus verslas.

Ekonomistai mato, kad kol kas ženklai nuviliantys: gamybos aktyvumas silpsta, gresia defliacija, eksporto paklausa mažėja, o neseniai fiksuotas išlaidų šventėms bei atostogoms lygis buvo nedidelis.

Kinija

Ką sako „Bloomberg Economics“:

„PBOC siekia išvengti scenarijaus, kai per labai trumpą laikotarpį įvedama itin daug skatinamųjų priemonių. Iš patirties jis žino, kad pinigų politikos švelninimo banga gali sukelti nepageidaujamą šalutinį poveikį.“
Kitur, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje, pagrindiniai infliacijos rodikliai padės nustatyti kito palūkanų normos pokyčio dydį, Jungtinėse Valstijose svarbiausia bus mažmeninė prekyba, o daugelio šalių – nuo Turkijos iki Pietų Afrikos – centrinių bankų sprendimai gali būti dramatiški.

JAV ir Kanada

Mažmeninės prekybos duomenys yra svarbiausi JAV rodikliai prieš liepos 25–26 dienomis vyksiantį JAV federalinio atsargų banko (FED) posėdį. Ekonomistai prognozuoja, kad birželio mėnesio pardavimai ūgtelės 0,5 proc., o tai dar labiau sustiprins vartotojų atsparumo įrodymus.

Namų ūkių paklausa, skatinama užimtumo ir darbuotojų darbo užmokesčio nuolatinio augimo – nors ir vėstanti, – tampa ekonomikos pagrindu. Ilgalaikis didėjimas padėtų apriboti recesijos riziką po agresyvios FED palūkanų normų didinimo kampanijos.

Doleriai

Gyvenamųjų namų statybos, būstų pardavimo ir statybos įmonių nuotaikų duomenys suteiks naujų duomenų apie būsto sektorių, kuris pradeda stabilizuotis.

Ekonomistų prognozėmis, birželio mėnesį būsto statybos mastas susitraukė po didžiausio augimo nuo 2016 metų. Esamų būstų pirkimo sutarčių sudaroma mažiau, nes aukštesnės hipotekos palūkanų normos ir toliau daro poveikį perpardavimo rinkai.

Kanadoje svarbiausi bus birželio infliacijos duomenys; gegužės mėnesį pagrindinis rodiklis sulėtėjo iki 3,4 procento. Daugiausia dėmesio bus skiriama dviem Kanados centrinio banko stebimiems rodikliams: vidutiniam baziniam tempui bei paslaugų infliacijai. Šių rodiklių stabilus tikslinio lygio viršijimas prisidėjo prie trečiadienį priimto sprendimo padidinti palūkanų normas iki 5 procentų.

Nauji duomenys apie esamų būstų pirkimus ir mažmeninę prekybą Kanadoje parodys, ar vartojimas išlieka stiprus, nepaisant augančios skolinimosi kainos.

Azija

Nors Kinija pritrauks daugiausia dėmesio, Azijoje vyksta daug kitų įvykių. Didžiojo dvidešimtuko (G-20) šalių grupės finansų ministrai ir centrinių bankų vadovai susitinka Gandynagare (Indija), kur jie, manoma, aptars pasaulinės ekonomikos būklę ir įsiskolinimo nurašymą, esant susiskaldymui dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.

Janet Yellen

Prieš susitikimą Gandynagare JAV iždo sekretorė Janet Yellen teigė, kad norėtų remtis pastaruoju metu pagerėjusiais Jungtinių Valstijų ir Kinijos santykiais. Trečiadienį Tailando centrinio banko vadovas, liepos pradžioje leidęs suprasti, kad politikos griežtinimas bus tęsiamas, ketina surengti trumpą pagrindinių klausimų aptarimą.

Naujojoje Zelandijoje, kur centrinis bankas antradienį nepakeitė palūkanų normų pirmą kartą per beveik dvejus metus, ketvirtiniai duomenys greičiausiai parodys tolesnį infliacijos lėtėjimą.

Australijos darbo rinka kol kas išlieka atspari palūkanų normų kilimui, tačiau bet koks darbo vietų rodiklių, kurie bus skelbiami ketvirtadienį, susilpnėjimas gali reikšti politikos griežtinimo ciklo pabaigą.

Siekiant įvertinti pasaulinės paklausos stiprumą, bus atidžiai stebimi Singapūro, Indonezijos, Japonijos ir Malaizijos prekybos duomenys, nors preliminarūs Pietų Korėjos liepos mėnesio duomenys, kurių laukiama penktadienį, bus ypač aktualūs.

Japonijos nacionalinės infliacijos duomenys, kurie taip pat bus paskelbti penktadienį, gali turėti įtakos kitos savaitės Japonijos centrinio banko posėdžio lūkesčiams, spėliojant apie galimus politikos pokyčius.

Europa, Artimieji Rytai, Afrika

Svarbiausi duomenys bus apie infliaciją Jungtinėje Karalystėje, ypač po to, kai neseniai paskelbta darbo užmokesčio ataskaita parodė, kad kainų spaudimas įsitvirtina.

