2020 metais grūdų derlius buvo didelis vien dėl to kad du paskutinius metus dirvoje susikaupė pakankamai maisto medžiagų, nes derlius buvo prastas. Visada mes tokią derlingumą neturėsime, nes vien mineralinėmis trasomis neįmanoma gauti gero derliaus.
Kiekvienais metais kuldami 6-8 t grūdų iš vieno ha, maždaug po 7-10 metų dirvą paversime dykuma. Būtinai reikia atstatyti balansą, kiek iš žemės paimame, tiek pat reikia įnešti. O įnešti mes galime tik organinių trąšų, kalbant paprasčiau, gyvulių mėšlo. O iš kur paimti mėšlą, jei mes neturime pakankamai gyvulių. Šiandien Lietuvoje sąlyginių gyvulių skaičius siekia tik 0,19 hektarui kai mažiausi reikia 1 (tai reiškia 5 kartus mažiau nei auginame), o ES leidžiamas maksimalus šis skaičius siekia 1,7.
Deja ūkininkui laikant nedidelį ūkį, neįmanoma laikytis labai brangų aplinkosaugos reikalavimų. Būtinai reikalingas moksliškai patvirtintas mažiausias ekonomiškai gyvybingas ūkio modelis, kurio dėka valstybė galėtų tinkamai įvertinti esamą situaciją ir priimti sprendimus dėl gyvulininkystės ūkio rėmimo.
Šį verslą brangina tai, kad Lietuvos klimate negalima ištisus metus raguočių laikyti ganykloje, tam reikia statyti fermas ir laikantis aplinkosaugos reikalavimų tvarkyti mėšlą.
Kiek kainuoja ferma:
Statant fermą mėsiniams galvijams vieta vienam gyvuliui laikyti kainuoja maždaug 3000 Eurų. O melžiamų karvių vieta beveik dvigubai kartus daugiau. Pinigai pakankami dideli, vargu smulkus ūkininkas gali sau leisti tokią prabangą. Laikant mažą gyvulių kiekį netgi neverta užsiimti gyvulininkyste.
Kiek galima uždirbti:
Pagal Statistikos departamento duomenis vidutinis primelžto pieno kiekis vienai karvei per metus sudaro 6225 l, o pardavimo vidutinė kaina 242 Eur/t. Vadinasi gaunamos iš vienos karvės pajamos sudaro 1506 Eurų.
Norint kad žmogus dirbtų su gyvuliais darbo užmokestis turi būti bent 1000 Eurų (su mokesčiais) per mėnesį, arba 12 tūkstančių eurų per metus. Tokią sumą galima gauti tik laikant 15 galvijų (8 kiekvieną dieną melžiamos karvės, plius 3 pakaitinės ir 4 jaunikliai).
Vadinasi, žmogus turi parduoti per metus apie 74 700 litrų žalio pieno. Čia pajamos tik darbo užmokesčiui, o kur išlaidos fermos statybai, mėšlo tvarkymui, pašarams ir t.t. Jei teisingai apskaičiuotume visas išlaidas, tada galima pasakyti koks minimalus fermos dydis gali būti, kad tas smulkūs ūkininkas dirbdamas galėtų oriai gyventi su šeima, auginti ir sėkmingai vaikus išleisti į gyvenimą.