Tie, kurie darbostogų neturi arba negali jų turėti dėl savo verslo ir (ar) darbo specifikos ar darbdavio nuostatų, kartais pasvajoja apie darbo keitimą į tokį, kuris suteiktų galimybę keliauti, ilsėtis ir dirbti tuo pačiu metu. Pažįstami socialiniuose tinkluose giriasi egzotiškų biurų vaizdais, o nuomonės formuotojai dalijasi patarimais, kaip darbostogas praleisti kuo patogiau ir produktyviau. Tarp akivaizdžių darbostogų privalumų minimi lankstumas, motyvacijos ir kūrybiškumo sustiprėjimas, galimybė suderinti darbą ir apsilankymą svečiuose kraštuose, naujos pažintys ir patirtys. Tačiau yra ir kitų aspektų, kuriuos verta apsvarstyti: ar darbostogos žada vien tik privalumus?

  • Visuose straipsniuose apie darbostogas sutiksime raginimų laikytis dienotvarkės ir disciplinos. Darbas naujoje aplinkoje, ypač, jei tai triukšminga turistinė vieta, gali tapti tikru išbandymu. Nepažintos aplinkos tyrinėjimo žavesys, nauji kolegos bendradarbystės erdvėse gali trukdyti susikaupti ir neigiamai paveikti produktyvumą.
  • Darbo ir poilsio balansas dažnai nurodomas kaip vienas didžiausių darbostogų privalumų, tačiau kai ribos tarp darbo ir laisvalaikio tampa ne tokios akivaizdžios, kyla pavojus pervargti. Be aiškaus atskyrimo gali būti sudėtinga atsijungti nuo darbo, dėl to pailgėja darbo valandos ir sutrumpėja poilsio laikas, o tai – tiesus kelias į perdegimą, nuo kurio buvo bėgama svetur.
  • Priklausomai nuo darbostogų trukmės, santykiai su šeima ir draugais gali keistis. Išvykimas neretai iššaukia atsiskyrimo nerimą, ypač vaikams, kurie pasiilgsta įprastos aplinkos, draugų ir mokyklos rutinos. Ilgalaikis išvykimas svetur kelia emocinių iššūkių ar prisitaikymo sunkumų ir tėvams, kai apsistojus naujoje lokacijoje netenkama įprastos pagalbos su vaikais ir buitimi. Dėl to gali kilti daugiau rūpesčių tvarkantis su vaikų priežiūra, namų ūkio reikalais ir kitais šeimos poreikiais. Jei darbostogų išvažiuoja vienas iš šeimos narių, ir tokios išvykos dažnos, tai turės vienokį ar kitokį poveikį šeimos balansui ir poros santykiams.
  • Neretai gyvenimas svetur, ypač naujai atvykusiesiems, kainuoja daugiau nei gyvenimas namie. Svarbu atidžiai suplanuoti savo biudžetą ir dar prieš išvažiuojant išsiaiškinti, kokios gyvenimo sąlygos laukia. Jei šeima iškeliauja kartu, svarbu įvertinti ir išlaidas, kurias teks skirti privačioms vaikų mokykloms ar darželiams, auklėms, gydytojų paslaugoms.
  • Derinantiems darbą ir studijas iššūkiu gali tapti ir akademinės aplinkos, skatinančios motyvaciją, trūkumas. Čia teks daug ir nuosekliai planuoti, laikytis disciplinos, skirti pakankamai dėmesio savarankiškam mokymuisi.
  • Žmonėms, kuriuos iš vėžių išmuša techniniai nesklandumai ar kurie yra pripratę prie itin gerų darbo sąlygų, kur viskuo pasirūpinta iš anksto, tam tikros darbostogų rūšys gali netikti. Norint efektyviai atlikti darbines užduotis, reikalingas patikimas interneto ryšys, gera infrastruktūra, panašios laiko juostos. Tam tikrose lokacijose kliūčių produktyvumui gali kilti dėl ryšio problemų, netinkamos darbo vietos ar būtinybės dirbti labai anksti ryte ar vėlai vakare.


Žinoma, darbostogų rūšių yra ne viena ir kiekviena jų turi savų niuansų. Svarbu, kad besiruošiantys „darbostogauti“ pasvertų šiuos aspektus prieš nuspręsdami leistis į kelionę. Aiški komunikacija su vadovais ir šeima, efektyvus laiko planavimas ir suvaldyti lūkesčiai yra esminės sąlygos, kad darbostogos būtų produktyvios ir malonios.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją