JAV mato ženklų, jog Iranas rengiasi netrukus paleisti balistines raketas į Izraelį. Ir išties, praėjus vos kelioms valandoms nuo tokių perspėjimų paviešinimo antradienio vakarą pasipylė raketų kruša. Taip, ji atrodė įspūdingai, kraupiai, bet dėl efektyvumo ir padarytos žalos iki šiol dar lieka neat...
Iranas atakavo Izraelį
35 straipsnių
Iranas 2024 m. balandžio 13-osios vakarą paleido į Izraelį daugiau nei 200 bepiločių orlaivių ir raketų, pranešė Izraelio kariuomenė.
Iranas ne kartą grasino suduoti Izraeliui smūgį, keršydamas už kruviną balandžio 1-osios išpuolį prieš konsulatą Damaske, o Vašingtonas vis kartojo, kad atsakomieji veiksmai yra neišvengiami.
Nors Irano kariuomenė tvirtino, kad puolimas „pasiekė visus savo tikslus“, jo padariniai buvo nereikšmingi – šiek tiek apgadinta tik Nevatimo oro pajėgų bazė šalies pietuose. Be to, nuo perimtos raketos fragmentų sužeista viena 7 metų beduinų mergaitė.
Izraelio kariuomenė kitą dieną paskelbė, kad JAV, Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir kiti sąjungininkai padėjo šaliai apsiginti nuo beprecedentės Irano atakos.
Valstybinė Irano televizija pranešė, kad 2024 metų spalio 1 dieną į Izraelį buvo paleista 200 raketų, tarp kurių pirmą kartą buvo panaudoti ir ultragarsiniai ginklai, salvė, už kurią Izraelis jau pažadėjo priversti Teheraną „sumokėti“.
Irano žiniasklaida internete paskelbė filmuotą medžiagą, kurioje, anot jos, buvo matyti, kaip pažeidžiamos raktos. Islamo revoliucinės gvardijos korpuso teigimu, raketos buvo nukreiptos prieš „tris karines bazes“ netoli Tel Avivo bei keletą kitų bazių.
Revoliucinė gvardija antradienį vakare paskelbė, kad „90 procentų“ jos raketų „pasiekė taikinį“. Izraelio kariuomenės teigimu, į šalies teritoriją iš Irano buvo paleista maždaug 180 raketų, dauguma iš jų buvo neutralizuotos.
Iranui į Izraelį paleidus beveik 200 raketų, kurių dauguma buvo neutralizuotos, Izraelio ministras pirmininkas pareiškė, kad buvo padaryta didelė klaida ir už ją bus atitinkamai atlyginta. Taigi galima tikėtis, kad konfliktas Artimuosiuose Rytuose dar labiau įsiliepsnos, Izraelis sulauks dar daugiau...
Izraelis trečiadienį paskelbė JT vadovą Antonio Guterresą nepageidaujamu asmeniu ir uždraudė jam įvažiuoti į šalį už tai, kad jis nepasmerkė Irano raketų atakos prieš Izraelį.
Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūra (EASA) trečiadienį patarė visoms Europos oro linijoms po Irano atakos prieš Izraelį vengti Irano oro erdvės.
Artimuosiuose Rytuose stebint paaštrėjusią įtampą, kurios akivaizdoje Iranas į Izraelį paleido daugybę raketų ir buvo priartėta prie regioninio karo, kuris gali turėti įtakos pasauliniam energijos tiekimui, pastarosiomis dienomis užfiksuotas naftos kainų šuolis.
Izraelio pajėgos patvirtino pranešimą apie pirmojo kariškio žūtį per Libane vykstančias kovas.
Po to, kai Teheranas paleido į Izraelį spiečių raketų, buvęs Izraelio ministras pirmininkas Naftalis Bennettas trečiadienį paragino suduoti ryžtingą smūgį branduolinei Irano infrastruktūrai.
Danijos policija trečiadienį pranešė, kad atlieka tyrimą dėl dviejų sprogimų, nugriaudėjusių netoli Izraelio ambasados sostinėje Kopenhagoje.
