Patyręs politikas E. Gentvilas laidai „KK2“ šią savaitę Seimo narių atlyginimų dinamiką pakomentavo taip skambiai, kad šių žodžių pasigailėjo jau netrukus.

Jis teigė, kad Seimo narių algos nesikeikė nuo 2008 metų ir iki šiol buvo neadekvačios.

„Šios algos buvo neadekvačios. Tai buvo atlyginimai arti 2000 eurų – gaudavo 7000 litų. Po to susimažino iki 5500 litų, dabar su visokiomis minimaliomis kompensacijomis gauna 2100 eurų (eilinio Seimo nario atlyginimas iki šiol siekė 2183 eurus „į rankas“ – aut. pastaba). Valkatoms galbūt atrodo, kad tai labai daug“, – „KK2“ sakė Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys.

Už minimalų atlyginimą išlaiko save ir dukrą

Tokie žodžiai papiktino mažiau uždirbančius žmones. Štai su „Delfi“ susisiekusi Kaune gyvenanti Evelina (vardas pakeistas, redakcijai žinomas) sakė, kad apie tokius pinigus gali tik pasvajoti.

Moteris „Delfi“ teigė, kad jos aplinkoje tokių atlyginimų niekas neuždirba.

Grynieji pinigai

„Gal tie, kas dirba prie kompiuterių ar Seime, ir gauna 2 tūkst. eurų. Mes, paprasti žmonės, kurie dirba maisto įstaigose, ligoninėse, policijoje, tokių pinigų nėra matę. Tam, kad gaučiau 2100 eurų, aš turėčiau dirbti po 12–16 valandų per dieną visą mėnesį, be išeiginių“, – „Delfi“ pasakojo maisto įstaigoje dirbanti Evelina.

Pašnekovė neslėpė pasipiktinimo Seimo nario retorika. „Reiškia, aš esu valkata, nors dirbu daug daugiau valandų ir daugiau sunkiau nei jie“, – įsitikinusi ji.

Evelinos pajamos yra minimalios – siekia apie 750 eurų „į rankas“, ji viena augina vaiką, už kurį dar gauna 96,25 euro vaiko pinigų. Kai kuriais mėnesiais jos pajamos priartėja prie tūkstančio eurų, jeigu atsiranda galimybių padirbėti papildomai, tačiau kartais ir sumažėja, jei vaikas suserga.

„Jūs įsivaizduokite, už šiuos pinigus reikia ir butą išsinuomoti, ir vaiką išleisti į mokyklą, į ekskursijas. Mes neriamės per galvą, kad tik užaugintume ir išlaikytume vaikus. Nekalbu apie pijokus, valkataujančius žmones. Tikrai yra normalių žmonių, kurie galvą deda, kad tik uždirbtų tą kapeiką, o Seime pareiškiama, kad tokie pinigai tik valkatoms“, – nusivylimo E. Gentvilo žodžiais neslėpė ji.

Pramogos – tik du tris kartus per metus

Paklausus, ką gali sau leisti už šias pajamas, Evelina sakė, kad tik kartą ar tris per metus gali nuvažiuoti nusipirkti brangesnį drabužį ar nueiti su vaiku į kino teatrą. Visas pajamas suryja išlaidos būsto nuomai, automobilio lizingo įmoka, mokesčiai, išlaidos maistui.

„Aš pati nesu mandra, man drabužiai iš turgaus yra labai gerai, aš juos nešioju tol, kol sunešioju, nes viskas kainuoja. Turiu ir lizingu įsigytą automobilį, nes vaiką reikia nuvežti pas gydytoją, man – į darbą. Degalų kainos taip pat aukštos, taip viskas ir susideda“, – vardijo ji.

Degalinė

Perkant maistą, anot moters, parduotuvėse tenka dairytis akcijų, o vasarą darže ji augina daržoves.

„Vasarą agurkų, pomidorų prisimarinuoji, bet kai daug dirbi, net ir į daržą nespėji nuvažiuoti, nes nuo viso nuovargio krenti į ligą. O parduotuvėje žiūri akcijas“, – patvirtino ji.

Gentvilas pripažino nevykusiai pajuokavęs

Tiesa, E. Gentvilas atsiprašė už savo pasakytus žodžius. Penktadienį savo „Facebook“ paskyroje paskelbtame įrašė jis teigė suprantąs, kad ši frazė galėjo užgauti daugybę žmonių, ypač gaunančių mažiausias pajamas.

