Kaip pabrėžė premjerė, Lietuvos atsiskyrimo nuo rusiškos sistemos pasiruošimo darbai beveik baigti, o dar 100 dienų laukiama tik dėl susitarimo sąlygų.

„Tai darbas, kuris nėra 100 proc. padarytas, dar liko 100 dienų tiesiog dėl teisinių dalykų. Dėl to, kad tokios sutartys, kurių, kaip civilizuota valstybė, mes laikomės. Bet po 100 dienų viskas bus baigta“, – ketvirtadienį prie Energetikos ir technikos muziejaus atidengiant laikrodį žurnalistams teigė I. Šimonytė.

„Pasiekėme tikslą daug greičiau, negu tikėjomės vienu metu“, – pridūrė ji.

D. Kreivys paantrino premjerei ir pabrėžė, kad sistemos jau beveik paruoštos, likę tik paskutiniai darbai. Ministras taip pat prilygino artėjantį atsijungimą su okupuojančių pajėgų pasitraukimu iš Lietuvos, šaliai atkūrus nepriklausomybę ir patikino, kad artėjančio atsijungimo data ateityje bus švenčiama.

„Paskutiniai darbai likę. Už savaitės ar kitos paleisime paskutinė sinchroninį kompensatorių. Iš esmės sistemos jau dabar paruoštos“, – teigė ministras.

„Jeigu švenčiame paskutinio rusų kareivio išėjimą iš Lietuvos, tai vasario 8 d. mes drąsiai galėsime švęsti energetinės nepriklausomybės dieną“, – tvirtino jis.

Tačiau ministras įspėjo, kad Rusija neabejotinai ir toliau vykdys dezinformacijos kampaniją prieš sinchronizacijos procesą ir sieks išgąsdinti Lietuvą.

„Sinchronizacija išliks dezinformacijos taikiniu, tam tikrai turime būti pasiruošę ir suprasti, kad pavojaus tai nekelia“, – tikino jis.

Kaip teigė Latvijos klimato ir energetikos ministras K. Melnis, artėjanti sinchronizacija – atsijungimas nuo paskutinės sovietinės sistemos išlikusios Baltijos šalyse. Tuo metu Estijos klimato ministerijos generalinio sekretoriaus pavaduotojas energetikai ir mineraliniams ištekliams Jaanusas Uiga pabrėžė, kad nors ankstesnė sistema buvo stabili, joje likti tiesiog nebuvo priimtina.

„Daugeliui žmonių, tikiu, sinchronizacija bus vienas svarbiausių įvykių gyvenime. Nes tai bus atsijungimas nuo paskutinės sovietinės sistemos išlikusios mūsų šalyse. Po jos atjungimo galutinai prisijungsime prie Europos šeimos ir tai atvers daugelį naujų galimybių“, – tvirtino K. Melnis.

„Pradžioje daug kas nesuprato, kodėl reikėjo trauktis iš tokios stabilios sistemos. Bet tikiuosi, kad visi supranta – joje likti negalime. Ir gerai, kad esame pasiruošę sinchronizuotis pilnai su savo Europos partneriais“, – kalbėjo J. Uiga.

ELTA primena, kad tiek Lietuvos, Latvijos ir Estijos politiniai lyderiai, tiek šalių elektros perdavimo sistemos operatoriai yra sutarę, jog nuo rusiškos IPS/UPS sistemos – vadinamojo BRELL žiedo – atsijungs 2025 metų vasarį.

Tam, kad sinchronizacija įvyktų jau po metų, valstybės iki šių metų rugpjūčio 7 dienos privalėjo pranešti, jog nebepratęs BRELL sutarties. To nepadarius likus pusmečiui iki planuojamo atsijungimo datos, sutartis būtų buvusi automatiškai pratęsta.

Ruošiantis sinchronizacijai, Lietuvoje ruošiami 3 sinchroniniai kompensatoriai, įrengiamos naujos elektros perdavimo linijos, skirstyklos, atnaujinamos pastotės, atliekami kiti darbai. Pernai Lietuva taip pat savarankiškai atliko šalies sistemos izoliuoto darbo bandymą. Sinchronizacija vyks per 2021 m. išplėstą „LitPol Link“ sinchroninę jungtį tarp Lietuvos ir Lenkijos.