Nebijokite išeiti iš komforto zonos

Kaip rodo mūsų duomenys, nuotoliu vis dažniau dirba ne tik programuotojai ir dizaineriai, bet ir teisininkai, mokytojai, turinio kūrėjai, pardavimų, klientų aptarnavimo specialistai. Tai įrodymas, kad nuotolinis darbas tampa vis labiau įprastas ir prieinamas, o tokį modelį renkasi net ir tradiciškai „sėslūs“ specialistai, kurie anksčiau būdavo prisirišę prie fizinės darbo vietos.

Neretai pagrindinis barjeras, trukdantis pasiekti bet kokį tikslą, yra labai žmogiškas polinkis daryti dalykus įprastais ir jau gerai žinomais būdais – kitaip tariant, baimė žengti iš komforto zonos. Ne išimtis ir darbo sritis. Net jei nuotolinio darbo idėja žmogui atrodo viliojanti, dažnai ji rimtai neapsvarstoma vien dėl to, kad anksčiau nėra tekę tokiu būdu dirbti.

Darbo rinka ir darbo organizavimo būdai pastaraisiais metais, ypač per pandemiją, smarkiai pakito. Prie šių pokyčių tenka taikytis tiek darbdaviams, tiek specialistams. Ir nors spartūs pokyčiai gali lemti neužtikrintumo jausmą, jie suteikia ir naujų galimybių, kuriomis reikia nebijoti pasinaudoti. Lankstumas, savarankiškumas ar laiko kelionėms į darbą taupymas yra tai, ką darbuotojai dabar itin vertina. Tam svarbus lankstumas ir gebėjimas prisitaikyti, todėl kiekvienam verta šias savybes ugdyti ir drąsiai išbandyti naujoves.

Pritaikykite gyvenimo aprašymą nuotolinio darbo pozicijai

Svarbus žingsnis, galintis padėti praverti duris į nuotolinį darbą, yra tinkamo gyvenimo aprašymo parengimas. Savajame iš karto reikėtų signalizuoti norą ir pasirengimą dirbti nuotoliniu būdu.

Taikant į nuotolinio darbo pozicijas vertėtų akcentuoti tas savybes ir įgūdžius, kurie yra svarbūs dirbant tokiu būdu. Pavyzdžiui, iš nuotoliu dirbančių darbuotojų darbdaviai paprastai tikisi didelio atsakomybės jausmo, gebėjimo savarankiškai planuoti darbus ir siekti iškeltų tikslų. Ši savybė dažnai vadinama savininkiškumu – reikėtų pasistengti ją atskleisti, galbūt paminėti anksčiau savarankiškai įgyvendintus projektus ir atsakomybės reikalaujančias užduotis, prie kurių teko dirbti. Taip pat svarbios komunikacinės bei kitos „minkštosios“ savybės.

Aplikuojant į tam tikras pozicijas iš karto verta paminėti, kad siekiama dirbti būtent nuotoliniu būdu.

Pasidomėkite populiariausiais nuotolinio darbo įrankiais

Kad ir kaip būtų, darbas nuotoliu įmanomas tik dėl šiuolaikinių darbo organizavimo ir bendradarbiavimo įrankių, todėl prieš neriant į nuotolinio darbo vandenis verta su jais susipažinti. Tarp populiariausių nuotolinio darbo įrankių šiandien yra tokie sprendimai kaip vaizdo susitikimams ir konferencijoms skirtos programos „Microsoft Teams“ ir „Zoom“, patogesnį bendravimą darbe įgalinanti programėlė „Slack“, darbų organizavimo platforma „Jira“, produktyvumo įrankis „Notion“ ir daugelis kitų.

Be abejo, išbandyti visas nuotoliniam darbui skirtas programas būtų neįmanoma, o ir nereikalinga, tačiau pasimėginti pagrindinius įrankius, jei anksčiau dirbdami su jais neturėjote patirties, būtų naudinga. Tai pat verta pasidomėti, kokie įrankiai yra populiarūs konkrečiai toje srityje ar įmonėje, kurioje norima save realizuoti. Dažnai komandos naudojami įrankiai įvardijami ir darbo skelbimuose. Visgi nereikėtų išgyventi, jei tam tikros paminėtos platformos yra negirdėtos, o jas išbandyti pačiam yra sudėtinga dėl brangiai kainuojančių prenumeratų. Paprastai darbdaviai yra pasirengę apmokyti motyvuotus darbuotojus dirbti su reikiamomis programomis, o standartinius įrankius perkąsti nėra sudėtinga.

Įsiliekite į skaitmeninių nomadų bendruomenę

Jei dirbdami nuotoliu ketinate keliauti, pravartu pasidomėti vadinamųjų skaitmeninių nomadų programomis. Jos gali suteikti naudingų išteklių, padedančių išspręsti nemažai praktinių, su nuotoliniu darbu keliaujant susijusių, klausimų, tokių kaip apgyvendinimas, darbo vieta, mokymai ir pan. Be to, tokios programos suteikia progą susipažinti su bendraminčiais, pasidalyti patirtimi ir patarimais.

Vyrauja įsitikinimas, kad darbas nuotoliu reiškia socialinę izoliaciją, bendravimo ir priklausymo jausmo trūkumą. Tačiau tai nebūtinai tiesa. Vis daugiau žmonių dirba nuotoliu ir bendrauja ne tik su savo komanda ar vadovais, bet ir su kitais tokiu būdu dirbančiais, keliauja, dalyvauja skaitmeninių nomadų bendruomenių renginiuose, kuriuose atranda naujų draugų, karjeros ir bendradarbiavimo galimybių.

Tokios darbą per nuotolį su keliavimu derinti padedančios skaitmeninių nomadų bendruomenės kaip „WiFi Tribe“ ar „Remote Year“ nuotolinio darbo patirtį gali paversti dar įdomesne ir kupina įspūdžių bei naujų atradimų.

Tobulinkite reikiamus įgūdžius

Nors iš esmės daugelis biuro pozicijų šiandien gali būti skiriamos nuotoliu dirbantiems darbuotojams, dažniau tokiu būdu dirba grafikos dizaineriai, turinio kūrėjai, tekstų redaktoriai, programinės įrangos vystytojai, pardavimų atstovai, duomenų analitikos profesionalai, klientų aptarnavimo specialistai. Tad, jei norintis dirbti nuotoliu dar tik pradeda savo karjeros kelią, verta pasvarstyti apie šias specialybes.

Jau žinantiems, kokiu karjeros keliu nori eiti, pravartu įvertinti savo stipriąsias ir silpnąsias puses ir atitinkamai pagilinti reikiamas kompetencijas, kad padidėtų šansai gauti norimą darbą. Tai padarius savo tobulėjimo pastangas galima nukreipti tinkama linkme – pavyzdžiui, dalyvauti aktualiuose kursuose ir mokymuose ir taip sustiprinti reikiamas kompetencijas. Pavyzdžiui, norintiems save realizuoti rinkodaros srityje gali būti naudingi „CXL Institute“ ar „HubSpot Academy“ siūlomi kursai. Platų gerai žinomų universitetų ir kitų institucijų parengtų mokymo programų spektrą siūlo „Coursera“ ar „Udemy“.

Naujiems darbo modeliams turi pasiruošti ir darbdaviai

Nors nuotolinis darbas jau tapo norma, pereiti prie tokio darbo modelio nebūtinai gali būti lengva ir patiems darbdaviams. Jiems taip pat reikėtų pasistengti, kad šis procesas būtų kuo sklandesnis. Dirbant nuotoliu esminis dalykas yra sklandi komunikacija, tad darbdaviams reikėtų pasirūpinti tiek ją užtikrinti leidžiančiais techniniais įrankiais, tiek procedūromis, kurios darbuotojams suteiktų grįžtamojo ryšio galimybes, leistų efektyviai bendrauti kasdieniais klausimais ir spręsti kylančias problemas.

Dar vienas svarbus dalykas siekiant sukurti produktyvią nuotolinio darbo aplinką yra įtraukios organizacinės kultūros palaikymas. Dėl to svarbu puoselėti bendruomeniškumo jausmą, įtraukti nuotolinius darbuotojus į įvairias įmonėje įgyvendinamas iniciatyvas, organizuoti jiems gyvus ar virtualius komandos formavimo renginius.

Galiausiai darbdaviams ne mažiau nei patiems nuotoliu dirbantiems specialistams svarbu būti lankstiems. Organizuojant nuotolinį darbą reikėtų pasistengti atliepti skirtingų darbuotojų poreikius ir lūkesčius, prisitaikyti prie įvairių darbo stilių ir išnaudoti kiekvieno pranašumus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją