Antroje pagal dydį pasaulio ekonomikoje birželį susilpninus pandeminius apribojimus, verslo veikla paspartėjo, tačiau plėtra blėsta, o Pekinas tebesilaiko savo nulinio COVID strategijos, taikydamas staigius ir ilgus karantinus.
Kinijos Nacionalinis statistikos biuras (NSB) pirmadienį pranešė, kad liepos mėnesį Kinijos pramonės gamyba išaugo 3,8 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, po birželį fiksuoto 3,9 proc. rodiklio.
Mažmeninė prekyba augo lėčiau nei tikėtasi – 2,7 proc., palyginti su analogišku laikotarpiu prieš metus ir palyginti su 3,1 proc. birželį, tuo metu nedarbo lygis miestuose sumažėjo iki 5,4 proc., pranešė NSB.
„Stagfliacijos rizika pasaulio ekonomikoje didėja, o pagrindas šalies ekonomikos atsigavimui dar nėra tvirtas“, – perspėjama NSB pranešime.
„Manome, kad mažmeninės prekybos silpnumą lėmė atsinaujinę viruso sutrikimai ir nekilnojamojo turto rinkos problemų sukeltas smūgis vartotojų nuotaikoms“, – pirmadienį teigė tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Capital Economics“ analitikas Julianas Evansas-Pritchardas.
Virusas tebekelia grėsmę, o nulinio COVID politika reiškia, kad „tiksliniai blokavimai išliks, slėgs vartotojų aktyvumą ir išlaidas“, pažymėjo analitikas, tuo tarpu lėta pažanga skiepijant vyresnio amžiaus žmones reiškia, kad šios politikos greitai nebus atsisakyta.
„Liepos ekonominiai duomenys kelia didelį nerimą“, – televizijai „Bloomberg“ pažymėjo „Australia & New Zealand Banking Group“ ekonomistas Raymondas Yeungas.
Kinijos nekilnojamojo turto sektorius susiduria su didelėmis problemomis, o nusivylę būsto pirkėjai dešimtyse miestų ėmė boikotuoti būsto paskolų mokėjimą, nes lėšų stokojantys NT vystytojai nepajėgia laiku užbaigti projektų.
Kinijos ekonomikos augimas antrąjį ketvirtį siekė vos 0,4 proc., palyginti su analogišku laikotarpiu prieš metus.
Tai lėčiausias tempas nuo pirminio COVID-19 protrūkio.
Tuo tarpu Kinijos liaudies bankas septynių dienų trukmės atvirkštinių atpirkimo sandorių normą, kuri Kinijoje laikoma bazine palūkanų norma, sumažino iki naujų žemumų – nuo 2,1 iki 2 procentų.
Jis taip pat sumažino bazines paskolų palūkanų normas vienerių metų trukmės kreditams (paskolų patikimiausiems paskolų gavėjams palūkanų normą (angl. loan prime rate, arba LPR)) nuo 2,85 iki 2,75 proc., nustebindamas analitikus, nors kai kurie jų mano, kad to gali nepakakti skolinimosi augimui atgaivinti.
Skolinimosi augimas Kinijoje liepą sulėtėjo, o „Nomura“ analitikai savo ataskaitoje teigė, kad tai nežada nieko gero antrajam metų pusmečiui.
„Nulinio COVID strategijos ir prastėjančios nekilnojamojo turto sektoriaus padėties derinys ir toliau smukdo ekonomiką, nors eksporto augimas išlieka, o automobilių sektorius sulaukia postūmio sumažinus pirkimo mokestį“, – pažymėjo analitikai.