Ignas (vardas pakeistas, redakcijai žinomas) sako, kad tokie nesklandumai dabartiniame geopolitiniame kontekste atrodo keistai.

„Iš pradžių viskas pavyko. Turėjau laisvų pinigų, atsidariau sąskaitą, nieko per daug daryti nereikėjo, banke buvo kur kas paprasčiau. Seniai buvau sugalvojęs investuoti į gynybos pramonę – na, karui (Ukrainoje – red.) prasidėjus“, – savo sumanymo pradžią „Delfi“ komentuoja pašnekovas.

Savo investicijai jis pasirinko „BAE Systems“ – Londone įsikūrusią tarptautinę gynybos milžinę. BAE („British Aerospace“) yra aviacijos, raketinės gynybos ir kitų sprendimų kompanija, listinguojama Londono vertybinių popierių biržoje.

„Nusipirkau viską, ką žadėjau. BAE (akcijų) kaina po to krito, sakau: reikia nusipirkti papildomai. Įsijungiu, o ten tiesiog – tas pirkimas neaktyvus. Ir klausiu banko, kodėl. (…) Atsakymas: dėl to, kad karo pramonė. Čia išvis nesąmonė“, – sako Ignas.

Pasak jo, keista jam pasirodė tai, kad visų kitų kompanijų akcijų esą buvo galima įsigyti netrukdomai.

„Prieš mėnesį pirkti galėjau. Suprantu, kad bankas yra privati organizacija, bet jeigu tu nueini į parduotuvę ir su jų kortele perki česnakų, (o tau) sako, „ne, ne, tu gali pirkti tik svogūnus“, tai irgi nelogiška. Pinigai juk mano (…).

„Jūs negalite pirkti dėl to, kad įmonė susijusi su karo pramone“, tai – absurdiškas atsakymas“, – sako Ignas.

Iš banko gautose žinutėse rašoma, kad įmonės BAE veikla bankui nėra priimtina:

Banko žinutė klientui dėl investicijų į gynybos pramonę

„Swedbank“ komentuoja „Delfi“, kad dėl duomenų apsaugos visų detalių komentuoti negali, tačiau apgailestauja dėl investuotojui iškilusių nepatogumų. Pasak banko atstovų, dabar klausimas išspręstas.

„Nors konkretaus kliento atvejo detalių komentuoti negalime dėl klientų duomenų apsaugos, kalbant apskritai, draudimas pirkti šias akcijas laikinai įvyko pritaikius Etiško investavimo gairių reikalavimus, kurie netaikomi bendrame akcijų sąraše esančioms akcijoms.

Vėliau šio apribojimo taikymas buvo patikslintas ir klientams, kurie patys teikia pavedimus prekiauti akcijomis bendrame akcijų sąraše, šis apribojimas buvo panaikintas. Šiuo metu bankas leidžia investuotojams investuoti į „BAE Systems“ bendrovės akcijas“, – sako „Swedbank“ atstovė Daiva Taučkėlaitė.

Investavimas

Į klausimą, kokia apskritai yra banko politika dėl investavimo į gynybos pramonę, ji teigė, kad bankas kaip „Swedbank“ grupės dalis laikosi Etiško investavimo gairių (angl. Ethical Investment Guidelines) reikalavimų, o jo fondų valdytojai tiesiogiai neinvestuoja į „tabako, alkoholio, iškastinio kuro ir kontraversiškų ginklų sektorius“.

„Į šias įmones nerekomenduojame investuoti ir savo klientams, o išskirtiniais atvejais galime apriboti galimybę įsigyti šių įmonių akcijų. Šiuo metu vyksta Etiško investavimo gairių taikomų prekybos apribojimų peržiūra“, – sako ji.

D. Taučkėlaitė sako, kad bendrąjį akcijų sąrašą klientai gali rasti prisijungę prie savo interneto banko.

„Jei investuotojas nori įsigyti akciją, kurios nėra bendrame akcijų sąraše, jis gali pateikti prašymą įtraukti akciją į bendrąjį akcijų sąrašą. Akcija įprastai įtraukiama į sąrašą, jei „Swedbank“ teikia tarpininkavimo paslaugas atitinkamoje rinkoje, o akciją išleidusiam emitentui nėra taikomos tarptautinės sankcijos ar kiti apribojimai“, – teigia atstovė.

Vėliau Ignas teigė „Delfi“ sulaukęs iš kredito įstaigos skambučio, jam esą pasakyta, jog įvyko techninė klaida.

„BAE Systems Australia“ pristatė karinį droną

Vyras aiškina turėjęs priežasčių rinktis investavimą banke, tačiau dabar peržiūrės savo strategiją.

„Didesnėmis sumomis labiau apsimoka banke, o mažesnėmis – kitoje platformoje. Bet turbūt perkelsiu visas (…). Į daug įmonių išskaidžiau, nėra šimtai tūkstančių (eurų). Nesu VIP narys, nesu investuotojas, perku ir kol kas nieko neparduodu“, – pasakojo Ignas.

Šiuo metu „Swedbank“ leidžia pasirinkti „BAE Systems Plc“, „Lockheed Martin“, „Rheinmetall“ ir kitų kompanijų akcijas.

Stokholmo tarptautinis taikos tyrimų institutas (angl. Stockholm International Peace Research Institute, SIPRI) praėjusių metų pabaigoje paskelbė ginklų gamybos ir karybos paslaugų bendrovių TOP100 pagal 2022 metų duomenis.

„BAE Systems“ buvo šeštoje reitingo vietoje. Tai buvo pirmoji sąraše Jungtinės Karalystės gynybos bendrovė. Visą TOP5 sudarė gerai žinomos Amerikos kompanijos: „Lockheed Martin“, „Raytheon Technologies“, „Northrop Grumman“, „Boeing“, „General Dynamics“.

SIPRI stebi ir prekybą stambiąja ginkluote (major arms), apimančia lėktuvus, oro gynybos sistemas, žvalgybos palydovus. 2024 metų kovo analizės duomenimis, didžiausia šių ginklų eksporto dalį pasaulinėje rinkoje 2019–2023 metais užsitikrino JAV (42 proc.):

Pateikta informacija nėra rekomendacija investuoti į konkrečias finansines priemones. Imantis investavimo sprendimų svarbu įsivertinti finansinę riziką, taikomus paslaugų mokesčius bei kitas aplinkybes.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją