Pirmiausia – tinkamai supjaustyti
„Iki“ mėsos technologas Gintaras Bačkovas sako, kad vištą ar įvairiausias jos dalis iškepti nesudėtinga. Visgi, jeigu vištą įsigijote visą, prieš raitojantis rankoves ir kuriant grilį svarbu tinkamai ją supjaustyti, rašoma pranešime spaudai.
„Grįžę iš parduotuvės vištą tuoj pat įdėkite į šaldytuvą. Kai prisiruošite ją supjaustyti, visų pirma, pasiruoškite tinkamą darbo vietą: pakankamai erdvės darbui, didelę pjaustymo lentelę, aštrų peilį arba specialias žirkles“, – sako mėsos technologas ir dalijasi tolesne vištos pjaustymo eiga.
Pirmiausia laikant už kulšelės, nuo ketvirčio reikėtų nulupti odelę. Maždaug toje vietoje, kur ketvirtis jungiasi su kūnu, patariama įpjauti mėsą, kad pasimatytų kremzlė ir būtent per šią vietą peiliu ketvirtį reikėtų atskirti nuo kūno. Tą patį padaryti ir su kitu ketvirčiu. Tuomet čiupinėjant pirštais galima surasti kremzlę, jungiančią šlaunies ir blauzdos kaulus. Ketvirčius per šią kremzlę reikėtų perpjauti. Tuomet vištą apversti ir, patempus sparnelį į šoną, per kremzlės vietą peiliu atskirti jį nuo kūno. Tą patį padaryti ir su kitu sparneliu. Jeigu norite, galite nupjauti sparnelių galus.
„Galiausiai vištos kūną, laikydami krūtinėle į apačią, per kremzles perpjaukite išilgai, kad atskirtumėte kaulą nuo minkštosios vištos dalies. Kaulą galite užšaldyti ir, kai reikės, panaudoti virdami sultinį. Nuo vištos krūtinėlės nulupkite odelę. Ją taip pat galėsite panaudoti sultiniui ar sriubai. Vištos krūtinėlės viduryje yra krūtinkaulis. Švelniai įpjaukite vištos paviršių iš abiejų jo pusių. Atsargiai prilaikydami vieną krūtinėlės pusę, pjaukite mėsą išilgai palei kaulą, kol nusipjaus visa minkštoji dalis. Tą patį padarykite ir su kita krūtinėlės puse“, – pataria G. Bačkovas.
Kepimo laikas – svarbu
Kai višta supjaustyta, dar vienas itin svarbus dalykas norint pasigaminti burnoje tirpstantį patiekalą – kepimo laikas. Tam, kad vištiena iškeptų tobulai, svarbu išsiaiškinti, kiek laiko, kurią vištienos dalį kepti. Pavyzdžiui, vidutinio dydžio vištienos krūtinėlę reikėtų kepti apie 15 minučių iki 180 laipsnių įkaitintoje kepsninėje. Pusė kilogramo vištienos sparnelių iškepti turėtų per 20 minučių, o kepsninėje kepant visą vištą – priklausomai nuo jos ,dydžio galima ją kepti nuo 1 val. 45 min. iki 3 val. Pasak G. Bačkovo, kepant vištą ar viščiuką kepsninę įkaitinti reikėtų maždaug iki 180–200 laipsnių temperatūros.
„Jeigu renkatės kepti vištos ketvirčius, priklausomai nuo dydžio, juos grilyje įkaitintame iki 180 laipsnių iškepti užtrunka nuo 40 iki 55 minučių. Na, o jeigu kepate šlauneles ar blauzdeles – joms iškepti užteks ir 10–15 minučių. Visgi, tam, kad žinotumėte, kad vištiena tikrai yra gerai iškepusi, geriausia yra naudoti specialiai mėsai skirtą termometrą. Kai mėsa puikiai iškepta, tačiau neperkepusi termometru įdūrus į storiausią gabalėlio vietą šis turėtų rodyti apie 74–75 laipsnius“, – sako mėsos technologas ir dalijasi keliais vištienos ant grilio receptais.
Vištienos iešmeliai su čiabata
Jums reikės: 500 g vištienos filė, 2 geltonųjų paprikų, 2 nedidelių čiabatos bandelių, 1 raudonojo svogūno, 30 g šviežių sultenių, 6 vynuoginių pomidorų.
Marinatui: 200 g natūralaus jogurto, 2 v. š. alyvuogių aliejaus, 1 žaliosios citrinos sulčių, 1 a. š. balzaminio acto, 2 g šviežių kalendrų, 4 skiltelių česnako, žiupsnelio druskos, žiupsnelio maltų juodųjų pipirų.
Gaminame: smulkiai supjaustykite arba išspauskite česnaką, susmulkinkite kalendrų lapelius ir sumaišykite su kitais marinatui skirtais ingredientais. Vištienos filė supjaustykite nedideliais gabalėliais ir suberkite juos į dubenį su marinatu. Viską gerai išmaišykite ir 1 valandai įdėkite į šaldytuvą. Žaliąsias paprikas supjaustykite didesniais kubeliais, mėlynąjį svogūną – storesniais griežinėliais. Ant medinio iešmelio paeiliui suverkite vištieną, papriką, svogūną, tuomet vėl vištieną, papriką ir svogūną. Kepkite grilyje, kol mėsa ir daržovės apskrus. Neperkepkite, kad vištiena išliktų minkšta ir sultinga. Tuomet grilyje pašildykite pusiau perpjautas čiabatos bandeles. Kai sušils, perkelkite jas į lėkštę minkštimu į viršų. Kiekvieną duonos puselę užklokite sultenės lapais, išdėliokite pusiau perpjautus vynuoginius pomidorus, o ant viršaus padėkite iešmelį su kepta mėsa ir daržovėmis.
Aštrios vištienos krūtinėlės
Jums reikės: kelių vištienos krūtinėlių, kelių šaukštelių paprikos miltelių, kelių šaukštelių česnakų miltelių, šaukšto druskos, kelių susmulkintų šviežių čili pipirų, šlakelio alyvuogių aliejaus, barbekiu padažo.
Gaminame: dubenyje sumaišykite paprikos miltelius, česnakų miltelius, druską ir susmulkintą čilį ir alyvuogių aliejų. Krūtinėles padalinkite į keturias dalis ir gerai apvoliokite prieskonių mišinyje. Kepkite ant grotelių virš įkaitusių žarijų apie 8 min. kartkartėmis apversdami. Patepkite barbekiu padažu ir kepkite dar apie minutę. Patiekite su mėgstamu garnyru.
Viščiuko išklotinė su čiobreliais ir citrina
Jums reikės: 1 viščiuko (apie 1 kg), 2 česnako skiltelių, 1 citrinos, 1 v. š. sviesto, 2 v. š. alyvuogių aliejaus, 1 a. š. čiobrelių, 2 a. š. druskos, šviežių pipirų.
Gaminame: išpjaukite viščiuko stuburą taip, kad mėsos dalys neatsiskirtų. Delnais spauskite abi viščiuko puses, kad jos prasivertų ir išsiskleistų. Pagardinkite vištą druska, pipirais, įtrinkite grūstu česnaku, čiobreliais
ir apšlakstykite citrinos sultimis bei alyvuogių aliejumi. Vidinę mėsos pusę ištepkite sviestu. Padėkite viščiuką odos puse žemyn ant įkaitinto grilio, uždėkite ant jo groteles ir prispauskite plyta ar kitu sunkiu daiktu. Viską uždenkite aliuminio folija. Kepkite viščiuką apie 20 minučių, tada numikite groteles ir plytą, apverskite jį, vėl uždėkite svorį ir kepkite dar 15-20 minučių. Įsitikinkite, kad mėsa gerai iškepė, jeigu reikia, kepkite dar ilgiau. Iškepus patiekite iš karto. Skanaus!