Brokeris Mantas Mikočiūnas parengė atskirų etapų apžvalgą, kaip saugiai įsigyti nekilnojamąjį turtą ir neprarasti pinigų.

Pamaniau, tikrai daug kam gali praversti detalesnė procesų apžvalga ir patarimai, tad nuo šiandien čia atsiras nauja rubrika – Pirkėjo žingsniai iki nuosavo būsto. Šiandien pradėkime nuo 1-ojo – jūs išsirenkate būstą. Skamba apgaulingai paprastai, o išties tai – vienas sudėtingesnių momentų.

Ieškoti pačiam ar suras brokeris? Visada siūlau tai daryti bendromis pajėgomis. Tikrai gali būti, kad brokeris jums atras tokį NT, kurio nėra skelbimuose, bet norint susidaryti išsamesnį vaizdą, reikia vertinti visą pasiūlą, o skelbimuose reklamuojami būstai vis tiek sudaro didžiąją rinkos dalį. Brokerio pridėtinė vertė yra ne ta, kad iš kepurės gali ištraukti niekur nematytų būstų (nes tokių iš esmės labai mažai), o tai, kad jis gali padėti išsirinkti ir patarti.

Kiek objektų pasirinkti? Svarstymams rekomenduoju atrinkti iki 20 variantų. Jei jų susidarė daugiau, vadinasi, jūsų kriterijai – per platūs, reikia siaurinti. Kai norai labai abstraktūs, bus neįmanoma objektyviai rinktis, nes negalėsite palyginti objektų. Butas ar namas? Sena ar nauja statyba? Dalinė ar pilna apdaila? Neįmanoma bus tinkamai palyginti neįrengto namo su įrengtu butu – tai tas pats, kaip mėginti lyginti automobilį su motociklu.

Mantas Mikočiūnas

Kiek objektų apžiūrėti? Rekomenduoju iki 5 variantų, nes apžiūros tikrai užtrunka. Kai išsitęsia procesas, yra tikimybė, kad pirmas apžiūrėtas jau bus parduotas jums pribaigus apžiūras. O juk dažniausiai ir pradedame nuo potencialiai labiausiai patinkančio. Tuomet, būna, pirkėją apima desperacija ir visus objektus lygina su tuo, kurio jau nebėra. Ir tai tikrai neprisideda prie racionalių sprendimų.

Kaip įvertinti, kuris geriausias? Kartais žmonės daro pliusų ir minusų lenteles, bet mano praktika rodo, kad renkantis būstą, ne visuomet vien racionalūs veiksniai svarbiausi. Būna, konkretus objektas turi tą kažką ir tada vienas pliusas gali atsverti tris minusus. Tad svarbu vertinti ne vien statistiškai, bet ir žiūrėti, kaip jaučiatės. Žinoma, tai negalioja, jei perkate investicijai – tokiu atveju tikrai verta kliautis vien pliusų ir minusių lentele, visas emocijas atidėjus į šalį.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją