Vienas anonimiškas miesto mikroautobuso vairuotojo žmonos pabėdojimas paskatino dar kartą sugrįžti prie šios temos.
Dvi valandas truko, kol 60 eurų pasikeitė
Komerciniai bankai už centų keitimą į eurus ima nuo 4,5 iki 10 proc. mokestį. Keičiant nerūšiuotus centus mokestis didesnis.
„Nenoriu nieko įžeisti, seniai ketinau šiuo klausimu kalbėti, ir jūsų publikacija paskatino nevilkinti problemos, kuri aktuali visiems vairuotojams. Jūs turbūt net neįsivaizduojate, kiek tų smulkių monetų vairuotojai sukaupia kiekvieną dieną. Kartais šimtus eurų. Jų keitimas tampa didžiuliu galvos skausmu. Ne visi darbdaviai iš savo vairuotojų priima tokią smulkmę, reikalauja tik šlamančiųjų, teigia, kad čia vairuotojų reikalas. Iš mano vyro taip pat nepriima. Jis visą dieną dirba, pavargsta, taigi iškeisti rudus ir baltus centus imuosi aš.
Anksčiau pastambinti pinigus nebuvo taip sunku, juos priėmė didžiosios Alytaus parduotuvės, dabar nenori, teigia, kad draudžia sava vadovybė. Belikusios tik vaistinės.
Šiandien aš dvi geras valandas po jas vaikščiojau ir man pavyko 6000 euro centų iškeisti į 60 eurų. Vaistinės didelių sumų nekeičia, po 5, 10, sėkminga diena, jei kuri pakeičia į 20 eurų. Taigi apeini jų daugiau nei dešimt, nes ne visos tokio keitimo tą dieną pageidauja, o ir klientai, stovintys eilėje, nepatenkinti.
Taip beveik kasdien eidama, nusižemindama, prašydama pavargstu ir labai suprantu tuos vairuotojus, kurie pyksta, kai keleiviai jiems į saują suberia rudų centų“, – savo patirtį pagarsino vairuotojo žmona.
Jos klausėme, kodėl nesinaudoja bankų paslauga. Atsakė, kad Lietuvos banko kasų Alytuje nėra, o vos ne kasdien naudodamasis komercinių bankų paslaugomis gali likti ir be uždarbio.
Taigi pasivažinėjome po miestą viešuoju transportu, pakalbinome jo vairuotojus – problema visiems aktuali: ir patylėjusiems, mimika nepasitenkinimą išdavusiems, ir garsiai ją išreiškusiems.
Kalbinti darbdaviai atvirai sakė, kad dėl smulkių pinigų keitimo dar ir jiems vargo užtenka. Ir verslininkai ieško skylių parduotuvėse pas pažįstamus, nes bankai už centų keitimą į eurus ima nuo 4,5 iki 10 proc. mokestį. Keičiant nerūšiuotus centus mokestis didesnis.
Komerciniai bankai ima keitimo mokestį
Šiaulių banko Alytaus filialo vadovė Irena Vanagienė „Alytaus naujienoms“ sakė, kad žmonės neša ir keičia įvairias sumas, jų sulaukiama kasdien.
Bankas savo klientams jokio mokesčio netaiko, jei šie nori pasikeisti iki 5 eurų smulkių centų. Priimamas bet koks kiekis monetų, tik pageidautina, kad žmonės jas surūšiuotų ir nors apytiksliai susiskaičiuotų. Komisinis mokestis – 4,5 proc., minimali suma – 60 euro centų.
Keičiama visiems atnešusiesiems, eurai atiduodami į rankas, norintiesiems pervedami į jų nurodytas sąskaitas.
Sugaišusi nemažai laiko (su Alytaus regiono skyriaus vadovais trumpojo telefono 1884 operatorė teigė negalinti sujungti) sužinojau, kad „Swedbank“ už smulkiųjų monetų stambinimą taip pat ima 4,5 proc. mokestį nuo keičiamos sumos. Priima tik išrūšiuotas pagal nominalą. Sustambintus pinigus atiduoda keitėjui į rankas.
SEB banke už 10 000 smulkių euro centų keitimą tektų mokėti 6 eurus, pinigai būtų pervesti į nurodytą sąskaitą.
Rudus centus leisti į apyvartą?
Kauniečiai ir vilniečiai turi galimybę pasikeisti monetų smulkmę be jokių mokesčių Lietuvos banko kasose. Tokių Alytuje nėra.
Vakar susisiekę su Kaune veikiančios Lietuvos banko kasos darbuotojais išgirdome, kad rudos monetos priimamos nemokamai iš visų jas atnešusiųjų, bet ne didesnis negu litriniame stiklainyje ar kitoje specialioje vieno litro talpykloje telpantis kiekis. Monetų pagal nominalą rūšiuoti nereikia.
Su smulkiais pinigais kasdien susiduriantiems alytiškiams ne išeitis vykti į Kauną keisti monetų, bet kodėl nenuvažiavus papramogauti, o kartu ir nemokamai pasikeisti šeimai namų taupyklėse susikaupusių šimtų eurų.
Iš šios temos išplaukianti išvada būtų tokia: keleiviai, nesistenkite vairuotojams palengvinti darbo, kiekvieną kartą neatskaičiuokite lygiai tų 60 euro centų – tiek, kiek kainuoja jūsų kelionės bilietas. Duokite ir didesnį pinigą, grąžos atskaitymas jiems ne problema, daugiau – džiaugsmas, kad nereikės sukti galvos, kur tą smulkų nominalą sustambinti. O mėgstantiems iš piniginių rudus centus kasdien išsiimti ir suberti į šeimos taupykles tiktų toks patarimas – geriau centus išleiskite parduotuvėse. Nes ir viešojoje erdvėje teko girdėti bankus siūlant juos leisti į apyvartą.