Kaip pastebima penktadienį paskelbtame leidinyje „Lietuvos ekonominės raidos scenarijus 2020–2023 metais“, įsibėgėjus viruso COVID-19 pandemijai pasaulyje smuko naftos paklausa, sumažinusi ir jos kainą.

Kovo viduryje „Brent“ naftos kaina nukrito iki beveik 30 JAV dolerių už barelį.

„Mažinantį poveikį naftos kainai turi ir prasidėjęs naftos kainų karas tarp Saudo Arabijos ir Rusijos pastarajai nesutikus su OPEC pasiūlytu naftos gavybos sumažinimu“, – rašoma dokumente.

Kainų karui užsitęsus vidutinė naftos kaina 2020 metais būtų mažesnė nei scenarijaus techninė prielaida (56,4 JAV dolerių/barelį), ir turėtų didesnį mažinantį poveikį šių metų infliacijai.

Finansų viceministrė Miglė Tuskienė penktadienį spaudos konferencijoje sakė, kad dabar matomas naftos kainos nuosmukis, todėl kovą Europos Centrinio Banko paskelbta techninė prielaida ateityje turėtų būti pakeista.

Kainos augs lėčiau

2019 metais vidutinis metinis suderintas vartotojų kainų indeksas Lietuvoje buvo 2,2 proc. Šiemet tikimasi 1,8 proc. augimo, o 2021, 2022 ir 2023 metais – 2 proc.

„Infliacijos projekcijos parengtos remiantis Europos Centrinio Banko 2020 metų kovą paskelbtomis naftos kainų prielaidomis. Jos rodo, kad vidutinė naftos kaina eurais 2020 metais sumažės 11,1 proc., 2021 metais – 1,4 procento, o nuo 2022 metų iš esmės nesikeis“, – aiškina ministerijos specialistai.

Jų teigimu mažesnė naftos kaina 2020 metais visų pirma pasireikš pigesniais transporto priemonių degalais ir turės teigiamą poveikį tiek namų ūkių vartojimo išlaidoms, tiek įmonių veiklos sąnaudoms bei mažins spaudimą prekių ir paslaugų kainoms.

Tuo metu COVID-19 viruso plitimas ir paslaugų vartojimo apribojimas karantino metu turėtų sulėtinti paslaugų kainų augimą ir neigiamai paveikti infliacijos tempą šiemet.

„Mažesnių naftos kainų poveikį infliacijai šiemet atsvers didesnės administruojamos vartojimo prekių ir paslaugų kainos, kurių poveikis infliacijai sudarys apie 0,5 proc. punkto.

Pernai po ilgos pertraukos padidintos elektros energijos buitiniams vartotojams kainos nuo šių metų pradžios dar pakilo 15 proc. ir turės 0,2 proc. punkto tiesioginį poveikį 2020 metų vidutinei metinei infliacijai.

Elektros energijos kainos pasikeitimą lėmė išaugusi jos rinkos kaina ir padidėję infrastruktūros išlaikymo kaštai. Nors gamtinių dujų buitiniams vartotojams kainos nuo šių metų pradžios sumažintos 17,9 proc., brangesnės elektros energijos poveikio infliacijai neatsvers.

Mažesnės dujų kainos buvo nustatytos sumažinus suskystintų gamtinių dujų terminalo išlaikymo kaštus ir šiek tiek sumažėjus dujų žaliavos kainai tarptautinėse rinkose. Akcizų tarifų benzinui ir dyzelinui, tabako produktams ir etilo alkoholiui pokyčiai turės apie 0,3 proc. punkto poveikį infliacijos tempui šiemet.

Sudarant scenarijų buvo daryta prielaida, kad kitais vidutinio laikotarpio metais elektros ir gamtinių dujų buitiniams vartotojams kainos išliks stabilios, o akcizų tarifai didės tik tabako produktams nuo 2021 metų kovo“, – dar rašoma ekonominės raidos scenarijuje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (293)