Balandžio viduryje įvykęs Irano išpuolis prieš Izraelį buvo apipintas klaidingomis naujienomis. Socialinių tinklų vartotojai suskubo dalintis nuotrauka, kurioje, kaip jie teigia, užfiksuotas galintas atsakomasis sprogimas Teherane. „Melo detektorius“ paaiškina, kaip yra iš tikrųjų.
Po kelias valandas trukusios tylos po beprecedentės Irano raketų ir dronų atakos prieš Izraelį Rusija paskelbė pirmąją oficialią reakciją: užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad Maskva yra „nepaprastai susirūpinusi“ dėl „naujausios pavojingos eskalacijos regione“.
Iranui surengus tiesioginę ataką prieš Izraelį, imta nerimauti, kaip tai gali paveikti Artimųjų Rytų ir viso pasaulio saugumo situaciją. Vis dėlto dalis ekspertų iškart atkreipė dėmesį, kad tai buvo simbolinis žingsnis, tvirtindami, jog Iranas ir toliau nenori karo nei su Izraeliu, nei su jo sąjungi...
Rašau šias eilutes nežinodamas, kas įvyks tarp Irano ir Izraelio. Greičiausiai Tel Avivo atsakas į Teherano dronų spiečiaus ataką įvyks. Izraelio raketos bus taiklesnės ir ne į turgaus aikštę jos bus nutaikytos. Bet karas yra karas. Jeigu „šachedų“ fabrikas įsikūręs greta ligoninės – visko gali nuti...
Šeštadienį Irake įvyko sprogimas Irano remiamos grupuotės bazėje. Vienas grupuotės narys žuvo, o 8 buvo sužaloti. Tai patvirtino Irako kariuomenė, o žiniasklaida pranešė, kad buvo įvykdytas oro antskrydis, informuoja naujienų agentūra dpa.
Beprecedentis Irano išpuolis prieš Izraelį ir karo veiksmų eskalavimo perspektyva kelia grėsmę, kad į konfliktą bus įtraukta pagrindinė Vakarų sąjungininkė ir šalis, kuri Persijos įlankos valstybėms yra svarbi jų pačių saugumui.
Įtampa Artimuosiuose Rytuose. Analitikas: po pranešimų apie Izraelio smūgį – iškalbinga Irano reakcija (50)
Keršydamas už savaitgalį įvykdytą išpuolį, Izraelis sudavė smūgį Iranui, ketvirtadienio naktį pranešė JAV žiniasklaida.
Dronai ir raketos, mulų režimo paleisti į Izraelį, pataikė tiesiai į politinį Berlyną: iš švelniosios Irano politikos liko tik apgailėtina duženų krūva. Prie Vokietijos vairo stovėję politikai ilgą laiką nenorėjo girdėti perspėjimų dėl Irano, – panašiai kaip ir dėl Rusijos.
Iranui pirmą kartą surengus tiesioginę ataką prieš Izraelį, Tel Avivas svarsto, koks atsakas turėtų būti reaguojant į šį išpuolį. Vakaruose imta spręsti dėl papildomų sankcijų Teheranui.
Savaitgalį įvykdytas Irano išpuolis prieš Izraelį apsunkina Islamo Respublikos užsienio reikalų ministro planus ketvirtadienį apsilankyti Niujorke, kur vyks Jungtinių Tautų sesija.
Izraelis žada atsikeršyti Iranui už savaitgalinę dronų ir raketų ataką – pirmąjį smūgį žydų valstybei, paleistą iš Irano teritorijos ir atskleidusį daugelį metų trunkantį šešėlinį karą. JAV ir Europai raginant reaguoti santūriai, Izraelis svarsto įvairias galimybes.
Kaip Izraeliui pavyko taip sėkmingai atremti Irano raketų ataką? Kaip visuomenė reaguoja į tai kas įvyko? Kokio atsako norėtų? Ar tai, kas įvyko, nerodo silpstančios Amerikos lyderystės? Kokia naujo karo Artimuosiuose Rytuose tikimybė?