Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsaką dėl Ukrainos rytuose įsitvirtinusių prokremliškų separatistų nepriklausomybės pripažinimo, parodė Rusijos valstybinė televizija.
V. Putinas per ceremoniją Kremliuje pasirašė įsakus su separatistų lyderiais – Donecko „liaudies respublikos“ vadovu Denisu Pušilinu ir atitinkamo darinio Luhansko srityje lyderiu Leonidu Pasečniku. Be to, V. Putinas su D. Pušilinu pasirašė ir „dvišales“ draugystės ir tarpusavio pagalbos sutartis.
Dviem oficialiais dekretais V. Putinas nurodė Gynybos ministerijai prisiimti „taikos palaikymo funkciją“ Donecko ir Luhansko srityse.
Tuose pačiuose dokumentuose jis nurodė Užsienio reikalų ministerijai užmegzti diplomatinius santykius su „Luhansko Liaudies Respublika“ ir „Donecko Liaudies Respublika“.
Po šios Kremliaus žinios V. Putinas kreipėsi į Rusijos visuomenę ir jai paaiškino savo sprendimo motyvus. V. Putinas beveik valandos trukmės savo kalboje ypač daug dėmesio skyrė istorijai ir ja remdamasis bandė įrodyti,kad Ukrainą sukūrė bolševikai ir pagrasino jai parodyti, „ką reiškia tikra dekomunizacija“.
Jis pareiškė, kad Ukrainos siekis įstoti į NATO kelia tiesioginę grėsmę Rusijos saugumui. Savokreipimesi V. Putinas ne kartą užsiminė, kad Ukraina iš esmės yra Rusijos dalis. Jis apkaltino Kijevą rusakalbių persekiojimu ir „žaibiško karo“ rengimu prieš atsiskyrusius Donecko ir Lugansko regionus Ukrainos rytuose.
Kijeve Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis surengė savo šalies nacionalinio saugumo tarybos susitikimą, po kurio sakė, kad dabar paaiškės, kas yra Kijevo „tikras draugas ir partneris“, o kas tik žodžiais geba pagąsdinti Rusiją.
Rusijos sprendimas jas pripažinti sulaukė tarptautinio pasmerkimo ir Europos Sąjungos (ES) bei JAV pažadų įvesti tikslines sankcijas. Invazijos atveju Vakarai žada imtis dar platesnių ekonominių ribojimų Rusijos atžvilgiu.
Po virtinės pokalbių JAV prezidentas Joe Bidenas, Prancūzijos lyderis Emmanuelis Macronas ir Vokietijos kancleris Olafas Scholzas perspėjo, jog Maskvos žingsnis „neliks be atsako“.
Britų premjeras Borisas Johnsonas pavadino jį „šlykščiu Ukrainos suvereniteto ir vientisumo pažeidimu“, o užsienio reikalų sekretorė Liz Truss pareiškė, jog Jungtinė Karalystė antradienį paskelbs naujas sankcijas Rusijai. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis tvirtino, jog bendrija „reaguos sankcijomis prieš asmenis, susijusius su šiuo neteisėtu veiksmu“.
Dabar Rusija dislokuoja karius savo remiamose teritorijose, o Ukrainai teks arba pripažinti didelės savo teritorijos dalies netektį, arba stoti į tiesioginį karą su daugiau karinių pajėgumų turinčia kaimyne.JAV žvalgybos duomenys rodo, kad per potencialų Rusijos įsiveržimą į Ukrainą būtų taikoma itin brutali strategija bet kokiam civilių gyventojų priešinimuisi „sutriuškinti“, pirmadienį sakė nacionalinio saugumo patarėjas J. Sullivanas.