„Mes pirmadienį pateikėme atsiliepimą, kuris kartu yra ir preliminarus priešieškinys į „Velios“ ir „Vilniaus energijos“ gegužės 26 dieną pateiktą patikslintą pareiškimą dėl arbitražo proceso. (...) Šis atsiliepimas buvo parengtas pagal prieš tai mūsų siųstą pretenziją pačioms bendrovėms. Kadangi Stokholme jau yra pradėtas „Veolia“ inicijuotas procesas, todėl mums nėra reikalo inicijuoti atskirą arbitražo procesą“, - BNS sakė VŠT atstovė spaudai Edita Sirutienė.

Anot jos, preliminarioje pretenzijoje nėra nurodyta, kokią sumą „Veolia“ ir „Vilniaus energija“ turėtų atlyginti miestui. Anksčiau bendrovėms pateiktoje pretenzijoje VŠT ir savivaldybė prašė atlyginti maždaug 200 mln. eurų žalos.

Baigiantis 15-os metų šilumos ūkio nuomos sutarčiai, „Veolia“ ir „Vilniaus energija“ praėjusių metų pabaigoje kreipėsi į Stokholmo arbitražą, prašydama paskirti nepriklausomą šilumos ūkio vertintoją.

E.Sirutienės teigimu, tęsiant šį procesą, buvo pateikta pretenzija „Veoliai“ ir „Vilniaus energijai“ atlyginti žalą. Pastarosios galutinius argumentus su konkrečiais skaičiavimais arbitražui turėtų pateikti spalio mėnesį, o Vilniaus savivaldybė ir VŠT - kitų metų sausį. Tuomet bus aišku, kokios sumos prašo kiekviena šalis.

„Vilniaus energijos“ atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas BNS teigė, jog bendrovė gavo informaciją apie VŠT arbitražui pateiktus dokumentus.

VŠT pretenzijoje „Veoliai“ ir „Vilniaus energijai“ buvo rašoma, jog pastaroji per visą 15-kos metų šilumos ūkio nuomos laiką nepakankamai sumažino gamybos kaštus, nepakankamai modernizavo šilumos trasas, nepagerino komercinių bei finansinių bendrovės veiklos rezultatų. Be to, likutinė perimamo turto vertė esą buvo mažesnė nei 2002 metais, o jo techninė būklė prastesnė nei turėtų būti.

„Veolia“ kartu su „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ pernai sausį Vašingtono Tarptautiniame investicinių ginčų arbitraže (ICSID) jau inicijavo ginčą prieš Lietuvos valstybę. Bendrovės reikalauja atlyginti apie 120 mln. eurų žalos dėl neva nesąžiningo valstybės elgesio ir investicijų Lietuvoje nusavinimo. Neatmetama, kad galutinė ieškinio suma bus didesnė.

Tuo metu Lietuvos ir Vilniaus valdžios atstovai bei teisėsauga kaltina „Veolios“ atstovus neteisėtai manipuliavus energijos kainomis.

Pasibaigus 15 metų galiojusiai nuomos sutarčiai, „Vilniaus energija“ kovo 30 dieną pasitraukė iš Vilniaus šilumos ūkio, tačiau kai kuriuose Lietuvos rajonuose toliau veikia „Veolia“ kontroliuojama šilumos tiekimo bendrovė „Litesko“.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)