Ukrainiečiai ieško būdų, kaip efektyviausiai neutralizuoti rusų naudojamus „Shahed“ dronus
Praėjusio mėnesio pabaigoje vieno iš Kyjivo centre esančių pastatų rūsyje daugybė inžinierių ir inovacijų kūrėjų susitiko su aukšto rango kariniais pareigūnais, kad apsvarstytų, kaip efektyviau neutralizuoti pigius rusų naudojamus dronus kamikadzes, ir toliau niokojančius šalies miestus.
Susitikime buvo pasinaudota retai pasitaikančia proga išsamiai aptarti Ukrainos varžybas su Rusija technologijų pagrindu veikiančių ginklų srityje.
Sėkmė šioje srityje priklauso nuo inovacijų, pasiūlomų privataus, valstybės rizikos kapitalo lėšomis finansuojamo sektoriaus, karo metu suklestėjusią pramonę aprūpinančio tūkstančiais kovos dronų.
Ekspertams, renginyje pristačiusiems dronus arba elektronines kovines technologijas, efektyviausiai neutralizuojančias rusų naudojamus „Shahed“, buvo pasiūlytas milijono dolerių prizas.
„Shahed“ – tai Irane gaminami dronai, grupėmis skrendantys į taikinius ir sprogstantys per susidūrimą. Iranietiški dronai skrenda taip žemai, kad oro erdvės gynybos sistemos jų neaptinka, o jų navigacijos sistemos yra tokios patikimos, kad jas sunku likviduoti naudojant priešdronines radijo dažnį sutrikdančias elektronines kovines priemones.
Vienas renginio dalyvis, vardu Oleksandras, pristatė savo komandos sukurtą kvadrokopterį, turintį ne tik propelerį, bet ir sparnus. Anot Oleksandro, toks dronas gali išvystyti didesnį greitį ir įveikti ilgesnius atstumus negu kiti panašūs dornai.
Dronai buvo naudojami ir per karus Jemene, Sirijoje bei Kalnų Karabache, bet jų eksploatavimo mastas Ukrainoje yra beprecedentis.
Pernai Ukrainoje startavo sutelktinio finansavimo lėšomis remiamas projektas, kurio tikslas – sukurti dronų armiją. Jis tapo valstybine programa, apimančią viską, pradedant bepiločių orlaivių gamyba ir baigiant dronų pilotų mokymais.
J. Ščyholas, sutarčių skyrimą pagal valstybinę programą prižiūrintis pareigūnas, nurodė, kad jau įsigyta 15 tūkst. dornų. Šį skaičių, aišku, papildo per Gynybos ministeriją, pagalbą iš užsienio ir savanorių iniciatyvas gaunami bepiločiai orlaiviai.
Daugiau nei 80 proc. įsigytų dronų yra pagaminti arba surinkti Ukrainoje. Rusijos ir Ukrainos požiūris į technologinių inovacijų skatinimą skiriasi. Rusijoje procesas krypsta iš viršaus į apačią ir yra realizuojamas per valstybines organizacijas. Ukrainoje yra atvirkščiai: varomąja jėga tampa privataus sektoriaus siūlomos inovacijos, pasižyminčios didesne įvairove ir realizuojamos daugybės nedidelių įmonių.
Ukrainos situacija yra pranašesnė negu Rusijos, kadangi Ukraina gali dalytis technologijomis su partneriais užsienyje ir neturi nerimauti dėl sankcijų.