Nors Anglijos centrinio banko vadovas Andrew Bailey‘is prognozavo, kad antrąjį metų pusmetį kainų augimas „pastebimai“ sulėtės, sekdamas JAV ir kai kurių Europos šalių pavyzdžiu, trečiadienio ataskaita gali parodyti tik ribotą pažangą. Bet kokie atkaklios bazinės infliacijos požymiai sustiprins lūkesčius dėl dar vieno agresyvaus palūkanų normos padidinimo puse procentinio punkto, kuris atitiktų ankstesnį birželio mėnesį žengtą žingsnį.

Andrew Bailey‘is

Jungtinės Karalystės mažmeninės prekybos ir deficito duomenys, kurių laukiama penktadienį, taip pat informuos investuotojus apie vartotojų atsparumą ir viešųjų finansų būklę.

Trečiadienį bus paskelbti galutiniai birželio mėnesio euro zonos infliacijos duomenys, taip pat – vartotojų pasitikėjimo rodikliai visame regione.

Europos centrinio banko (ECB) vadovė Christine Lagarde yra viena iš politikos formuotojų, pirmadienį kalbėjusių konferencijoje, skirtoje Vidurio, Rytų ir Pietryčių Europos ekonomikai.

Iki ketvirtadienio, kai bus paskelbtas „tylos periodas“ prieš liepos 27 d. posėdį, kuriame žadama padidinti palūkanų normą ketvirčiu procentinio punkto, numatoma nedaug kitų viešų pasisakymų.

O kiek į rytus, Bulgarijoje, centrinio banko vadovas Dimitaras Radevas gali būti paskirtas dar vienai šešerių metų kadencijai ir gali būti pradėta dviejų valdytojo pavaduotojų skyrimo procedūra, būtina, kad šalis galėtų toliau siekti narystės euro zonoje.

Christine Lagarde

Kitur regione bus priimti trys svarbūs centrinių bankų sprendimai:

  • Rusijos centrinis bankas penktadienį gali nutraukti ilgiausią per daugiau nei septynerius metus palūkanų normų keitimo pauzę ir, siekdamas kovoti su infliacija, gali padidinti skolinimosi kainą.
  • Ketvirtadienį Turkijos centrinis bankas priims antrąjį sprendimą nuo gegužės mėnesio, kai buvo perrinktas prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas. Po to, kai birželį bankas padidino palūkanų normą 650 bazinių punktų, prekiautojai stebės, ar bankas imsis panašaus žingsnio, siekdamas kovoti su beveik 40 proc. infliacija.
  • Tą pačią dieną Pietų Afrikos rezervų banko (SARB) sprendimas gali lemti, ar pareigūnai sustabdys staigiausią pinigų politikos griežtinimo etapą nuo 2006 metų, ar padidins palūkanų normas 25 baziniais punktais. Remdamiesi rinkos kainomis, prekiautojai teigia, kad tokio padidinimo tikimybė sudaro 40 procentų.

Pietų Afrikos duomenys, kurių laukiama trečiadienį, tikriausiai parodys, kad birželio mėnesio infliacija grįžo į centrinio banko tikslinį 3–6 proc. intervalą pirmą kartą nuo 2022 metų balandžio.

Lotynų Amerika

Be abejo, esama nemažo spaudimo, tačiau Brazilijos centrinio banko atlikta analitikų apklausa ir pirmadienį paskelbti Brazilijos gegužės mėnesio BVP duomenys vėl turėtų suteikti pagrindo optimistiškai vertinti didžiausią Lotynų Amerikos ekonomiką.

Infliacijos lūkesčiai silpo aštuonias savaites iš eilės, augimo prognozės didėjo dvylika savaičių iš eilės, o mėnesiniai BVP duomenys keturis mėnesius iš eilės viršijo analitikų įverčius.

Kolumbijos gegužės mėnesio BVP rodikliai, kurie turėtų būti paskelbti antradienį, gali rodyti antrą iš eilės mėnesinį nuosmukį, nes šalies ekonomikoje po audringų 2022 metų jaučiamas atvėsimas. Ekonomistai prognozuoja, kad šiais metais augimas sulėtės nuo 7,5 iki 1,5 procento.

Recesija

Šią savaitę Meksikoje laukiama pranešimų apie tarptautines atsargas, mažmeninę prekybą ir finansinių paslaugų įmonės „Banamex“ ekonomistų apklausą.

Infliacijai šiek tiek viršijant tikslinę ribą, Paragvajaus centrinis bankas jau dešimtą mėnesį iš eilės gali išlaikyti 8,5 proc. palūkanų normų lygį.

Aktyvumas Argentinoje iki ryškaus nuosmukio balandžio mėnesį čia didėjo, čia mažėjo. Pernelyg daug iššūkių – triženklė infliacija, artėjanti recesija, dolerių trūkumas ir investuotojų susirūpinimas dėl galimų finansų sistemos išbandymų rinkimų ciklo viduryje – rodo, kad gegužės mėnesio rodikliai ir vėl bus neigiami.

Prognozuojama, kad Argentina šiemet panirs į recesiją; agentūros „Bloomberg“ apklausti ekonomistai mano, kad Argentinos ekonomika susitrauks daugiau kaip 3 procentais.