Eugenijus Gentvilas

„Todėl be jokių išlygų visų atsiprašau. Įdomiausia, kad man pačiam buvusi Seimo nario alga buvo visai pakankama, o naujoji – jau ir visai solidi. Taigi, pajuokausiu – aš pats lyg valkata.

O juokauti mėgstu, bet suprantu, kaip tai rizikinga ir ne visada pavyksta“, – rašė E. Gentvilas ir pridūrė, kad net ir iš konteksto paimta ši frazė gali būti įžeidžianti.

Primename, kad naujos kadencijos parlamentarams atlyginimai ženkliai pakilo – nuo šiol eilinio parlamentaro atlyginimas sieks 3780 eurų „į rankas“.

Izgorodinas: žiūrint vien į faktus atlyginimas yra aukštas

Ar 2200 eurų galima vadinti solidžia alga? To „Delfi“ paklausė „Citadele“ banko ekonomisto Aleksandro Izgorodino.

Kaip nurodė ekonomistas, vidutiniškai tokį atlyginimą gauna dirbantys finansų sektoriuje žmonės, pagal darbo užmokesčio „į rankas“ rodiklį Lietuvoje šis sektorius atsiduria penktoje vietoje.

„Pagal rokiruotę tai būtų penkta vieta tarp visų Lietuvos ekonomikos sektorių. 2 tūkst. eurų „į rankas“ yra panašus atlyginimas į tai, kokį gauna žmonės finansų sektoriuje. Tai yra finansų ir draudimo veikla ir pinigų tarpininkavimas. Tai ne pats aukščiausias atlyginimas, bet pakankamai aukštas“, – įvardijo A. Izgorodinas.

Minima suma, kaip skaičiavo pašnekovas, viešajame sektoriuje yra 37 proc. didesnė nei vidutinis atlyginimas – jis dabar siekia 1464 euro „į rankas“ ir 41 proc. didesnė nei vidutiniškai uždirba žmonės Lietuvoje, nes vidutinis atlyginimas po mokesčių siekia 1310 eurų.

Spaudos konferencija: LPK siūlymai Lietuvos politikams: neturime sužaloti savo ekonomikos augimo

„Atsižvelgiant į tai, atlyginimas pakankamai solidus, bet viską reikia vertinti kontekste. Jeigu lygintume šitą rodiklį su kainomis prieš koronavirusą, tai tikrai būtų solidi alga, bet per šį laikotarpį kainos išaugo ir šių pinigų perkamoji galia yra pakritusi“, – komentavo A. Izgorodinas.

Jis sutiko, kad vertinimas, ar šis atlyginimas didelis, priklauso ir nuo asmeninių žmogaus aplinkybių – ar jis gyvena vienas, ar už šiuos pinigus išlaiko kitus šeimos narius, ar visą atlyginimą išleidžia, o gal elgiasi atsargiau ir dalį pinigų investuoja taip kaupdamas kapitalą.

„Bet žiūrint į faktus tai yra aukštas atlyginimas Lietuvos ekonomikos sektorių kontekste“, – patvirtino pašnekovas.

667 tūkst. žmonių tiek neuždirba

A. Izgorodinas svarstė, kad kitais metais vidutinis atlyginimas gali kilti 7 proc., lyginti su šiais metais, bet atotrūkis tarp viešojo ir privataus sektoriaus bus didelis.

„Viešajame sektoriuje atlyginimai gali kilti apie 11–12 proc., o privačiame augimas bus vienženklis“, – teigė jis.

Kaip rodo atvira.sodra.lt duomenys šių metų rugsėjį 2001–3000 tūkst. eurų „ant popieriaus“ siekiantį atlyginimą uždirbo 269,5 tūkst. žmonių.

Net 936,4 tūkst. darbuotojų Lietuvoje rugsėjį uždirbo mažiau nei minėta suma. Iš jų 100,9 tūkst. gyventojų uždirbo iki 924 eurų, neatskaičius mokesčių (tiek šiuo metu siekia MMA).

Dar 108,5 tūkst. žmonių rugsėjį uždirbo 924–1000 eurų iki mokesčių.

Kitais metais MMA augs 12 proc. (iki 1038 eurų prieš mokesčius).

Turite istoriją? Pasidalinkite ja su „Delfi“! Laukiame jūsų laiško pilieciai@delfi.lt

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (49)