Sveinas Tore‘as Holsetheris, įmonės „Yara International“ generalinis direktorius, nurodė, kad pakilusios dujų kainos lemia trąšų kainų augimą, o šitai daro įtaką maisto kainoms visame pasaulyje.

Kad gamybos procesas vyktų sklandžiai, trąšų gamintojai privalo užsitikrinti didžiulį dujų kiekį.

Pasak S. T. Holsetherio, pakilus dujų kainoms, jo vadovaujama „Yara“ buvo priversta sumažinti gamybos apimtį, todėl atsirado produkcijos deficitas.

Skaudžiausiai šį trūkumą, kaip sakė generalinis direktorius, pajus besivystančios pasaulio šalys, kadangi smuks pasėlių derlingumas ir automatiškai pakils maisto kainos.

„Tai iš tiesų gąsdina. Susiduriame su maisto krize, skaudžiausiai smogsiančia pažeidžiamiausiems“, – nurodė jis BBC transliuojamos laidos „Today“ eteryje.

„Tai daro poveikį maisto kainoms visame pasaulyje ir skaudžiai atsiliepia daugelio piniginėms. Vis dėlto kai kuriems, ypač besivystančių regionų gyventojams, tai jau ne piniginės, o gyvybės ar mirties klausimas“, – akcentavo S. T. Holsetheris.

Svein Tore Holsether

Turėdami mažiau trąšų, besivystančių šalių ūkininkai nesugebės užsodinti tiek plotų, kiek galėtų, ir šitai lems mažesnį iš pasėlių gaunamą derlių.

Naudodami trąšas ūkininkai gali padidinti javų, rapsų ir kviečių derlių, tačiau pagrindinė į daugelio trąšų sudėtį įeinančio amoniako gamybos žaliava – tai hidroenergija arba gamtinės dujos.

Nestabili situacija

Per pastaruosius mėnesius įvykusį dujų kainų augimą nulėmė keletas jų poreikį padidinusių veiksnių, įskaitant ekonomikų atsivėrimą per pandemiją ir sumažėjusį vėjo arba lietaus, kaip atsinaujinančiųjų išteklių elektros energijos šaltinių, naudojimą.

Šios aplinkybės lėmė gerokai padidėjusias trąšų gamybos sąnaudas, tad, pavyzdžiui, amoniakas – produktas, kurio bendrovė „Yara International“ pagamina daugiau nei bet kuri kita pasaulio įmonė, – pernai pabrango net 255 proc.

S. T. Holsetheris dabartinę situacija pavadino sunkiai prognozuojama ir paragino paremti bei finansuoti Pasaulio maisto programą, kad būtų išvengta didžiulio masto bado.

Pernai „Yara“, esą, paaukojo 40 tūkst. tonų trąšų ir šitai leido smulkiesiems ūkininkams Rytų Afrikoje patrigubinti pasėlių derlingumą.

„Tai daug pasako apie trąšų padaromą įtaką“, – konstatavo S. T. Holsetheris.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (95)